Washington vyšetruje správy, že americká vojenská technika bola použitá pri nájazdoch na Rusko, uviedol v stredu predstaviteľ Bieleho domu a varoval Ukrajinu a proukrajinské sily pred použitím americkej techniky na útoky vo vnútri Ruska. Téme sa venuje POLITICO.

Dve proukrajinské ruské polovojenské skupiny sa prihlásili k zodpovednosti za pondelňajšiu inváziu z Ukrajiny do ruskej oblasti Belgorod, pri ktorej obsadili niekoľko malých dedín. Moskva v stredu uviedla, že skupiny porazila, pričom zabila viac ako 70 ľudí a zničila vojenské vozidlá americkej výroby.
Obavy USA rastú
Hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby v stredu povedal, že Biely dom „skúma správy, že do toho mohlo byť zapojené americké vybavenie a vozidlá“, čo naznačuje frustráciu vo Washingtone.
„Vyjadrili sme sa sakramentsky jasne: Nepodporujeme použitie vybavenia vyrobeného v USA na útoky v Rusku… v prípade Ukrajincov v tom máme jasno,“ povedal Kirby. „Nebudem sa púšťať do súkromných diskusií, ktoré s nimi vedieme. Ale myslím si, že sme boli dôslední, pokiaľ ide o naše obavy v tomto smere.“
Hovorca Pentagonu brig. Generál Patrick Ryder v utorok uviedol, že USA neschválili ani nedostali ukrajinské žiadosti o presun vybavenia polovojenským skupinám.
Ukrajina účasť na útoku poprela a uviedla, že dve skupiny – Légia slobodného Ruska a Ruský dobrovoľnícky zbor – pozostávajú iba z ruských občanov, ktorí bojujú na strane Kyjeva s cieľom vytvoriť demilitarizovanú zónu na hraniciach s Ukrajinou.
Andrij Cherniak, predstaviteľ ukrajinského vojenského spravodajstva alebo HUR, pre POLITICO povedal, že vojenská pomoc poskytovaná USA a ďalšími západnými spojencami je prísne obmedzená na použitie ukrajinskou armádou.
„Každá guľka je sledovaná nielen nami, ale aj našimi západními spojencami,“ povedal Cherniak a dodal, že nevie, odkiaľ polovojenské skupiny získali vozidlá vyrobené v USA. Aj keď trval na tom, že skupiny konali na vlastnú päsť, Cherniak povedal, že HUR bol s nimi v kontakte a medzi Rusmi zaznamenal zvýšené protiputinovské nálady.
„Naším hlavným cieľom je chrániť Ukrajinu. Pre nás sú to ruskí občania, ktorí sú proti Putinovi a chcú otriasť jeho režimom. Takže spolupracujeme s kýmkoľvek, aby sme dosiahli náš hlavný cieľ,“ povedal Cherniak. „Čoraz viac ľudí v Rusku chápe, že nechcú zomrieť za Putina vo vojne.“
Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas televízneho stretnutia s ruskými vojenskými predstaviteľmi označil tieto skupiny za ukrajinských „nacionalistov“ a ukázal zábery dvoch vážne poškodených obrnených vozidiel, ktoré vyzerajú podobne ako tie, ktoré USA poskytli Ukrajine v rámci vojenskej pomoci.
„Počas protiteroristických operácií boli jednotky nacionalistických formácií blokované a porazené leteckými útokmi a delostreleckou paľbou a aktívnymi akciami. Zvyšky nacionalistov boli uvrhnuté na územie Ukrajiny, kde boj pokračoval, až kým neboli úplne zlikvidované,“ povedal Šojgu.
Kúpili od Putina
Samotné dve skupiny však tvrdili, že sa dokázali vrátiť na Ukrajinu len s dvoma zabitými a 10 zranenými z Légie slobodného Ruska, ako aj s dvoma zranenými z Ruského dobrovoľníckeho zboru.
Na otázku, ako získali vozidlá vyrobené v USA, Denis Kapustin z Ruského dobrovoľníckeho zboru, známy ako „White Rex“ (rovnaké meno ako jeho biela nacionalistická línia oblečenia), žartoval, že jeho bojovníci si ich mohli kúpiť v akomkoľvek vojenskom obchode od Vladimira Putina.
Kapustin tiež tvrdil, že jeho skupina vrátila späť vojenské vozidlá ukradnuté z Ukrajiny.
hlavnydennik.sk
Abramovič odmietol previesť výnosy z predaja Chelsea na Ukrajinu
Belousovová: Vzbudenie nenávisti je súčasťou prípravy na vojnu
VIDEO: „Ukrajina bude musieť začať rokovať s Ruskom,“ vyhlásil šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov a predstaviteľov kyjevského režimu vyzval, aby krotili svoje prehnané ambície.
Digitální řetězy: Jak centrální banky budují ekonomiku bez úniku – Mark Keenan, Global Research
Donald Trump pred stretnutím so Zelenským na Floride telefonoval s Vladimirom Putinom. Rozhovor s ruským prezidentom označil za „veľmi dobrý a veľmi produktívny“
VIDEO: Zelenského na letisku v Miami nevítal nikto z americkej strany
„Po nástupe Donalda Trumpa k moci sa Európa a EÚ prejavili ako hlavné prekážky v dosiahnutí mieru na Ukrajine a spoločne s Volodymyrom Zelenským nie sú pripravení na konštruktívne rokovania,“ vyhlásil Sergej Lavrov.
VIDEO: „Ak Ukrajina odmietne mier, Rusko dosiahne svoje ciele vojenskými prostriedkami,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin s tým, že Zelenského režim v Kyjeve sa „neponáhľa“ s riešením vojenského konfliktu diplomatickými prostriedkami napriek slušnej ponuke zo strany Ruskej federácie
VIDEO: Dědička rodiny Rothschildů přiznává: Žádná země se neodváží vést válku bez podpory Rothschildů
Viaceré krajiny sa zapájajú do hazardnej hry s kryptomenami
Szijjártó hovorí jasne: Maďarsko v roku 2026 neprijme jediného migranta
Bridlicový boom – následky
Obyvatelia Donbasu na frontovej línii pomáhajú ruskej armáde
Ako terorizmus zmenil Vianoce v EÚ
Šimkovičová vracia úder kritikom: Plné divadlá hovoria jasnou rečou!
Rusko podporí Čínu v prípade eskalácie v Taiwanskom prielive
Sergej Lavrov varoval pred zdrvujúcou reakciou v prípade napadnutia Ruska
Elon Musk varuje pred nedostatkom striebra
Umelá inteligencia: lákavé perspektívy, bublina, alebo budúce tragédie?
Európa to je už len boj medzi klanmi, elitnými skupinami, lobistami rôznych finančných skupín a nadnárodnými korporáciami
zo sekcie
Washington posiela odkaz Kyjevu
Washington posiela odkaz Kyjevu
Washington posiela odkaz Kyjevu