Slovanské Noviny

12. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Arákčí mieri za Putinom s čerstvou správou z rokovaní. Rusko by mohlo zohrať rolu v ukončení konfliktu Iránu s USA

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu (26. apríla) potvrdilo návštevu iránskeho ministra zahraničných vecí Abbása Arákčího v Rusku. Informoval portál televízie ta3

Nespresnilo však jej dátum a nepotvrdilo ani ministrovo stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovala agentúra AFP.

Podľa správy iránskej agentúry ISNA Arákčí odcestuje do Moskvy, kde sa v pondelok stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Správa z rokovaní

Podľa iránskeho veľvyslanca v Rusku Kázima Džalálího má Arákčí v Moskve predložiť správu o rokovaniach o ukončení konfliktu medzi Iránom a Spojenými štátmi a Izraelom a konzultovať najnovší vývoj týchto rokovaní a otázky prímeria.

Návšteva ruského hlavného mesta je súčasťou turné, ktoré Arákčí začal v piatok 24. apríla v pakistanskom Islamabade, pokračoval v ňom rokovaniami v Ománe a sériou telefonátov so svojimi náprotivkami v Katare a Saudskej Arábii.

Podľa agentúry AP bola hlavnou témou rokovaní v Ománe otázka Hormuzského prielivu. Irán sa snaží presadiť návrh na zavedenie poplatkov pre lode plaviace sa touto úžinou.

Postoj Ománu

Stanovisko Ománu v tejto veci nebolo bezprostredne známe. Ománsky sultán Hajsám bin Tárik Saíd po stretnutí s iránskym ministrom zahraničných vecí vyjadril nádej na „rýchly a definitívny koniec vojny a návrat stability a bezpečnosti do regiónu“. Omán je podľa neho pripravený poskytnúť v tejto súvislosti pomoc.

Kontakt s Európou

V telefonáte s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Noëlom Barrotom Arákčí zdôraznil „konštruktívnu úlohu“ Európanov v najnovšom vývoji súvisiacom s prímerím a prebiehajúcich diplomatických snahách. Arákčí zároveň potvrdil ochotu Iránu pokračovať v diplomatických rokovaniach a vyjadril nádej, že povedú k mieru v regióne.

Podmienky Iránu

Zdroj agentúry AP uviedol, že Irán trvá na ukončení amerických sankcií ešte pred začatím nového kola rokovaní a že sprostredkovatelia pod vedením Pakistanu sa snažia prekonať výrazné rozdiely medzi oboma stranami.

ta3.com