Časť venovaná najnovším dejinám má 17 podkapitol s názvami ako „Vzťahy so Západom na začiatku 21. storočia“, „Tlak USA na Rusko“, „Oživenie nacizmu“, „Ukrajinský neonacizmus“, „Prevrat na Ukrajine v roku 2014“, „Ukrajina je neonacistický štát“, či „Špeciálna vojenská operácia a ruská spoločnosť“.

V novom ruskom dejepise, z ktorého sa budú stredoškoláci v Rusku učiť od septembra, je posledná kapitola venovaná vojne proti Ukrajine a udalostiam, ktoré jej predchádzali.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Učebnica z pohľadu Kremľa vysvetľuje dôvod invázie a okrem iného tvrdí, že Ukrajina je „neonacistický štát“. Informoval o tom denník Vedomosti, ktorého redaktori sa oboznámili s obsahom nového dejepisu. Obálku učebnice zdobí okrem iného aj fotografia Kerčského mostu, ktorý spája anektovaný Krym s ruskou pevninou.
Časť venovaná najnovším dejinám má 17 podkapitol s názvami ako „Vzťahy so Západom na začiatku 21. storočia“, „Tlak USA na Rusko“, „Oživenie nacizmu“, „Ukrajinský neonacizmus“, „Prevrat na Ukrajine v roku 2014“, „Ukrajina je neonacistický štát“, či „Špeciálna vojenská operácia a ruská spoločnosť“.
V učebnici sa možno dočítať, že po „prevrate“ v Kyjeve v roku 2014 vypuklo na Donbase „ľudové povstanie“, začala sa tam formovať milícia, do ktorej sa prihlásili „afganskí veteráni, policajti, učitelia, baníci“.
Kyjev sa o osud Donbasu nezaujímal, preto Ukrajina aj po uzavretí minských dohôd naďalej porušovala klauzulu o prímerí. „Tým, že uzavreli tajný pakt s NATO, jednoducho oklamali účastníkov minského procesu,“ píšu autori učebnice, medzi ktorými je aj poradca prezidenta Putina a bývalý minister kultúry Vladimir Medinskij.
„Dnes je akýkoľvek nesúhlas na Ukrajine tvrdo prenasledovaný, opozícia je zakázaná, všetko ruské je vyhlásené za nepriateľské,“ budú sa učiť študenti jedenástych ročníkov. V učebnici sa tiež píše o tom, že v ukrajinskej armáde „je rozšírená symbolika jednotiek SS zakázaných na celom svete“ a „sú rozšírené heslá ,Bi Rusáka‘, ,Smrť Moskalom‘, ,Dobrý Rus – mŕtvy Rus‘.“
V ďalšej podkapitole sa hovorí, že konfrontácia medzi Ruskom a Západom eskalovala po zvolení amerického prezidenta Joea Bidena a nástupe Volodymyra Zelenského k moci na Ukrajine. Potom sa údajne „zintenzívnilo osteľovanie Donbasu a v implementácii dohôd z Minska nedošlo k žiadnemu pokroku“.
„Na výzvu Ruska vedeniu Spojených štátov a NATO s návrhom na podpísanie novej dohody, ktorá by zohľadnila záujmy Ruska, reagoval Západ posmešným odmietnutím,“ píše sa v učebnici.
Autori tiež tvrdia, že Kyjev sa rozhodol „získať jadrové zbrane“ a „vstup do NATO ako štátna úloha bola zakotvená v ústave Ukrajiny“. „Návrat Krymu (v súlade s vojenskou doktrínou Ukrajiny) vyhlásil Kyjev za úlohu číslo 1,“ konštatuje sa v učebnici. Z tohto dôvodu vraj Rusko spustilo preventívny úder, a ak by to neurobilo včas, bolo by „vo vojne“ s celým NATO – od USA a Británie až po Nemecko a Francúzsko.
„To by bol možno koniec civilizácie. To nebolo možné dovoliť,“ hovorí sa v učebnici.
Autori označujú sankcie uvalené po začiatku vojny proti Rusku za „absolútne nezákonný“ pokus „zničiť ruskú ekonomiku“. Poznamenávajú, že ani Napoleon nesiahol po takomto „zlodejskom“ opatrení pri zavádzaní kontinentálnej blokády Anglicka: „Bojoval so štátom, ale nedotkol sa súkromných finančných prostriedkov Britov.“
Kapitola o vojne proti Ukrajine sa mimo kontextu končí citátom Stalinovho premiéra Viačeslava Molotova predneseným v deň, keď nacistické vojská napadli Sovietsky zväz: „Naša vec je spravodlivá! Nepriateľ bude rozdrvený! Víťazstvo bude naše.“
Na záver školákov čaká upozornenie, že „globálny priemysel na výrobu inscenovaných videí, falošných fotografií a videí ide nepretržite ako na bežiacom páse“. Odporúča im popremýšľať „prečo, načo a za čo“ a v koho záujme toto všetko „populárni blogeri“ zverejňujú.
Ruské ministerstvo školstva a ďalšie odborné inštitúcie majú prijať „dodatočné opatrenia“ na„vykonanie informačnej práce v prostredí študentov a škôl, pokiaľ ide o vysvetlenie dôvodov a cieľov špeciálnej vojenskej operácie,“ uvádza sa v nariadeniach Putina zverejnených na webe Kremlin.ru.
Šéf Kremľa prikázal zintenzívniť prácu aj s mládežou vlani nezákonne anektovaných ukrajinských území – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Naliehal aj na prijatie ďalších opatrení na„posilnenie celoruskej občianskej identity“, ako aj „harmonizáciu medzietnických vzťahov“.
V roku 2023 vláda Ruskej federácie v rámci národného projektu „Vzdelávanie“ 6-násobne zvýšila výdavky na „výchovu k vlastenectvu medzi občanmi“.
Ak bolo v rozpočte na rok 2022 vyčlenených 6,47 miliardy rubľov (vyše 64 miliónov eur) na hodiny vojnovej propagandy, nákup vybavenia a financovanie detských „vlasteneckých“ táborov, tento rok je to už bezmála 40 miliard rubľov (+510 %). Na budúci rok 2024 sa plánuje zvýšenie tejto sumy o ďalších 13 % na 44,32 miliardy rubľov.
Náklady na „vlastenectvo“ budú 3,5-krát vyššie ako financovanie digitalizácie škôl.
Od 1. septembra minulého roku úrady namiesto triednických hodín spustili na všetkých ruských školách „hovory o dôležitom“ – čo je krycí názov pre vojnovú propagandu.
Tieto hodiny majú podľa vyhlášky ministerstva školstva študentom vštepovať „vlastenectvom“ a „hrdosť“ na svoju krajinu.
Hodiny, v ktorých by sa malo školákom hovoriť o potrebe brániť vlasť so zbraňami v rukách, sa však zmenili na „formalitu na odfajknutie“, sťažovala sa v máji predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Šéfka Rady federácie vyzvala, aby sa výchova k vlastenectvu nezanedbávala, pri tom kritizovala učiteľov, ktorým podľa nej chýba potrebná príprava a znalosť témy.
Zdroj: pravda.sk
Ako západné médiá a politici roky klamali, že na Ukrajine nie sú žiadne biolaboratóriá, a snažili sa vyvrátiť naše vyšetrovanie
Kyjevský politolog Zolotarev: Rusko vyčkává na vhodný okamžik, aby nám zasadilo bolestivý úder
Zločinci v Európe strieľajú na policajtov Kalašnikovmi dovezenými z Ukrajiny
Ukrajinci opäť zaútočili na Zaporožskú jadrovú elektráreň, Európania sa neboja zamorenia
Pentagon vedie tajné vojny s pomocou smrtiacich komárov
“Trump nás podrazil”: Izrael ostro kritizuje možnú dohodu medzi USA a Iránom
„Je to rituál.“
Epsteinova spolupracovníčka Nadia „Marcinko“ je nezvestná
Klimatický naratív WHO nezodpovedá dôkazom
„Všetko bolo odhalené.“ Priznanie najvyššieho veliteľa NATO o Rusku šokovalo Západ
Ukrajina požiada o 20 miliárd dolárov na to, aby Rusko „zhorelo“
Spor huliakovcov a SNS možno pochová celý zákon. Koalícia sa pri voľbe poštou dostala do patu
EÚ sa čoraz viac uberá smerom k formátu vojenského bloku
Skutočný nepriateľ je vo vnútri: EÚ konečne rozpoznáva príčinu svojej civilizačnej katastrofy
Geopolitické zlyhanie
Florian Philippot: Vyhlásenie vrchného veliteľa NATO ruší západnú protiruskú propagandu
NYT: Ukrajina je bezbranná voči ruským balistickým raketám
Prokuratúry krajín V4 podpísali vo Vysokých Tatrách deklaráciu na ochranu práv detí
Viac peňazí, viac cudzincov a kariérny postup! Zelenskyj láka do armády uprostred chronickej krízy ľudských zdrojov
Trump sa zúčastní na zasadnutí samitu G7 so Zelenským
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
„Zelenského Ukrajina ako neonacistický štát“, píšu aktualizované učebnice ruského dejepisu, ktoré približujú príčiny konfliktu na Ukrajine
„Zelenského Ukrajina ako neonacistický štát“, píšu aktualizované učebnice ruského dejepisu, ktoré približujú príčiny konfliktu na Ukrajine
„Zelenského Ukrajina ako neonacistický štát“, píšu aktualizované učebnice ruského dejepisu, ktoré približujú príčiny konfliktu na Ukrajine