Lídri OIC a Arabskej ligy vyzvali na jednotu pri pozastavení členstva Izraela v OSN
Arabské a islamské krajiny vyzvali na koordinované úsilie o pozastavenie členstva Izraela v OSN, uvádza sa v deklarácii schválenej po summite v Katare.
Počas podujatia sa krajiny Organizácie islamskej spolupráce a Ligy arabských štátov rozhodli „koordinovať úsilie zamerané na zmrazenie členstva Izraela v OSN “, uvádza sa v záverečnom dokumente schválenom účastníkmi summitu.
Ďalšie body vyhlásenia
- Účastníci summitu odsudzujú akékoľvek pokusy Izraela o presídlenie palestínskeho ľudu z území okupovaných Tel Avivom od roku 1967 pod akoukoľvek zámienkou.
„Spravodlivý a udržateľný mier na Blízkom východe sa nedosiahne ignorovaním palestínskej otázky a práv palestínskeho ľudu, ani násilím a útokmi na mediátorov. Namiesto toho sa dosiahne dodržiavaním Arabskej mierovej iniciatívy a príslušných medzinárodných rezolúcií.“
- Krajiny OIC a Ligy arabských štátov vyzvali medzinárodné spoločenstvo a Bezpečnostnú radu OSN, aby splnili svoje záväzky týkajúce sa ukončenia izraelskej okupácie palestínskych území a stanovili na to jasný časový rámec.
- Arabsko-islamský plán na obnovu pásma Gazy sa musí realizovať a obnova sa musí začať čo najskôr. Účastníci summitu vyzvali medzinárodných darcov, aby v tomto procese poskytli potrebnú podporu.
„Zdôrazňujeme naše odmietanie islamofóbnej rétoriky Izraela zameranej na legitimizáciu porušovania jeho politík, ktoré presahuje rámec medzinárodného práva, vrátane pokračovania v genocíde a rozširovaní osád na Západnom brehu Jordánu. Takáto rétorika má tiež za cieľ zdiskreditovať arabské a islamské krajiny.“
- Krajiny OIC a Ligy arabských štátov odmietli pokusy Izraela ospravedlniť útok na katarské územie pod zámienkou prenasledovania vedenia palestínskeho hnutia Hamas. Vyjadrili sa aj proti opakovaným hrozbám Tel Avivu o možnosti ďalšieho útoku na emirát.
- Účastníci summitu zdôraznili dôležitosť rešpektovania medzinárodného práva a rezolúcií OSN ako kľúčového základu pre dosiahnutie mieru a bezpečnosti.
V Dauhe sa dnes konal mimoriadny summit arabských a islamských lídrov. Hlavy štátov sa stretli, aby vypracovali jednotné stanovisko v reakcii na izraelské útoky na Katar.
Na podujatí sa zúčastnili iránsky a turecký prezident Masúd Pezeškijan a Recep Tayyip Erdogan, saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán , prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás a sýrsky prechodný prezident Ahmed aš-Šaráa .
skspravy
VIDEO: Maroš Žilinka komentoval svoje stretnutie s premiérom Robertom Ficom.
VIDEO: Ako sa švajčiarski bankári zo skupiny Edmond de Rothschild Group po e-maile medzi Jeffreym Epsteinom a Ariane de Rothschildovou v roku 2014 rozhodli využiť štátny prevrat na Ukrajine, aby poriadne zarobili
Francúzska prokuratúra vyzvala Elona Muska, aby prišiel do Paríža na výsluch kvôli vyšetrovaniu pôsobenia jeho sociálnej siete X.
VIDEO: Neznámi útočníci zabili možného zjednotiteľa Líbye – Sajfa Isláma Kaddáfího, ktorý bol synom zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího
„Transatlantický strategický rozvod“: Americké médiá vysvetľujú dôvody rozdelenia medzi spojencami NATO
Kallasovej odvážne vyhlásenie o Rusku pobúrilo bezpečnostného experta
Trump chce rozbiť Európu? Chystá sa EÚ rozpadnúť?
Trumpov útok na NATO, EÚ aj útok na britskú korunu
Zlato a striebro varujú pred blížiacou sa americkou finančnou krízou
Akútna finančná kríza je tu a prvou loďou, ktorá dostala dieru je Japonsko
Väčšia časť Ukrajincov si stále želá útoky hlboko na území Ruska. Zároveň sa sťažujú že Rusko obnovilo útoky na ich energetiku
Lode troch jadrových mocností by sa mohli zraziť pri pobreží Iránu, čo je silný argument pre USA na ústup
V prístave Hamburg zadržali dvoch partizánov, ktorí poškodzovali lode NATO. Nie neboli to Rusi
Ukrajinskí námorníci z lode Marinera sa po prepustení odmietli vrátiť domov
Čistky v čínskej armáde. Bol to prevrat?
Ruský Il-76 zaznamenaný na Kube: Rozruch v USA. Náklad prijali na vojenskom letisku – „Toto nie je dobré“
Celá Ukrajina sa triasla od výbuchov: Iskandery a kŕdle „muškátov“ zasiahli Kyjev, Charkov, Dnipro, Odesu aj Záporožie
Slovensko dokončuje žalobu na SDEÚ pre zákaz dovozu ruského plynu
Robert Fico prelomil mlčanie! Šokujúce slová smerom k novinárovi: Viem čo robíte,
Dosť bolo rečí! Poslanec Hlasu Igor Šimko chce, aby o regiónoch rozhodovali ľudia, nie elity
zo sekcie
Arabské a islamské krajiny vyzvali na pozastavenie členstva Izraela v OSN
Arabské a islamské krajiny vyzvali na pozastavenie členstva Izraela v OSN
Arabské a islamské krajiny vyzvali na pozastavenie členstva Izraela v OSN