Rusko zvyšuje vývoz ropy do Ázie, odkedy jeho invázia na Ukrajinu viedla k sankciám Západu na dovoz ruskej ropy. Časť ropy a produktov smerujúcich do Ázie sa prepravuje z jedného plavidla na druhé v medzinárodných vodách po celej Európe vrátane mimo teritoriálnych vôd Spojeného kráľovstva.
Pri pobreží Suffolku v Spojenom kráľovstve, mimo teritoriálnych vôd Spojeného kráľovstva, sa v máji uskutočnili najmenej dva presuny medzi loďami a lode s posádkou Spojeného kráľovstva pomohli pri presune a dodali zásoby tankerom, podľa vyšetrovania Global Witness a The Independent .
Pobrežie pri Southwold, Suffolk, je označené za oblasť výnimočnej prírodnej krásy, ale je to tiež jedna z mála oblastí v Spojenom kráľovstve, kde je povolená preprava z lode na loď, poznamenáva Ben Chapman z The Independent.
Prevozy STS vykurovacieho oleja zo Suffolku, ktoré identifikovali Global Witness a The Independent, videli, ako dva tankery prepravujúce 165 000 ton ruského vykurovacieho oleja v hodnote viac ako 201 miliónov dolárov (165 miliónov libier) pokračovali na Blízky východ a do Singapuru.
Tieto prevody ropy nie sú nezákonné. Napriek tomu sa takéto prepravy z lode na loď (STS) po Európe čoraz častejšie využívajú na prekládku ruskej ropy na lode, ktoré potom smerujú do Ázie cez Suezský prieplav, ukazujú publikácie o sledovaní tankerov. V Európe sú aj iné oblasti, kde prebiehajú prenosy STS a v posledných mesiacoch sa začali objavovať nové prenosové „uzly“ STS.
Podľa sledovania plavidiel a analýzy Lloyd’s List sú supertankery vlastnené Čínou v centre nového prestupného uzla STS uprostred severného Atlantiku, približne 860 námorných míľ západne od Portugalska.
Rusko presmerovalo toky
Takéto operácie v tejto oblasti ešte nikdy neboli, povedal pre Lloyd’s List Alex Glykas z námorných poradcov Dynamarine.
Rusko tiež presmeruje svoj vývoz zvyškového vykurovacieho oleja (RFO) – najväčší export tohto druhu na svete – zo Západu a do Ázie, Afriky a Blízkeho východu, tvrdí Roslan Khasawneh, hlavný analytik vykurovacieho oleja vo firme Vortexa , ktorá sa zaoberá energetickou analýzou.
„Meniace sa toky Ruska zriaďujú nové prekladiská pre ruské RFO vrátane pobrežnej Kalamaty v Grécku, kde došlo k prudkému nárastu transferov z lode na loď, ako aj v Egypte, kde dovoz ruského vykurovacieho oleja vzrástol na rekordných 70 kbd. júna.
V dôsledku toho egyptský export vykurovacieho oleja vyskočil v júni na 10-mesačné maximum 120 kbd, väčšinou do Saudskej Arábie,“ napísal Khasawneh v júli v analýze.
Zvýšené prevody STS pomáhajú Rusku presúvať stále viac a viac objemov ropy do Ázie a jej kľúčových nákupcov, Číny a Indie. Tieto kroky do značnej miery kompenzujú západné sankcie na ruskú ropu a vplyv nadchádzajúceho embarga EÚ na dovoz námornej ruskej ropy a produktov, ktoré by malo nadobudnúť účinnosť koncom roka.
Západné sankcie zatiaľ nedokázali rozdrviť ruský export ropy, keďže Moskva presmerováva ropu a produkty k svojim viac než ochotným ázijským kupcom, Číne a Indii.
Ruský vývoz ropy klesol v júni len o 250 000 barelov denne na 7,4 milióna barelov denne, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo svojej mesačnej správe za júl.
Napriek tomu, že objemy vývozu ropy a produktov sú najnižšie od augusta 2021, príjmy z vývozu Ruska sa medzimesačne zvýšili o 700 miliónov dolárov v dôsledku vyšších cien ropy na 20,4 miliardy dolárov alebo 40 % nad priemerom z minulého roka, ukázali odhady IEA.
Európski vlastníci plavidiel, najmä súkromní grécki prevádzkovatelia, presúvajú veľké množstvo ruskej ropy v mesiacoch pred tým, ako začne platiť zákaz EÚ na dovoz ruskej ropy z námornej dopravy. Grécki majitelia tankerov v posledných mesiacoch zvýšili svoju expozíciu voči ruskej preprave ropy, keďže pretekajú profitovať z vyššieho dopytu po výrazne zľavnenej ruskej rope v Číne a Indii.
Ruský vývoz ropy a produktov ešte nezaznamenal výrazný pokles. Napriek mierne nižším objemom zatiaľ Putin generuje z ropy viac peňazí ako pred inváziou na Ukrajinu alebo minulý rok, keďže ceny ropy zostávajú vysoké.
Hlavný cieľ Západu ochromiť Putinove príjmy a zároveň umožniť export ruskej ropy niekde do sveta viedol k myšlienke obmedziť cenu ruskej ropy. Skupina popredných priemyselných krajín G7 na čele so Spojenými štátmi zvažuje upustenie od zákazu poistenia a všetkých služieb umožňujúcich prepravu ruskej ropy, ak sa táto ropa nakupuje za určitú cenu alebo pod ňou.
Irina Slav
skspravy
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Ako si ruská ropa razí cestu z Európy do Ázie: Rusko zarába na rope o 40% viac ako v minulom roku
Ako si ruská ropa razí cestu z Európy do Ázie: Rusko zarába na rope o 40% viac ako v minulom roku
Ako si ruská ropa razí cestu z Európy do Ázie: Rusko zarába na rope o 40% viac ako v minulom roku