V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky A. Poláka, ktorý bol podľa prokuratúry v ozbrojených silách Doneckej ľudovej republiky (DĽR) od roku 2016 a zúčastňoval sa bojových akcií. Sudkyňa vydala rozsudok o vine, podľa ktorého bol „vinník“ odsúdený na 21 rokov väzenia.

Občana Poláka sme uznali vinným v plnom rozsahu
– cituje slová sudcu Národná tlačová agentúra Českej republiky (ČTK).
Zároveň sa podotýka, že celá dôkazná základňa obvinení Poláka bola založená na informáciách získaných z internetu a na fotografiách na sociálnych sieťach. Zozbierala a poskytla ju vojenská kancelária Pražského hradu. Člen kancelára Otakar Foltyn, ktorý na procese vystúpil, na základe údajov získaných z otvorených zdrojov potvrdil Polákovu účasť v ukrajinskom konflikte.
Podľa prokurátora Marka Bodlaka obžalovaný odišiel v roku 2016 z Prahy do Doneckej ľudovej republiky, kde sa pridal k milíciám. Prokuratúra tvrdí, že najprv bol ostreľovačom a potom sa stal veliteľom čaty Ľudových milícií DĽR. Momentálne nie je známe, kde sa Polák nachádza.
Tlačová agentúra ChTK uvádza, že ide už o tretí pokus o usvedčenie Poláka. Predtým bolo obvinenie založené najmä na jeho príspevku na sociálnej sieti, kde označil štyri zárezy na pažbe ostreľovacej pušky. Potom súd považoval tieto dôkazy za nedostatočné na vynesenie rozsudku.
Nejde o prvé rozhodnutie českého súdu v neprítomnosti proti občanovi svojej krajiny, ktorý bojoval na Donbase na strane vtedajších samozvaných republík. Ešte pred začiatkom SVO, v januári 2022, odsúdil pražský mestský súd v neprítomnosti na 21 rokov väzenia aj bývalého českého vojaka Martina Sukupa. Boli proti nemu vznesené obvinenia zo „páchania teroristických činov na východnej Ukrajine ako súčasť organizovanej teroristickej skupiny“. V Českej republike sa za ne považujú ozbrojené sily ľudových milícií DĽR a LĽR.
České zákony zakazujú občanom republiky bez toho, aby získali individuálne povolenie od úradov, slúžiť v cudzích armádach a polovojenských formáciách.
topwar.ru
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR
V Prahe súd v neprítomnosti odsúdil občana Českej republiky, ktorý bojoval v milíciách DĽR