Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ideológia a mainstreamová propaganda na mladých zaberajú čoraz menej

Od Nemecka a Francúzska po Poľsko a Španielsko, “krajná pravica” prenikla do mládežníckych volieb v kľúčových štátoch týchto volieb do EÚ – ako generácia, ktorá vyrástla uprostred neustálych kríz, hľadá nové odpovede a nasleduje politikov ovládajúcich TikTok a YouTube, píše komentár Reuters na zdesenie v liberálnych eurokruhoch z nárastu vlasteneckých a euroskeptických strán naprieč celou úniou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Článok preberáme ďalej v pôvodnom znení, aby si čitatelia mohli utvoriť vlastný názor o myšlienkovom svete autorov, najmä špecifický slovník, vrátane nálepkovania.

Mladí voliči, tradične vnímaní ako ľavicovejší, poháňali vlnu podpory pre environmentálne strany v posledných voľbách do EÚ v roku 2019, čím si vyslúžili prezývku „Generácia Grety“ po mladej švédskej klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej.

Po pandémii, ukrajinskej vojne a kríze životných nákladov však mnohí tento rok presunuli svoju podporu smerom ku krajne pravicovým populistickým stranám, ktoré využili ich obavy, čím podporili ich celkový nárast v parlamentnom prieskume EÚ, ktorý sa konal 6. až 9. júna.

Keďže lídri európskych často “povýšeneckých etnonacionalistických hnutí proti establišmentu” ovládajú nové sociálne médiá lepšie ako ich mainstreamoví kolegovia, medzi niektorými mladými ľuďmi si získavajú známosť ako “podvratná kontrakultúra”.

Oslovujú najmä mladých mužov, ktorí sa cítia zaostalí a cenzurovaní čoraz „prebudenejším“ mainstreamom, hovoria analytici.

„Nemecko nejde dobrým smerom a boli jedinou stranou s naozaj jasným odkazom na migráciu,“ povedal Christoph, 17, študent obchodnej školy v Berlíne, ktorý odmietol uviesť svoje celé meno, ktorý hlasoval za “krajne pravicovú” Alternatívu pre Nemecko (AfD).

Podpora AfD, ktorá chce obmedziť migráciu a varuje pred tým, čo nazýva islamizáciou Nemecka, vzrástla o 11 percentuálnych bodov na 16 % medzi osobami mladšími ako 25 rokov, podľa exit poll spoločnosti Infratest dimap – viac ako dvojnásobok 5-bodový nárast medzi širšou populáciou.

Posun, ktorý pomohol AfD dosiahnuť historické druhé miesto v celoštátnom meradle, bol pozoruhodný v tom, že sa očakávalo, že rozhodnutie Nemecka povoliť po prvý raz voliť 16- až 18-ročným osobám uprednostní ľavicovo orientované strany.

Hoci sa “krajnej pravici” nedarilo všade medzi mladými voličmi – a sú relatívne malou kategóriou na kontinente so starnúcou populáciou – tento trend bude stále znepokojovať mainstreamové strany, ktoré čelia predčasným voľbám koncom tohto mesiaca vo Francúzsku a federálne voľby na budúci rok v Nemecku, konštatuje Reuters.

EKONOMICKÉ STAROSTLIVOSTI HORE, KLÍMA DOLE

Nedávny prieskum medzi nemeckou mládežou ukázal, že

mladí ľudia sa čoraz viac obávajú inflácie, drahého bývania a sociálnych rozdielov a menej sa obávajú klimatických zmien.

Zelení v nedeľu získali len 11 % hlasov mládeže, čo je o 23 percentuálnych bodov menej.

„Už neexistuje pocit, že ak budú len tvrdo pracovať, budúcnosť bude lepšia, a sú sklamaní zo strán pri moci,“ povedal hlavný autor štúdie Simon Schnetzer s tým, že ekonomické pochmúrnosť ich robí vnímavejšími voči AfD s protimigračnou rétorikou.

Christoph povedal, že jeho skúsenosti ho viedli k presvedčeniu, že nedávni migranti do Nemecka sú náchylnejší k násiliu a nie sú ochotní sa integrovať.

Vo Francúzsku “krajne pravicové” Národné zhromaždenie (RN) získalo podľa prieskumu verejnej mienky Ipsos 25 % hlasov medzi ľuďmi vo veku 18 až 24 rokov, čo je o 10 percentuálnych bodov viac v porovnaní s celkovým ziskom približne 8 bodov na 31,4 %.

Pravdaže, väčšina mladých ľudí v dvoch najvyšších mocnostiach EÚ stále podporuje ľavicové strany a mnohí sa obávajú najnovšieho trendu.

“Znepokojuje ma to, pretože som videl, že krajná pravica chce deportovať ľudí, aj keď majú nemecké občianstvo ako ja,” povedal Ensar Adanur (17), Nemec tureckého pôvodu. “Ale Nemecko je pre mňa domov.”

V Poľsku sa však podpora krajne pravicovej Konfederácie medzi voličmi vo veku 18 – 29 rokov zvýšila z 18,5 % na 30,1 %, čo z nich robí vedúcu voľbu pre túto demografickú skupinu.

Mainstreamové strany „už pre mňa nemajú žiadnu dôveryhodnosť, predchádzajúca vláda a súčasná to jasne ukazujú“, povedal 30-ročný Paweł Rurkowski, IT špecialista, ktorý volil Konfederáciu.

KLIKNITE NA SOCIÁLNE STRÁNKY

Relatívna odbornosť krajne pravicových strán v preferovaných komunikačných kanáloch mladých voličov – videoaplikáciách ako Tiktok a YouTube a aplikácii na odosielanie správ Telegram – je veľkým faktorom ich rastúceho úspechu u tejto generácie, uviedli analytici.

Nedávna nemecká štúdia o mládeži ukázala, že 57 % mladých ľudí získava správy a politiku prostredníctvom sociálnych médií. Ale nemecký kancelár Olaf Scholz, podobne ako mnohí mainstreamoví politici, vstúpil do Tiktoku len pred pár mesiacmi.

„Ak nie ste na kanáloch mladých ľudí, jednoducho neexistujete,“ povedal Schnetzer.

Algoritmy platforiem sociálnych médií medzitým uprednostňujú kontroverzné správy, ktoré vyvolávajú angažovanosť pred serióznym obsahom, povedal Ruediger Maas, zakladateľ Inštitútu pre generačný výskum v Augsburgu.

Vedúci kandidát AfD pre voľby do EÚ Maximilian Krah sa na TikToku šíril napríklad s tipmi na zoznamovanie pre mladých mužov: „Nepozerajte porno, nevolte Zelených, choďte na čerstvý vzduch… Skutoční muži sú pravicoví.”

Na Tiktoku má približne 53 300 sledovateľov v porovnaní s iba 11 000 a 2 652 hlavnými kandidátmi za stredoľavých sociálnych demokratov a Zelených.

“Moja generácia v skutočnosti nepozná politiku, ale o AfD počúvame neustále,” povedal volič AfD Christoph.

V Španielsku si ovplyvňovateľ sociálnych médií Alvise Perez získal 6,7 % hlasov mladých v porovnaní so 4,6 % celkového počtu hlasov po tom, čo svoju protiimigračnú a protikorupčnú kampaň viedol takmer výlučne na Instagrame a Telegrame.

“Krajne pravicová” strana Vox, ktorá bola silná na Tiktoku, medzitým získala 12,4 % hlasov medzi osobami mladšími ako 25 rokov v porovnaní s 9,6 % celkovo.

„Zdá sa, že je to jediná strana, ktorá je skutočne proti vláde, pokiaľ ide o tabuizované témy, ako je prisťahovalectvo alebo rodový diskurz,“ povedal 22-ročný univerzitný študent Xavier, ktorý hlasoval za Vox.

Sarah Marsh, Barbara Erling a David Latona/Reters/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.