Federálny rezervný systém (Fed) v stredu s najväčšou pravdepodobnosťou opäť zvýši úrokové sadzby o trištvrte percentuálneho bodu, čo bude jeho štvrté výrazné zvýšenie v rade. Informuje BBC a dodáva, že k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb v takomto rozsahu my malo dôjsť ešte v decembri.
No veľkou otázkou pre mnohých investorov a amerických spotrebiteľov je, či Fed týmto masívnym zvyšovaním sadzieb nepovedie ekonomiku do recesie. Existuje nádej, že prípadný pokles bude mierny, ale pre Fed je to neprebádané územie. Bývalí predsedovia centrálnej banky Alan Greenspan, Ben Bernanke a súčasná ministerka financií Janet Yellenová zvyšovať sadzby nikdy nemuseli a už vôbec nie toľkokrát za sebou o tak vysoké sumy.
Nie je jasné, čo všetko toto sprísňovanie spôsobí ekonomike. Trh s bývaním už začína javiť určité známky napätia. Výnosy dlhopisov v dôsledku Fedu prudko vzrástli. A sadzby hypotekárnych úverov, ktoré sa zvyčajne pohybujú spolu s referenčnými 10-ročnými štátnymi dlhopismi, v dôsledku toho tento rok prudko vzrástli.
Pokiaľ však bude trh práce fungovať, Fed sa pravdepodobne bude naďalej sústreďovať výlučne na svoj zámer cenovej stability a ignorovať všetky otázky týkajúce sa maximálnej zamestnanosti. “Fed má pred sebou ešte veľa práce,” povedal Steve Wyett, hlavný investičný stratég spoločnosti BOK Financial. “Inflačným tlakom trvá dlhšie, kým sa dostanú zo systému.”
Solídne oživenie hrubého domáceho produktu (HDP) v treťom štvrťroku po dvoch štvrťrokoch hospodárskeho poklesu v rade môže utíšiť niektorých, ktorí sa obávajú recesie. To by tiež mohlo podnietiť Fed, aby pokračoval v agresívnom zvyšovaní sadzieb… aj keď takáto politika môže spôsobiť recesiu v budúcnosti.
Obávame sa, že Fed sa možno rozhodol viac prihliadať na aktuálne ekonomické údaje a dostatočne neuvažuje o oneskorenom vplyve svojho doterajšieho zvyšovania sadzieb. Inflácia v americkej ekonomike možno ešte nedosiahla svoj vrchol, ale čoraz viac sa zdá, že sme k nemu pekelne blízko.
“Je veľmi dôležité, aby sa tvorcovia politík… pripravili na spomalenie dopytu, keďže oneskorený vplyv zvyšovania úrokových sadzieb a inflácie začne silno pôsobiť na hospodársku aktivitu,” uviedol Joseph Brusuelas, hlavný ekonóm spoločnosti RSM US. Dodal, že ekonomike “jednoznačne hrozí, že v najbližšom období upadne do recesie”.
Ekonómovia predpovedajú spomalenie rastu zamestnanosti, ale nie výrazné. Podľa odhadov agentúry Reuters odborníci predpokladajú, že v októbri pribudlo 200 000 pracovných miest, čo je menej ako prírastok 263 000 pracovných miest v septembri. (Tento septembrový údaj však bude pravdepodobne revidovaný.) Očakáva sa, že miera nezamestnanosti, ktorá v septembri klesla na 3,5 %, sa tento mesiac zvýšila na 3,6 %. To je však stále takmer polstoročné minimum.
Ekonómovia a generálni riaditelia čoraz viac varujú, že najväčšia svetová ekonomika zažije budúci rok pokles v dôsledku globálneho oslabovania a oveľa prísnejšej menovej politiky. Administratíva J. Bidena sa však drží svojho názoru, že USA zažijú formu “mäkkého pristátia” s posunom k pomalšiemu rastu, no nie k hlbokej kontrakcii, skôr k ochladeniu rastu pracovných miest ako k hromadnému prepúšťaniu.
Čísla Úradu pre štatistiku práce zahŕňajú pracovné miesta v súkromnom aj štátnom sektore. Budúci týždeň má byť zverejnená aj ďalšia správa o pracovných miestach od spracovateľa miezd ADP, ktorá sa týka len podnikovej sféry.
Podľa prognóz ekonómovia očakávajú, že údaje ADP ukážu ďalšie spomalenie prijímania nových zamestnancov v podnikoch, pričom v septembri pribudlo 190 000 pracovných miest v porovnaní s 208 000 miestami o mesiac skôr. Aj keď sa tempo prijímania nových zamestnancov začína spomaľovať, je zrejmé, že trh práce zostáva napätý. Mzdy rástli nadpriemerným tempom, aj keď nie tak rýchlo ako inflácia.
Vláda v septembrovej správe o zamestnanosti uviedla, že priemerný hodinový zárobok sa za posledných 12 mesiacov zvýšil o 5 %. Fed zvyčajne uprednostňuje rast miezd v rozmedzí 2 % až 3 % ročne ako znak toho, že inflácia je pod kontrolou.
Podľa údajov zverejnených v piatok Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie, tzv. index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ukázal, že ceny za posledných 12 mesiacov do septembra vzrástli o 6,2 %.
Dramatickejšie spomalenie rastu miezd sa teda zdá byť nepravdepodobné, pokiaľ trh práce zostane silný a spotrebiteľské ceny budú naďalej rásť. “Tempo prijímania nových zamestnancov je veľmi vysoké, neudržateľné a tlačí na rast miezd a inflácie,” uviedli v nedávnej správe ekonómovia z The Hamilton Project.
Hlavný ekonóm EY Parthenon Gregory Daco predpovedá v budúcom roku pokles rastu o 0,7 percenta, pričom trh práce prepustí 2,8 milióna pracovných miest a nezamestnanosť vzrastie na 5,5 percenta. To je o dva percentuálne body viac ako súčasná úroveň. Iní ekonómovia tvrdia, že je pravdepodobnejšie, že miera nezamestnanosti prekročí šesť percent. Upozorňuje portál Trend.
Niekoľko významných amerických obchodných lídrov vrátane Davida Solomona z Goldman Sachs, Jamieho Dimona z JPMorgan Chase a Jeffa Bezosa, výkonného predsedu Amazonu, vyjadrilo svoje vlastné obavy z recesie. O možných obavách Jeffa Bezosa či Elona Muska z recesie sme nedávno písali aj na našom webe. “Pravdepodobnosti v tejto ekonomike vám hovoria, aby ste prikryli poklopy,“ uviedol J. Bezos tento týždeň na Twitteri. ,”Mali by sme sa pripraviť na ťažkosti.“ Tvrdí Bezos.
hlavnespravy.sk
Odkaz mladej generácii o hrôzach vojny priamym účastníkom Vladimírom Strmeňom
Kľúčový tromf Ruska
Steve Witkoff: Uznanie štatútu nových ruských území je najrýchlejší spôsob ukončenia ukrajinského konfliktu
Le Penová sa odvoláva proti verdiktu o sprenevere
VIDEO: Srbský prezident Vučič poďakoval slovenskému premiérovi Ficovi aj maďarskému ministerskému predsedovi Orbánovi za bratskú podporu
Otočí ukrajinská armáda svoje bajonety na Kyjev?
VIDEO: „EÚ bola pôvodne mierový projekt, no dnes je z nej vojenský blok.
Po vzore Hitlera. Ukrajinskí nacisti chcú vytvoriť „ bielu etnickú krajinu“ v Karpatoch
Euractiv: USA môžu prinútiť EÚ nakupovať ruský plyn
VIDEO: Călin Georgescu- Rumunsko možno použiť na rozpútanie vojny
Orbán Viktor odkázal Vučićovi
Matúš Šutaj Eštok: Kde sú dnes červené denníky?
Minister zdravotníctva Šaško v reakcii na Kotlárovu tlačovku, na ktorej vládny splnomocnenec poukázal na osoby slúžiace Deep state a farmaceutickým firmám namiesto starania sa o zdravie Slovákov
„Hledaný je ve vesmíru“: Ukrajinské TCC chce povolat do AFU dezertéra Zubrického, který se skrývá na oběžné dráze
Newsweek: Rusko zbombardovalo najväčší ukrajinský závod na muníciu
Efekt pozorovateľa a prejav mimozmyslových schopností
Video: Matúš Šutaj Eštok reaguje na Roberta Fica a Tibora Gašpara
Američania pripravovali prevrat v Azerbajdžane
Premiér Fico poskytol rozsiahly rozhovor ruskému denníku. Kritizoval v ňom Zelenského, sankcie aj Európsku úniu
Peniaze z 2. piliera môžu ísť do bytov a diaľnic. Opozícia varuje pred rizikami, Tomáš hovorí o nepochopení systému
zo sekcie
Ako dostať enormnú infláciu pod kontrolu? Fed má v tom jasno, v pláne je ochladenie ekonomiky
Ako dostať enormnú infláciu pod kontrolu? Fed má v tom jasno, v pláne je ochladenie ekonomiky
Ako dostať enormnú infláciu pod kontrolu? Fed má v tom jasno, v pláne je ochladenie ekonomiky