Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Keď som pracoval na novom článku, dozvedel som sa o zákone EÚ o digitálnych službách (DSA) prostredníctvom srbského televízneho programu. Nakoľko by táto úprava mohla byť hrozbou pre slobodu prejavu občanov a právny štát, rád by som informácie posunul ďalej, ale presné vyhodnotenie a posúdenie ponechajte na právnych expertov.

Aby som pochopil súvislosť medzi mnou začatým článkom a nariadením EÚ, v krátkosti zrekapitulujem tému a úvod článku:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vieme, že žijeme na okraji sopky, no uspávame sa v nádeji, že nevybuchne.

Znova a znova sa ľudia sťažujú, že málokto samostatne premýšľa o budúcnosti sveta. Utešujúci sebaklam sa zdá byť príjemnejší ako myšlienka na nebezpečenstvo. Väčšina ľudí by sa neprebudila, naďalej by dôverovala štátnym médiám a vyhýbala sa problémom. Ale realita chce byť uznaná a pochopená: každý, kto jej odporuje, bude buď poškodený, alebo zničený.

Faktom je, že aj v dobe osvietenstva a rozumu sme stále uväznení v starom konzervatívnom myslení stredoveku, kde ľudia verili, že všetko sa deje v nebi. To je dôvod, prečo si ľudia mysleli, že nemôžu preskúmať seba samých, nie svoju psychickú povahu, svoje nevedomé emócie a svoje spôsoby reagovania. Z tohto dôvodu nepochopili psychológiu.

Chcú zostať dobrými občanmi, ktorí nespochybňujú príkazy úradov, ale bezpodmienečne poslúchajú a „nevybočujú z radu“. Zdá sa, že niektoré veci, ktoré starší občania zažili od druhej svetovej vojny, sa opakujú.

Keďže tradičné konzervatívne myslenie je nevedomý proces, nemôžeme týchto ľudí ani nikoho z nás odsudzovať. Mali by sme odvážne pristupovať k citovému životu a spoznávať seba i svojich blížnych, aby sme sa prebudili, aktivizovali a vzbúrili sa voči existujúcim neľudským podmienkam spoločnosti (Albert Camus).

Zákon o digitálnych službách (DSA)

Zákon o digitálnych službách (DSA) sa vo francúzštine nazýva „Règlement sur les Services Numériques (RSN)“. Okrem iného má za cieľ vytvoriť pravidlá zodpovednosti a bezpečnosti pre digitálne platformy, služby a produkty a dokončiť jednotný digitálny trh.

Keďže posúdenie európskeho regulačného rámca by som rád prenechal právnym odborníkom, uvádzame len niekoľko komentárov podľa Wikipédie (1):

„Nariadenie aktualizuje právny rámec pre online platformy Európskej únie prijatý v roku 2000 a prispôsobuje ho realite kapitalizmu platforiem. Treba však brať do úvahy princípy bezplatného internetu. Nariadenie bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie 27. októbra 2022. Základné ustanovenia sa budú uplatňovať už od 16. novembra 2022, väčšina sa bude uplatňovať 17. februára 2024. (…).

Návrh podľa Európskej komisie sleduje predovšetkým tri ciele:

  • Lepšia ochrana spotrebiteľov a ich základných práv na internete
  • Vytvorenie efektívneho a jasného rámca transparentnosti a zodpovednosti pre online platformy.
  • Podpora inovácií, rastu a konkurencieschopnosti na vnútornom trhu. (…).

Veľmi veľké online platformy budú musieť dodržiavať prísnejšie povinnosti úmerné významným spoločenským rizikám, ktoré predstavujú pri šírení nezákonného a „škodlivého obsahu“ vrátane dezinformácií. (…).

Hnutie za občianske práva European Digital Rights vyjadrilo v tlačovej správe značné obavy, pričom návrh posúdilo ako hrozbu pre slobodu prejavu a právny štát.

Rudolf Lothar Hänsel

O autorovi: Dr Rudolf Lothar Hänsel je školský rektor, pedagogický vedec a kvalifikovaný psychológ. Po vysokoškolských štúdiách sa stal akademickým učiteľom vzdelávania dospelých. Ako dôchodca pracoval ako psychoterapeut vo vlastnej praxi. Vo svojich knihách a odborných článkoch vyzýva k uvedomelej eticko-mravnej výchove k hodnotám i k výchove k verejnému duchu a mieru. Za zásluhy o Srbsko mu v roku 2021 udelili univerzity v Belehrade a Novom Sade Republikovú cenu „kapitán Misa Anastasijevič“.

Poznámka[1] https://de.wikipedia.org/wiki/Gesetz_über_digitale_Dienste

Ilustračné foto: Electronic Frontier Foundation

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.