Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nový dokument odhaľuje spôsob, akým je západná verejnosť obmäkčená pre agresívny, globálny americký militarizmus prostredníctvom vplyvu ministerstva obrany na tisíce amerických filmov a televíznych relácií

Vo svojom mimoriadnom televíznom priznaní tento mesiac John Bolton, poradca pre národnú bezpečnosť v predchádzajúcej administratíve prezidenta Donalda Trumpa , pre CNN len tak mimochodom priznal, že pomáhal pri plánovaní zvrhnutia zahraničných vlád, keď bol v úrade.

Bolton odmietol myšlienku, že Trump sa pokúsil o prevrat v Kapitole s nepokojmi zo 6. januára, povedal moderátorovi Jakeovi Tapperovi :

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Ako niekto, kto pomáhal plánovať štátny prevrat, nie tu [vo Washingtone], ale, viete, na iných miestach, to vyžaduje veľa práce.“

Bolo to priznanie, že on a ďalší v administratíve spáchali „najvyšší medzinárodný zločin“ , keďže Norimberské procesy na konci druhej svetovej vojny definovali nevyprovokovaný útok na suverenitu iného národa.

Ale Tapper spracoval tento komentár ako do značnej miery nepozoruhodný. Washington môže robiť otvorene to, čo je iným krajinám odopierané, len kvôli výnimočnému predpokladu, že na globálnu superveľmoc sa nevzťahujú bežné obmedzenia medzinárodného práva a pravidlá vojny.

USA údajne vykonali „zmenu režimu“ vo viac ako 70 krajinách od druhej svetovej vojny.

V posledných rokoch sa priamo alebo nepriamo zapojili do vojen v Afganistane, Iraku, Líbyi, Sýrii  Jemene  a na Ukrajine. Bolton sám sa chválil svojou účasťou na snahách v roku 2019 zvrhnúť vládu Nicolása Madura vo Venezuele, pričom sa pokúšal dosadiť za prezidenta Washingtonu preferovaného kandidáta Juana Guaidóa.

Pentagon prevyšuje výdavky ďalších deviatich krajín dohromady a udržiava približne 800 vojenských základní rozmiestnených po celom svete. Napriek tomu je Kongres opäť pripravený pridať do rozpočtu na obranu desiatky miliárd dolárov.

Nový dokument naznačuje, prečo je západná verejnosť taká poslušná, pokiaľ ide o to, že USA sú v stave takmer permanentnej vojny, ako aj o tom, že vynakladajú stále obrovské sumy na svoju vojnovú mašinériu.

Tajná vodiaca ruka

 Podľa Theatres of War americké ministerstvo obrany nielen jemne ovplyvňuje hollywoodske zobrazenie vojen v USA, aby ich predstavilo v priaznivejšom svetle.

Pentagon aktívne vyžaduje dohľad nad scenárom a diktuje dej. 

V praxi vedie celospektrálnu propagandistickú vojnu proti západnému publiku, aby ho obmäkčilo na podporu agresívneho globálneho militarizmu USA.

Dokument založený na údajoch, ktoré odhalili nedávne žiadosti o slobodu informácií od britského investigatívneho novinára Toma Seckera a akademika Matthewa Alforda, odhaľuje ohromujúci fakt, že Pentagon bol v posledných desaťročiach tajnou a vedúcou rukou tisícok filmov a televíznych relácií.

Oveľa viac filmov sa nikdy nedostane na plátno, pretože styčný úrad ministerstva obrany pre zábavu odmieta spolupracovať a verí, že sa propagujú nesprávne správy.

Militantná propaganda

Námietky Pentagonu – zvyčajne bozk smrti – sa týkajú akéhokoľvek náznaku vojenskej neschopnosti alebo vojnových zločinov, straty kontroly nad jadrovými zbraňami, vplyvu ropných spoločností, nezákonného predaja zbraní alebo obchodovania s drogami, použitia chemických alebo biologických zbraní, americkej podpory prevratov. v zámorí, alebo účasť na atentátoch či mučení. V skutočnosti presne tie veci, o ktorých je známe, že americká armáda robila.

Ako môže ministerstvo obrany vykonávať takú kontrolu nad filmovou produkciou?

Pretože drahé trháky s oveľa väčšou pravdepodobnosťou získajú späť svoj rozpočet a získajú zisk, ak obsahujú tie najžiarivejšie nové zbrane.

Len Pentagon môže zásobovať lietadlové lode, vrtuľníky, stíhačky, pilotov, ponorky, obrnené transportéry, vojenských komparzistov a poradcov. Robí to však iba vtedy, ak je spokojný s dramatickým posolstvom.

Ako poznamenáva jeden akademik v Divadlách vojny , propaganda funguje najefektívnejšie, keď sa dá vydávať za zábavu : „Ste otvorenejší začleňovaniu týchto myšlienok, pretože vaša obrana nefunguje.“

Koľko divákov by bralo vážne film, keby mu predchádzalo sponzorské logo ministerstva obrany alebo CIA? A z tohto dôvodu zmluvy Pentagonu zvyčajne špecifikujú, že jeho úloha vo filme bude zahalená.

V ktorých filmoch mal Pentagon ruky

To je dôvod, prečo len málokto vie, že ministerstvo obrany a CIA mali kontrolnú ruku v takých rôznorodých projektoch, ako sú  Apollo 13 , Jurský park a James Bond , filmy Marvel, Godzilla,Transformers , Meet the Parents a I Am Legend . Alebo ako sa armáda pravidelne zapája do pečenia a kvízov.

Realita, tvrdí Theaters of War, je taká, že mnohé hollywoodske filmy sú len o málo viac ako reklama na americký vojnový priemysel.

Predajná vojna

Toto leto Hollywood vydal dlho očakávané pokračovanie Top Gun , filmu Toma Cruisa o pilotoch vzdušných síl, ktorí už v 80. rokoch začali definovať, ako predávať vojnu a zabíjať, aby to vyzeralo sexy.

Top Gun: Maverick: Is the new Tom Cruise movie on streaming? | Marca

Výrobcovia Top Gun získali prístup k americkým námorným lietadlovým lodiam, námornej leteckej základni a množstvu F-14 a ďalších lietadiel. Ako uviedol Washington Post : „Je nepravdepodobné, že by [pôvodný] film mohol vzniknúť bez značnej podpory Pentagonu. Jeden F-14 Tomcat stál asi 38 miliónov dolárov. Celý rozpočet filmu bol 15 miliónov dolárov.

Pentagon dostal veľa na oplátku. V jej databáze sa uvádza, že film „dokončil rehabilitáciu imidžu armády , ktorú zničila vojna vo Vietname“. Mimo kiná umiestnila náborové pulty , aby využila túto novú dôveryhodnosť.

Top Gun bola tak úspešný v marketingu vojnového machizmu , že bol o niekoľko rokov neskôr zapletený do škandálu Tailhook , v ktorom bolo na zjazde v Las Vegas sexuálne napadnutých viac ako 80 žien v armáde.

Tento škandál oddialil pokračovanie Top Gun: Maverick o 36 rokov. Napriek tomu boli podmienky Pentagonu na schválenie nového filmu ešte prísnejšie. V dohode sa výslovne uvádzalo, že

Pentagon bude môcť dohliadať na scenár, „prepletať kľúčové body diskusie“ a cenzurovať scény, ktoré sa mu nepáčili. 

Americká armáda tiež požadovala veto hercov vystupujúcich vo filme a oficiálne premietanie predtým, ako bude môcť byť Maverick schválený na prepustenie.

Pentagon by mohol potrestať akékoľvek porušenie dohody vymazaním záberov zahŕňajúcich jeho hardvér, čím by film zabil. Mohlo by to tiež odmietnuť „budúcu podporu“, čo by účinne zabilo kariéru Maverickových filmárov.

Na liečbe Top Gunom nie je nič nezvyčajné . Je to, tvrdí Theaters of War , štandard pre americké trháky, pričom filmy budú mať pravdepodobne najväčší vplyv na populárnu kultúru a západné vnímanie vojny.

Predpoklad jednej z najpopulárnejších franšíz, Marvel’s  Iron Man, bol prepísaný po zásahu Pentagonu. Hlavný hrdina Tony Stark, ktorého stvárnil Robert Downey Jr., bol pôvodne otvoreným odporcom zbrojárskeho priemyslu, ktorý znovu objavil impérium svojho otca, aby technológia Iron Mana mohla zastaviť vojny.

Ale po prepísaní Pentagonu sa Stark stal hlavným evanjelistom pre zbrojný priemysel: „Mier znamená mať väčšiu palicu ako ten druhý.“ V jednej skorej scéne robí blázna z mladej reportérky, ktorá kritizuje jeho obchodné impérium – predtým, ako jej podsúva, že je tiež pokrytec.

Vojenské fiasko

Pentagon bol obzvlášť citlivý na zobrazenia americkej armády po fiasku v roku 1993 , pri ktorom bol v Mogadiše zostrelený jeden z jeho vrtuľníkov. To viedlo k dlhotrvajúcej prestrelke, ktorá zabila viac ako tucet amerických vojakov a stovky Somálčanov.

Nasledujúci rok ministerstvo obrany trvalo na veľkých revíziách vozidla Harrison Ford Clear and Present Danger – najmä v scéne, kde kolumbijská milícia prevalcuje americké špeciálne jednotky.

Ako ukazujú dokumenty, ktoré objavil Theaters of War , americkí predstavitelia sa obávali, že udalosti v Mogadišu spôsobili, že americká armáda „vyzerala smiešne“ a úradníci odmietli „spolupracovať na filme, ktorý robí to isté“ v inej bojovej zóne. Vyžiadalo  si zmeny  , aby bol film pre nás „viac ‚reklamou‘.

Čierny jastrab zostrelený: 20 rokov od nočnej mory USA

Keď v roku 2001 Hollywood obrátil svoju pozornosť na knihu Čierny jastrab zostrelený – konkrétne o incidente v Mogadiše – Pentagon trval na veľkých zmenách scenára, ktoré transformovali drámu. Len osem rokov po skutočných udalostiach zmenilo ministerstvo obrany príbeh svojej vlastnej neschopnosti na celoamerický príbeh o vojenskej odvahe tvárou v tvár obrovskej presile v rukách divokého nepriateľa bez tváre.

Podobné podvody sa podarilo dosiahnuť vo filme Argo (2012), ktorý sa zaoberá rukojemníckou krízou v Iráne v roku 1979 . V skutočnosti to bola podľa Theaters of War CIA, kto pred piatimi rokmi priniesol knihu do Hollywoodu na svojej webovej stránke v sekcii „Inšpirácie pre budúce príbehy“. Príbeh bol pre CIA taký príťažlivý, pretože sa zameral na jej jediný úspech po iránskej revolúcii. Agentúra prepašovala hŕstku amerických rukojemníkov z Teheránu predstieraním, že ide o hosťujúci kanadský filmový štáb.

Cenzurované dokumenty prezentované Theaters of War ukazujú, že kancelária pre styk s verejnosťou CIA prehodnocuje viacero verzií Argovho scenára, než nakoniec súhlasí : „Agentúra vyzerá veľmi dobre.“

Je to kvôli tomu, čo Argo ignoruje: dlhodobé zasahovanie CIA do Iránu, vrátane zvrhnutia zvolenej vlády v roku 1953 s cieľom dosadiť americkú bábku, čo nakoniec vyvolalo revolúciu v roku 1979; zlyhania spravodajských služieb CIA, ktoré zmeškali hroziacu revolúciu; a skutočnosť, že šesť rukojemníkov, ktorých CIA oslobodila , bolo zatienených ďalšími 52, ktorí strávili viac ako rok vo väzení v Teheráne. Príbeh o zločinoch a hrubej neschopnosti CIA v Iráne bol znovu vynájdený ako príbeh o vykúpení.

CIA sa podaril podobný prevrat v oblasti vzťahov s verejnosťou v tom istom roku s Zero Dark Thirty , po tom, čo Obamova administratíva prehrala bitku o utajenie rutinného používania mučenia v Iraku a inde.

Tvorcovia filmu museli uznať, že CIA sa uchýlila k waterboardingu, technike mučenia, ktorá bola dovtedy vo verejnej sfére, no pod tlakom súhlasili so zatajením menej známeho faktu , že agentúra používala na mučenie zadržaných aj psov. 

Napriek tomu bol waterboarding falošne prezentovaný ako životne dôležitý nástroj v boji CIA na získanie potrebných informácií, ktoré údajne udržia Američanov v bezpečí a pomôžu pri dolapení a zabití autora teroristických útokov z 11. septembra, Usámu bin Ládina . To bolo také skreslenie historických záznamov, že dokonca aj pravicový politik John McCain, vyznamenaný vojnový hrdina, verejne znevážil film .

Umiestnenie výrobku

Pentagon má nad Hollywoodom taký vplyv, že sa mu dokonca podarilo zvrátiť protivojnové posolstvo, ktoré je jadrom hlavnej filmovej príšery, Godzilly .

Ešte v 50. rokoch to bola alegória o hrôzach, ktoré rozpútali USA zhodením jadrových bômb na Japonsko na konci druhej svetovej vojny. Vo verzii z roku 2014 však zásah ministerstva obrany znamenal vylúčenie odkazu na Hirošimu a namiesto toho sa zaviedla dynamika studenej vojny : stratená ruská jadrová ponorka spúšťa konfrontáciu s Godzillou.

Ešte prekvapivejšie je, že vo verziách 2014 aj 2019 je príbeh otočený o 180 stupňov. Jadrové zbrane sa stávajú skôr spásou ľudstva ako hrozbou; jediný možný spôsob, ako môže byť Godzilla zničená. Šírenie jadrových zbraní sponzorované Pentagonom už nie je problém. V Godzille je neoddeliteľnou súčasťou ľudského prežitia.

Theaters of War tiež dokazujú, že Pentagon bol dôležitou hnacou silou v pozadí prechodu Hollywoodu na sci-fi a fantasy územie.

Imaginárne svety vesmíru Marvel napríklad ponúkajú nedotknutú výkladnú skriňu, ktorá demonštruje potrebu najžiarivejších zbraní Pentagonu proti nezmieriteľným nepriateľom z iného sveta. Hollywood a Pentagon môžu zmiesť obavy zo skutočného sveta, ako je hodnota ľudského života, komerčné motívy vojen a zlyhania vojenských plánovačov na bojiskách.

Výzva nadľudských nepriateľov s nadľudskými schopnosťami sa ukázala ako dokonalý spôsob, ako normalizovať extravagantné, nafúknuté vojenské výdavky.

To je dôvod, prečo Pentagon pravidelne trvá na prepisoch umiestňovania produktov, ako napríklad neuveriteľný Hulk jazdiaci na F-22 vo filme Hulk z roku 2003 , Superman letiaci po boku F-35 vo filme Man of Steel z roku 2013 a glorifikácia obrneného vozidla Ripsaw v Ôsmy diel série Rýchlo a zbesilo z roku 2017 .

Vyplácanie dividend

Theaters of War dospel k záveru, že propagácia militarizmu USA sa vypláca. Znamená to väčšie rozpočty pre Pentagon a jeho dodávateľov, väčšiu prestíž, menej dohľadu a kontroly, viac márnotratných vojen a viac ziskuchtivosti.

Donald Baruch, špeciálny asistent Pentagonu pre audio-vizuálne médiá, poznamenal, že vláda USA „nemohla kúpiť taký druh reklamných filmov, aký nám ponúka“. Pri praní imidžu americkej armády Hollywood povzbudzuje nielen západnú verejnosť, ale aj samotný Pentagon, aby verili svojmu vlastnému humbuku.

Ponecháva americkú armádu istejšiu vo svojich silách, menej kriticky uvedomujúcu si svoje zraniteľné miesta a horlivejšiu viesť vojnu, dokonca aj pod tými najchudšími zámienkami.

Pentagon určuje Hollyvoodu,  kto sú tí „zlí“

S hollywoodskou pečaťou súhlasu Pentagon tiež definoval, kto sú tí zlí. V Top Gun: Maverick ide o sotva zamaskovaný Irán, ktorý sa údajne snaží vyvinúť skrytú jadrovú bombu. Rusko , Čína a bežné arabské štáty sú ďalšími vzorovými darebákmi.

Neustála dehumanizácia oficiálnych nepriateľov a pohŕdanie ich obavami uľahčuje Pentagonu racionalizáciu vojen, ktoré určite povedú k smrti a vysídleniu – alebo uvalenie sankcií, ktoré spôsobia utrpenie celej spoločnosti.

Táto kultúra gung-ho je jedným z dôvodov, prečo sa neuskutočnila žiadna verejná diskusia o dôsledkoch toho, že USA nalievajú miliardy dolárov zbraní na Ukrajinu, aby bojovali v zástupnej vojne proti Rusku, a to aj pri riziku jadrového požiaru.

Ako The Theaters of War presvedčivo tvrdí, skrytý vplyv Pentagonu na populárnu kultúru môže mať rozhodujúcu úlohu pri zvyšovaní podpory rozdeľujúcim vojnám, ako bola americká invázia do Iraku v roku 2003 . Môže robiť rozdiel medzi verejným schválením a odmietnutím.

Aké odlišné veci by mohli byť, keby bol Hollywood chránený pred vplyvom Pentagonu, ilustruje prípadová štúdia.

Deň potom  bol film o studenej vojne z roku 1983 natočený pre americkú televíziu na základe námietok ministerstva obrany. Pentagon odmietol scenár po tom, čo zobrazoval jadrovú výmenu medzi USA a Ruskom po sérii nedorozumení.

Podľa Theatres of War ministerstvo obrany požadovalo, aby bola Moskva priamo obvinená zo začatia fiktívnej vojny. Filmári sa netradične držali pri zemi.

The Day After sledovala takmer polovica americkej populácie. Vtedajší prezident Ronald Reagan si do denníka zapísal, že film ho zanechal „veľmi deprimovaného“ . Vytvoril politickú dynamiku, ktorá posunula dopredu rokovania o jadrovom odzbrojení.

Jediný film, ktorý vybočil z prostoduchého príbehu Pentagonu o „americkom dobrom chlapovi“, vyvolal diskusiu o tom, či môže byť použitie jadrových zbraní vôbec ospravedlniteľné.

The Day After  bol všeobecne považovaný za spomalenie budovania jadrových arzenálov dvoch vojenských superveľmocí. A k Rusom sa správalo nielen ako k nepriateľom, ale ako k ľuďom, ktorí čelia rovnakej existenčnej hrozbe bomby ako obyčajní Američania. V malom,  Deň potom  urobil svet bezpečnejším miestom.

Theaters of War necháva divákov s otázkou: Čo by bolo možné, keby sa Pentagon nezamiešal do 3 000 filmov a televíznych relácií, aby propagoval svoje provojnové posolstvá?

Jonathan Cook

 O autorovi: Jonathan Cook je autorom troch kníh o izraelsko-palestínskom konflikte a víťazom Špeciálnej ceny Marthy Gellhornovej za žurnalistiku. 

Pôvodným zdrojom tohto článku je Middle East Eye

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.