Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko je v najnovšej správe Skupiny štátov proti korupcii (GRECO) medzi členskými krajinami Rady Európy s najvyšším podielom neimplementovaných odporúčaní týkajúcich sa boja proti korupcii v parlamente. Slovensko do praxe neuviedlo 60 percent odporúčaní a je v tomto negatívnom rebríčku piate. TASR o tom informoval hovorca Rady Európy Jaime Rodriguez Murphy.

Prvé je Lichtenštajnsko, ktoré pri poslancoch parlamentu nezaviedlo žiadne z odporúčaní GRECO. Nad Slovenskom je v tomto negatívnom rebríčku ešte aj Poľsko (83 percent), Maďarsko (71 percent) a Chorvátsko (67 percent). Naopak, všetky odporúčania týkajúce sa poslancov zaviedli Albánsko, Bulharsko, Fínsko, Island, Nórsko a Spojené kráľovstvo.

GRECO sa nezmieňuje o Slovensku pri súlade s odporúčaniami týkajúcimi sa sudcov, avšak v prípade plnenia odporúčaní týkajúcich sa prokurátorov obsadilo piate miesto spoločne s Azerbajdžanom a Chorvátskom (80 percent). Vyššie percento odporúčaní splnili iba Taliansko (83 percent), Gruzínsko (86 percent), San Maríno (88 percent) a Slovinsko (89 percent).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Zlý prístup k informáciam

GRECO vo výročnej správe zároveň vyjadruje obavy nad obmedzeniami práva na prístup k informáciám v niektorých európskych štátoch a vyzýva na dodržiavanie medzinárodných noriem v tejto oblasti.

„Vlády by mali zaručiť v praxi zásadu transparentnosti verejných dokumentov. Výnimky z pravidla zverejňovania dokumentov by mali byť obmedzené na minimum a dôkladne zdôvodnené. Pokiaľ ide konkrétne o verejné obstarávanie, verejná kontrola a prístup k úradným dokumentom sú kľúčové pri účinnej prevencii korupcie,“ zhodnotil predseda GRECO Martin Mrčela.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.