Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

BASF kvůli dodávkám plynu sníží výrobu čpavku, základní složky hnojiv; šéf koncernu predikuje problémy v zemědělství

Čpavek je klíčovou složkou při výrobě hnojiv a hraje také klíčovou roli při výrobě plastů.

Největší světová chemická společnost, německá BASF, se chystá ještě více snížit výrobu čpavku – klíčové složky hnojiv – kvůli rostoucím cenám zemního plynu.

„Snižujeme výrobu v závodech, které vyžadují velké objemy zemního plynu, jako v těch na výrobu čpavku,“ uvedl generální ředitel BASF Martin Brudermueller v telefonátu pro média 27. července po zveřejnění výsledků společnosti za druhé čtvrtletí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Poprvé snížila společnost BASF výrobu čpavku v září 2021 ve své centrále v německém Ludwigshafenu a také ve velkém chemickém komplexu v belgických Antverpách.

Aby koncern zamezil výpadkům v dodávkách, bude část čpavku nakupovat od externích dodavatelů, uvedl Brudermueller.

Čpavek je klíčovou složkou při výrobě hnojiv a hraje také klíčovou roli při výrobě plastů. Při jeho produkci vzniká jako vedlejší produkt také vysoce čistý oxid uhličitý, který potřebuje masný průmysl a výroba perlivých nápojů.

Chemické společnosti jsou v Německu největšími průmyslovými odběrateli zemního plynu a čpavek je v tomto odvětví nejnáročnějším produktem na spotřebu plynu. Výroba čpavku se obvykle podílí asi na 4,5 % celkové spotřeby zemního plynu v německém průmyslu.

Největší německý výrobce čpavku, společnost SKW Piesteritz, a čtvrtý největší výrobce, společnost Ineos, nezávisle na sobě uvedly, že nemohou vyloučit omezení výroby v souvislosti s přerušením dodávek ruského plynu.

Na rozdíl od mnoha evropských zemí nemá Německo žádné přístavní terminály na zkapalněný zemní plyn, které by nahradily ruský potrubní plyn. To znamená, že společnosti jsou pod tlakem, aby v případě dalšího omezení dodávek plynu činnosti náročné na plyn omezily.

Ruský producent plynu Gazprom začal 27. července prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, hlavního zdroje dodávek ruského plynu do Evropy, snižovat dodávky plynu do regionu. Dodávky byly sníženy na pouhou pětinu, tj. 20 % celkové kapacity plynovodu. K poklesu došlo poté, co byl plynovod 21. července znovu spuštěn po plánované desetidenní odstávce na údržbu.

Ve snaze zvýšit energetickou bezpečnost regionu oznámila Evropská unie 26. července „dobrovolné snížení“ poptávky po zemním plynu na zimu o 15 procent.

Brudermueller uvedl, že v roce 2023 zemědělci zaplatí za hnojiva více a jejich dostupnost může být horší.

„Hlavní využití čpavku je na hnojiva, a tedy potažmo pro produkci potravin. Pro letošní rok to nebude problém, protože všichni zemědělci už hnojiva nakoupili a použili je na svých polích. Sklizeň již probíhá,“ řekl. „Příští dostupnost bude horší, protože nebudou kapacity, a další je cena. Ceny hnojiv prudce rostou.“

„A pak budou zemědělci nuceni šetřit a budou na svém poli používat jen minimum hnojiv. Může to také znamenat, že úroda bude menší. Pokud nastanou problémy s počasím, [vyústí to] v situaci, kdy bude nedostatek důležitých plodin.“

Poznamenal také, že chudší země na konci potravinového řetězce budou čelit značným problémům.

Zdroj: theepochtimes.com
Preklad: epochtimes.cz


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.