Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

    Zhoršovanie pamäti a iných kognitívnych funkcií sa vzhľadom na starnutie mnohých národov stáva pre spoločnosť čoraz naliehavejším problémom. Americkí vedci vo svojom experimente ukázali, že rozšírenie čuchových vnemov vdychovaním vôní počas dvoch hodín v spánku dokáže zlepšiť pamäť starších ľudí za šesť mesiacov o 226 percent.

    Projekt, o výsledkoch ktorého informoval časopis Frontiers in Neuroscience, zorganizovalo Centrum pre neurovedu učenia a pamäte na Kalifornskej univerzite v Irvine (USA). Zúčastnili sa ho muži a ženy od 60 do 85 rokov bez zistenej kognitívnej poruchy alebo demencie.

    > Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

    Subjekty boli rozdelené do kontrolnej skupiny a skupiny čuchového obohatenia. Účastníci druhej skupiny dostali difuzéry a sedem náplní v podobe sklenených fľaštičiek so siedmimi vôňami na báze prírodných esenciálnych olejov: ruža, pomaranč, eukalyptus, citrón, mäta, rozmarín a levanduľa. Subjekty boli požiadané, aby zapli difuzér každý deň pred spaním, aby počas noci dve hodiny vydával do vzduchu vôňu. Vône bolo treba striedať a každý večer použiť inú.

    Účastníci kontrolnej skupiny dostali rovnaké difuzéry a kartuše, len namiesto plnohodnotnej vône sa vo fľaštičkách nachádzala destilovaná voda s „nezistiteľným“ množstvom pachovej látky. Súprava sa mala použiť rovnakým spôsobom ako skupina na obohatenie čuchom.

    Experiment, za účasť na ktorom dobrovoľníci dostali peňažnú odmenu, trval šesť mesiacov. Všetci jedinci podstúpili skenovanie fMRI a krátku sériu neuropsychologických testov pred a po štúdii. Na posúdenie verbálneho učenia a pamäte účastníkov výskumníci použili test sluchovo-verbálneho učenia Rey. Používa sa na diagnostiku funkcií hipokampu (časť mozgu, ktorá hrá hlavnú úlohu v procesoch učenia a pamäti) a včasné odhalenie kognitívnej poruchy. Subjekty tiež dokončili tri subtesty Wechslerovej škály inteligencie dospelých.

    Testovanie ukázalo, že účastníci v skupine s čuchovým obohacovaním mali 226-percentný nárast kognitívnej výkonnosti v porovnaní s kontrolnou skupinou. Skenovanie magnetickou rezonanciou tiež ukazuje zlepšenie nervového zväzku bielej hmoty známeho ako uncinate fasciculus, ktorý spája stredný temporálny lalok s rozhodovacím prefrontálnym kortexom. Účastníci tiež uviedli, že lepšie spali.

    Vedci už dlho vedia, že strata čuchu môže predpovedať vývoj takmer 70 neurologických a psychiatrických ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby a iných typov demencie súvisiacej s vekom, Parkinsonovej choroby a schizofrénie. Objavujú sa dôkazy spájajúce stratu schopnosti cítiť v dôsledku COVID-19 s následným poklesom kognitívnych funkcií.

    V jednej z predchádzajúcich štúdií v oblasti čuchovej terapie porúch pamäti bolo ľuďom so stredne ťažkou demenciou podávaných až 40 pachov dvakrát denne počas 15 dní. V konečnom dôsledku im to pomohlo zlepšiť pamäť, jazykové schopnosti a tiež uľavilo od príznakov depresie.

    Je však nereálne si predstaviť, že ľudia s kognitívnymi poruchami budú môcť 80-krát denne otvárať, šnupať a zatvárať desiatky fliaš s vôňami. To by bolo ťažké aj pre tých, ktorí demenciou netrpia. Preto sa americkí vedci rozhodli prísť s niečím jednoduchým a cenovo dostupným. Ich experiment jasne ukázal, že aj minimálne obohatenie čuchových vnemov pomocou siedmich pachov v noci zlepšuje kognitívne a nervové funkcie. Aromaterapia, ako je táto, môže byť efektívnym a nenáročným spôsobom, ako sa postarať o zdravie mozgu.

    Mimochodom, tím z Kalifornskej univerzity mieni v práci pokračovať. Teraz chcú vedci otestovať svoju techniku ​​na ľuďoch s diagnózou kognitívnej straty. Čo sa týka už vykonanej štúdie, na základe jej výsledkov odborníci vytvoria produkt na domáce použitie, ktorého uvedenie na trh je naplánované na jeseň tohto roku.

    Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

    .

    Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

    Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

     

     

    LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

    čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

    Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

    Vyhlásenie:

    Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

    UPOZORNENIE:

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

    Diskusia

    (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

     

    Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

    Ďakujeme

    Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.