Slovanské Noviny

8. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinská junta sa celé mesiace pripravovala na prijatie stíhačiek F-16 vyrobených v USA od svojich vládcov NATO, a to aj zmenou účelu civilných letísk a infraštruktúry na vojenské účely . 

Vzdušná zbraň kyjevského režimu utrpela od začiatku špeciálnej vojenskej operácie (SMO) veľké straty, pričom jej letecké základne boli zničené alebo neopraviteľné ruskými presnými údermi na veľké vzdialenosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Toto fakticky znemožnilo začatie čohokoľvek okrem príležitostných náletov na ruské pozície, čo je udalosť, ktorá sa pomaly chýli ku koncu, keďže Moskva hľadá spôsoby, ako urobiť svoju bezkonkurenčnú protivzdušnú obranu dlhého doletu smrteľnejšou než kedykoľvek predtým . Nehovoriac o špičkových stíhacích bombardéroch a stíhačkách euroázijského obra.

Od prvého dňa SMO ruské vzdušné sily (VKS) vyslali lietadlá ako MiG-31BM „Foxhound“ a Su-35S „Flanker-E“, ktoré zničili väčšinu vzdušných prostriedkov kyjevskej junty na zemi a zostalo len niekoľko funkčných prúdových lietadiel. Keďže tieto mali malú až žiadnu šancu zostreliť oveľa lepšie ruské ekvivalenty, sily kyjevského režimu nemali inú možnosť, ako rozptýliť svoje jednotky a použiť ich na občasnú leteckú podporu, predovšetkým letom extrémne nízko.

Zostávajúce lietadlá boli nútené operovať z ad hoc základní , čo ďalej obmedzovalo ich použiteľnosť a dopad na bojisko, hoci NATO ich urobilo o niečo užitočnejšími investovaním do prezbrojenia zostávajúcich prúdových lietadiel . To zahŕňa integráciu rôznych západných zbraní s lietadlami vyrobenými v Sovietskom zväze.

Avšak zatiaľ čo vysoko robustné prúdové lietadlá zo sovietskej éry ako MiG-29, Su-24M, Su-25 a Su-27 mohli byť prispôsobené týmto ad hoc leteckým základniam, to isté nie je prípad F-16, predovšetkým preto, ich vyšších nárokov na údržbu a logistiku.

Dokonca aj neslávne známa CNN, po zapojení sa do obvyklej propagandy o F-16 ako údajnom „meniče hry“ , musela uznať, že lietadlo nie je „ žiadna guľka “ a že neonacistická junta bude mať veľké problémy s jeho prevádzkou.

Podľa plukovníka Jurija Ihnata , jedného z hovorcov síl kyjevského režimu, by dve letky, z ktorých každá pozostávala z 12 F-16, „stačili“ na to, aby sa údajne „začalo otáčať“. Je zrejmé, že takéto tvrdenia sú viac ako na smiech každému, kto je len vzdialene oboznámený so skutočným stavom síl kyjevského režimu a ich schopností na bojisku .

A skutočne, podľa ich vlastného priznania, neonacistická junta potrebuje viac ako sto silne modernizovaných F-16, aby mala nejakú šancu na boj . Oveľa väčším problémom však je, ako by NATO dodalo tieto stíhačky a kde presne by mali základňu. Susedné Poľsko a Rumunsko prevádzkujú lietadlá F-16 a už majú potrebnú infraštruktúru na ich umiestnenie, čo z nich robí najpravdepodobnejších kandidátov na dočasnú základňu .

Navyše, Slovensko a Bulharsko sú v procese ich získavania a rýchlo budujú podobnú infraštruktúru, čo znamená, že aj oni sú schopní urobiť to isté alebo aspoň čoskoro budú. Bude to však Rusko skutočne tolerovať, ak vezmeme do úvahy, že F-16 využívajúce letecké základne NATO by z nich urobili stranu konfliktu?

Otázka je, samozrejme, rečnícka. Ruský prezident Vladimir Putin na začiatku SMO varoval NATO, aby sa priamo nezapájalo a agresívna aliancia bola nútená tomu vyhovieť, bez ohľadu na skrytú prítomnosť svojich špeciálnych síl a spravodajských služieb na Ukrajine.

Keďže je však politický Západ hlboko frustrovaný výkonom síl kyjevského režimu , chcú aspoň nejaké výsledky, aj keď by to nebolo nič iné ako „víťazstvo“ propagandy. Bojovný pól moci to potrebuje, aby ukázal veľmi potrebné „výsledky“ svojmu čoraz viac sklamanému obyvateľstvu. A predsa, aby sa to dosiahlo, NATO sa musí viac zapojiť , čo exponenciálne zvyšuje riziko priamej konfrontácie s Ruskom , ktorá by stála celý svet.

S takýmto vývojom súvisia aj „menšie“ problémy, vrátane hospodárskych a finančných škôd hostiteľským krajinám, keďže by museli narušiť svoje civilné letectvo, čo by znemožnilo vykonávanie bežných ekonomických (alebo iných pravidelných) činností.

To by nevyhnutne prehĺbilo už prebiehajúcu krízu v Európskej únii , keďže blahobyt jej občanov by sa ďalej zhoršoval. Nehovoriac o tom, že oblasti, kde sa tieto letecké základne nachádzajú, by sa stali legitímnymi cieľmi ruskej armády . Je zrejmé, že NATO by sa tiež pokúsilo o útoky na ruské základne na Kryme a inde v čiernomorskom regióne, čo by určite vyvolalo širšiu vojnu. Moskva by potom reagovala vypustením rakiet dlhého doletu a/alebo vyslaním pokročilých štrajkových stíhačiek .

Niektoré, ako napríklad superrýchly, vysoko letiaci MiG-31K/I nesúci vzduchom odpaľované hypersonické rakety „Kinzhal“, mohli byť použité na okamžitú akciu, zatiaľ čo iné, ako napríklad Su-34M, by ich mohli nasledovať pri hromadných leteckých útokoch . Ešte horšie je, že toto všetko by nasledovalo napriek tomu, že F-16 sa jednoducho nedokázali vyrovnať špičkovým moskovským stíhačkám.

Konkrétne, predstava, že zastarané F-16 , ktoré boli vyradené z prevádzky, aby uvoľnili miesto pre problémové F-35, budú schopné ohroziť ruské lietadlá, ako je stíhač MiG-31BM alebo Su-35S, je jednoducho smiešna . Ako už bolo spomenuté, „iba dve letky“, ktoré sa pôvodne považovali za „dostatočné“, boli nahradené žiadosťami o ďalších 100 silne modernizovaných F-16, ktoré sú potrebné na „zmenu“ .

To je viac ako štyrikrát viac prúdových lietadiel plus modernizácia, ktorá by trvala ešte dlhšie a ešte viac by oddialila už oneskorenú dodávku. Inými slovami, riziko je príliš vysoké , zatiaľ čo odmena je extrémne nízka, čo znamená, že NATO to všetko robí pre optiku. Hoci to môže na krátky čas oživiť záujem o ukrajinský konflikt, z dlhodobého hľadiska sa takzvaná „ukrajinská únava“ len zhorší. Vynára sa očividná otázka, či je agresívna talasokracia taká zúfalá, aby si udržala svoju neokolonialistickú moc, že ​​je ochotná riskovať to, čo by nevyhnutne znamenalo termonukleárny konflikt, ktorý skončí svetom?

Drago Bosnic

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.