Krajne pravicové strany, ktorým sa tento rok vyhýbali, pretože politicky jedovaté, dosiahli veľké víťazstvá. Teraz sú v hlavnom prúde, reaguje na nárast vplyvu vlasteneckých a konzervatívnych strán portál POLITICO.
Európski krajne pravicoví politici práve zaútočili na víťazstvo v Taliansku, keď dosiahli historické výsledky vo Francúzsku a Švédsku.
Všade v Európe ľudia túžia vziať svoj osud späť do vlastných rúk
povedala Marine Le Penová, líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národného zhromaždenia.
Ale ak si myslíte, že Európou zachvátila nová vlna pravicového radikalizmu, mýlili by ste sa. Deje sa niečo iné.
Analýza prieskumu Poll of Polls od POLITICO naznačuje, že krajne pravicové strany v regióne v priemere nezvýšili svoju podporu ani o jeden percentuálny bod medzi začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu vo februári a dneškom.
POLITICO sa zameralo na medián a priemerný nárast všetkých strán organizovaných v pravicových skupinách Európskeho parlamentu Identita a demokracia, Európski konzervatívci a reformisti alebo nepridružené strany s politickými krajne pravicovými pozíciami.
Celkovo výsledky naznačujú, že ak došlo k zvýšeniu podpory pre krajne pravicové strany, stalo sa tak pred niekoľkými rokmi.
Prvý nárast Švédskych demokratov nastal po voľbách v roku 2014, keď strana vzrástla z približne 10 percent na 20 percent, čo je rovnaký pätinový podiel na hlasoch, ktoré získali v tohtoročných voľbách.
Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko AfD v Nemecku v rokoch 2015 a 2016 rýchlo rástla a podľa prieskumu verejnej mienky POLITICO dosiahla 14 percent. V Taliansku Liga severu prvýkrát predbehla Forza Italia na začiatku roka 2015 a dosiahla vrchol v roku 2019 na úrovni 37 percent, potom začala klesajúci trend, ktorý skončil na 9 percent vo voľbách minulý mesiac. V talianskych voľbách sa voliči väčšinou striedali medzi súperiacimi pravicovými tábormi.
Krajná pravica sa posunula z okraja politiky do hlavného prúdu, nielenže ovplyvňuje politický stred, ale vstupuje aj do arény moci.
Dochádza k normalizácii krajne pravicových strán ako integrálnej súčasti politického prostredia
povedala Cathrine Thorleifssonová, ktorá sa venuje výskumu extrémizmu na Univerzite v Osle. „Prijali ich voliči a tiež iné konvenčné strany.“
Spolupráca medzi stredovou a krajnou pravicou sa stala menej tabu.
„Vzostup krajne pravicových strán je len časťou príbehu. Uľahčenie a mainstreaming krajne pravicových strán, ako aj prijatie krajne pravicových rámcov a pozícií inými stranami je prinajmenšom rovnako dôležité,“ napísal na Twitteri Cas Mudde, popredný odborník na túto problematiku.
To môže znamenať riziko destabilizácie Európy ešte viac ako zisk niekoľkých percentuálnych bodov v prieskumoch verejnej mienky.
Jasným príkladom je talianska krajne pravicová fanynka Giorgia Meloniová. Zatiaľ čo jej strana pochádza zo skupín založených bývalými fašistami, teraz bude viesť tretiu najväčšiu ekonomiku EÚ.
Vo Švédsku začala stredopravá strana koaličné rozhovory o menšinovej vláde, ktorá by musela čerpať z podpory opozície, pravdepodobne od krajne pravicových Švédskych demokratov.
Krajne pravicové strany sa dostali do vlád aj v Rakúsku, Fínsku, Estónsku a Taliansku. Ďalšie krajiny budú pravdepodobne nasledovať.
George Simion, líder rumunskej krajne pravicovej strany Aliancia za úniu Rumunov (AUR), oslávil Meloniho víťazstvo v Taliansku a povedal, že jeho strana pravdepodobne pôjde v ich stopách.
Španielsko ide na budúci rok k volebným urnám a socialistický premiér Pedro Sánchez môže mať ťažké časy opätovne vyhrať. Konzervatívna Ľudová strana je vo všetkých zverejnených prieskumoch o päť až sedem bodov pred španielskymi socialistami, ale je nepravdepodobné, že by získala dostatok hlasov na to, aby si zabezpečila úplnú vládnu väčšinu.
To znamená, že sa možno bude musieť dohodnúť s krajne pravicovou stranou Vox, ktorej vodca Santiago Abascal je Meloniho spojencom. Zatiaľ čo Ľudová strana predtým odmietla vládnuť s Voxom, vlani na jar jej novozvolený líder Alberto Núnez-Feijóo zasvietil na zelenú koaličnej dohode s ultranacionalistickou skupinou v strednom španielskom regióne Castilla y León.
Pravicový belgický politik Tom Van Grieken tiež poukázal na Španielsko ako na ďalší pravdepodobný príklad, najmä kvôli možnej spolupráci s PP. „V celej Európe vidíme konzervatívne strany, ktoré uvažujú o prelomení sanitárneho kordónu,“ povedal s odkazom na odmietnutie iných strán spolupracovať s krajnou pravicou.
„Sú unavení z kompromisov so svojimi ideologickými náprotivkami, stranami na ľavom konci spektra.“
Toto sa nestalo zo dňa na deň. Krajná pravica tvrdo pracovala na tom, aby sa zbavila svojho extrémistického, neonacistického imidžu.
„V niektorých správach o Švédskych demokratoch by ste si mysleli, že deportujú ľudí vo vlakoch, len čo budú pri moci. No tak, tieto strany sa zmenili,“ povedal jeden predstaviteľ EÚ s pravicovou orientáciou.
Boh, vlasť, rodina
Krajná pravica investovala do „úpravy imidžu a snažila sa pri niektorých problémoch postupovať opatrne, zatiaľ čo iným sa bez hanby vyhovieť,“ povedala Nina Wiesehomeierová, politologička z IE University of Madrid.
„To je teraz obzvlášť zrejmé v Taliansku, kde sa Meloni drží hesla „Boh, vlasť, rodina“ ako pokračovanie, pričom sa snažil očistiť stranu od radikálnejších prvkov.“
V severnom belgickom regióne Flámsko pravicový Vlaams Belang (Flámsky záujem) výslovne odmieta označenie „extrémne pravicový“. Rovnako ako jeho kolegovia v Taliansku, Švédsku a Francúzsku, Van Grieken, predseda strany, odsúdil extrémnejšie pozície otcov zakladateľov svojej skupiny a zmiernil svoje politické posolstvo, aby bolo hlasovanie za krajnú pravicu spoločensky prijateľné.
Otvorený rasizmus je tabu. Namiesto toho sa rétorika mení na kritiku migračnej politiky otvorených dverí. Tým, že sa krajná pravica starostlivo stará o centristických voličov, mieri k väčšiemu kúsku koláča, pričom stále jazdí na nespokojnosti proti establišmentu.
„Medzi víťazmi globalizácie a nacionalistami je jasná zlomová línia,“ povedal Van Grieken pre POLITICO. „Toto prichádza navrch k obavám z masovej migrácie, či už je to v Malmö, Ríme alebo iných európskych mestách.“
Posledná búrka pred zimou nespokojnosti
Teraz je ten správny čas využiť túto transformáciu.
Keďže Európa bojuje s rekordnou infláciou a Európania sa obávajú prehnaných účtov za kúrenie, vlády varujú pred politickými dôsledkami „zimy nespokojnosti“.
„Je to masívny odvod európskej prosperity,“ povedal nedávno pre POLITICO belgický premiér Alexander De Croo. „V súčasnej situácii je ťažké uveriť v pokrok, je veľmi ťažké dosiahnuť pokrok. Takže je tu veľmi pesimistický pocit.“
Súčasná vojna na Ukrajine je poslednou v rade kríz – v globálnych financiách, migrácii a pandémii. Odborníci tvrdia, že je to kľúčové pre pochopenie rastúcej podpory krajnej pravice.
„Takéto existenčné krízy majú destabilizujúci účinok a vedú k strachu,“ povedal Carl Devos, profesor politických vied na univerzite v Gente. „Strach je živnou pôdou pre krajnú pravicu. Ľudia majú tendenciu prekladať tento strach a rozhorčenie do radikálneho volebného správania.“
Politika migrácie a identity je v médiách menej výrazná kvôli vojne na Ukrajine a rastúcim cenám energií, no stále sú kľúčovými témami pravicovej diskusie.
V Rakúsku sa koaličné strany pohádali o to, či žiadatelia o azyl majú alebo nemajú dostávať klimatické bonusy. V Holandsku viedla smrť dieťaťa v azylovom centre Ter Apel k obnovenej diskusii o preplnených migračných centrách.
Kombinácia týchto problémov pravdepodobne povedie k ďalším víťazstvám pravice na celom kontinente. „Krajná pravica ponúka nacionalistické, protekcionistické riešenia globalizovaných kríz,“ povedal Thorleifsson. „Vidíme, ako bola otázka migrácie počas pandémie na chvíľu mimo programu, ale teraz je späť.“
POLITICO
Aitor Hernández-Morales, Camille Gijs a Ana Fota sa podieľali na článku
skspravy
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
Ako sa krajná pravica dostala na výslnie „zo psej búdy“
Ako sa krajná pravica dostala na výslnie „zo psej búdy“
Ako sa krajná pravica dostala na výslnie „zo psej búdy“