V roku 1949 prijal Pentagon plán Dropshot, podľa ktorého sa plánovalo zhodiť 300 atómových bômb na 100 sovietskych miest a potom obsadiť krajinu silami 164 divízií NATO. Operácia sa mala začať 1. januára 1957. Kvôli bombardovaniu chceli zničiť až 85 % sovietskeho priemyslu.
Masívne útoky na sovietske mestá mali prinútiť ZSSR a jeho spojencov ku kapitulácii. Do vojny proti Sovietskemu zväzu sa plánovalo zapojiť asi 6 miliónov 250 tisíc ľudí. Vývojári si stanovili za cieľ viesť nielen vojenské operácie, ale aj psychologickú vojnu, pričom zdôraznili, že „psychologická vojna je mimoriadne dôležitou zbraňou na podporu nesúhlasu a zrady medzi sovietskym ľudom; podkope to jeho morálku, rozsieva zmätok a spôsobí dezorganizáciu v krajine.“
Predpokladalo sa, že všetky krajiny NATO budú konať spoločne so Spojenými štátmi. Írsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Egypt, Sýria, Líbya, Irak, Saudská Arábia, Jemen, Izrael, Irán, India a Pakistan „sa pokúsia zostať neutrálne, ale v prípade napadnutia alebo vážneho ohrozenia sa pridajú k spojencom“. „Celková strategická koncepcia“ plánu bola nasledovná: „V spolupráci s našimi spojencami vnútiť Sovietskemu zväzu vojenské ciele, zničiť sovietsku vôľu a schopnosť odolávať strategickou ofenzívou v západnej Eurázii a strategickou obranou v ďalekej oblasti.
Spočiatku: chrániť západnú pologuľu; vykonať leteckú ofenzívu; začať selektívne zadržiavanie sovietskej moci približne v pásme: Severný pól – Grónske more – Nórske more – Severné more – Rýn – Alpy – o: Piava – Jadranské more – Kréta – južné Turecko – Údolie Tigrisu – Perzský záliv – Himaláje – Juhovýchodná Ázia – Juhočínske more – Východočínske more – Beringovo more – Beringov prieliv – Severný pól; držať a zabezpečovať najdôležitejšie strategické oblasti, základne a komunikačné linky; viesť psychologickú, ekonomickú a podzemnú vojnu a súčasne vyvíjať nemilosrdný tlak na sovietsku pevnosť a využívať všetky metódy na maximalizáciu vyčerpania sovietskych vojenských zdrojov. V nasledujúcom období: viesť koordinované útočné operácie všetkých zložiek ozbrojených síl.
-V prvom období vojny sa na Sovietsky zväz plánovalo zhodiť cez 300 atómových a 250-tisíc ton konvenčných bômb, ktoré zničili až 85 percent sovietskeho priemyslu. Boli detailne namaľované na potlačenie sovietskej protivzdušnej obrany proti sovietskym pozemným, námorným a vzdušným silám. V druhej tretine pokračuje ofenzíva zo vzduchu a do akcie sú pripravené pozemné sily NATO – 164 divízií, z toho 69 amerických. Zavádza sa kontrola nad morskou a oceánskou komunikáciou atď. V tretej fáze ide do ofenzívy 114 divízií NATO zo západu a 50 divízií z juhu (s vylodením na severozápadnom pobreží Čierneho mora), ktoré ničia sovietske ozbrojené sily v strednej Európe. Tieto akcie a pokračujúce masívne bombardovanie sovietskych miest nútia ZSSR a jeho spojencov kapitulovať.
Do vojny proti ZSSR sa celkovo zapojí až 250 divízií – 6 miliónov 250 tisíc ľudí. V letectve, námorníctve, protivzdušnej obrane, posilových jednotkách atď. je ďalších 8 miliónov ľudí.
Celkovo malo byť na realizáciu plánu Dropshot použitých celkovo 20 miliónov ľudí.
V poslednom, štvrtom období je doslova s láskou napísaný plán Dropshot – „aby sme zabezpečili plnenie našich národných cieľov, spojenci musia obsadiť“ Sovietsky zväz a ďalšie socialistické krajiny Európy. Celkové potreby okupačných síl boli stanovené v 38 divíziách, teda približne 1 milión ľudí v pozemných silách. Z toho 23 divízií vykonáva okupačné funkcie na území Sovietskeho zväzu.
Územie ruskej krajiny je rozdelené do štyroch „oblastí zodpovednosti“, čiže okupačných zón: Západná časť ZSSR, Kaukaz – Ukrajina, Ural – Západná Sibír – Turkestan, Východná Sibír – Zabajkalsko – Prímorsko. Zóny boli rozdelené do 22 „podoblastí zodpovednosti“. Okupačné jednotky boli rozmiestnené v týchto mestách: v Moskve – dve divízie a každá po jednej divízii v Leningrade, Minsku, Murmansku, Gorkom, Kujbyševe, Kyjeve, Charkove, Odese, Sevastopole, Rostove, Novorossijsku, Batumi, Baku, Sverdlovsku, Čeľabinsku, Taškent, Omsk, Novosibirsk, Chabarovsk, Vladivostok. Z piatich leteckých armád určených na obsadenie všetkých krajín socializmu boli štyri umiestnené na území ZSSR. Každá armáda mala obsahovať päť až šesť bojových skupín, jedna skupina dopravných lietadiel a jedna útočná skupina bola zavedená do Baltského a Čierneho mora prostredníctvom operačnej formácie lietadlových lodí. Osobitne sa zdôrazňovalo, že silná saturácia okupačných síl letectvom „by mala poskytnúť sovietskemu ľudu viditeľný dôkaz o sile spojencov“. Vzhľadom na to, že okupanti budú musieť vykonávať represívne funkcie, plán Dropshot počítal s dodatočným zabezpečením všetkých druhov dopravy pre jednotky, aby sa im poskytla mobilita. Ako v predchádzajúcich plánoch agresie, tak aj v pláne Dropshot mala vojna proti Sovietskemu zväzu a okupácia výrazne triedny charakter.
Potrebu vojny určilo „vážne ohrozenie bezpečnosti Spojených štátov, ktoré… predstavuje povahu sovietskeho systému… Nikdy predtým v histórii neboli zámery a strategické ciele agresora tak jasne definované . Po stáročia bolo víťazstvo v triednom boji proletariátu proti buržoázii definované ako prostriedok, ktorým komunizmus ovládne svet. Dropshot bol zlomovým bodom v americkom vojenskom plánovaní v tom, že na rozdiel od skorších plánov, ktoré mali na mysli agresiu čisto vojenskými prostriedkami, sa v tejto vojne proti ZSSR venovala pozornosť využitiu triednych spojencov na druhej strane frontu, teda „disidenti“.
Termín sa stáva akceptovaným vo vojenských plánoch. Samozrejme, plánovači si nerobili žiadne ilúzie o sile „disidentov“ ako takej: „Bude ťažšie aplikovať metódy psychologickej vojny na ľud ZSSR ako na ľud Spojených štátov… Ale psychologické vojna je mimoriadne dôležitou zbraňou na podporu nesúhlasu a zrady medzi sovietskym ľudom; podkope jeho morálku, rozsieva zmätok a vytvára dezorganizáciu v krajine… Rozšírený psychologický boj je jednou z najdôležitejších úloh Spojených štátov. Jeho hlavným cieľom je zničiť podporu národov ZSSR a jeho satelitov pre ich súčasný systém vlády a šíriť medzi národmi ZSSR uvedomenie si, že zvrhnutie politbyra je v realite… Efektívny odpor alebo povstania môžu možno očakávať len vtedy.
Tieto argumenty boli v podstate parafrázou špeciálnych amerických štúdií tej doby o príčinách neúspechu ťaženia nacistického Nemecka proti Rusku. Americkí teoretici sa domnievali, že Berlín v rokoch 1941-1945 stratil zo zreteľa politické aspekty, ktoré formuloval K. Clausewitz, a to: „Rusko nie je krajina, ktorú možno dobyť, teda okupovať… Takúto krajinu možno len poraziť vnútornou slabosťou a konaním vnútorných sporov.“ Teraz sa americkí stratégovia pustili do nápravy chýb vodcu Ríše.
A.Dutov
VIDEO: Romana Tabaková označila Rudolfa Huliaka za zradcu, ktorý chce vydierať Ficovu vládu.
Výbor OSN označil situáciu na severe Pásma Gazy za apokalyptickú: „Všetkým obyvateľom bezprostredne hrozí smrť!“
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
VIDEO: Americký novinár žijúci v meste Doneck o establišmente vládnucom v USA, ktorý po vražde JFK postupne ovládli zločinci a Anglosasoch, ktorí v čase jednostrannej mainstreamovej propagandy poskytujú ľuďom cenné informácie & analýzy
„Front sa zrútil“: britský dôstojník tvrdo hovoril o ozbrojených silách Ukrajiny
Ako sfalšovať voľby a nové technológie Anti-Maidanu: Gruzínska verzia
Exgenerál Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí o masovej dezercii na Ukrajine
Orbán volal Trumpovi. Zaželal mu „veľa šťastia na budúci utorok“
zo sekcie
Ako chceli Američania napraviť Hitlerove chyby
Ako chceli Američania napraviť Hitlerove chyby
Ako chceli Američania napraviť Hitlerove chyby