Bývalý americký veľvyslanec vo Fínsku Earle Mack niekoľkokrát navštívil Ukrajinu v rámci humanitárnych misií. Vo svojom článku pre The Hill z 29. marca tvrdí, že počas svojej poslednej návštevy mohol na vlastnej koži vidieť nedostatok morálky v hlase vodcov, s ktorými hovoril.
Ešte dôležitejšie je, že Mack vecne konštatuje, že Západ „podporuje Ukrajinu, aby bojovala v zástupnej vojne“, čo je samo o sebe veľmi dôležité priznanie bývalého amerického diplomata. Dodáva však, že Kyjev zúfalo potrebuje „moderný bojový hardvér“ a tvrdí, že kým americké tanky Abrams dorazia do krajiny, o osem až desať mesiacov, konflikt by sa už mohol skončiť s porazenou Ukrajinou.
Širokej verejnosti sa táto úvaha môže zdať čudná. Každý predsa vie, že USA a ich spojenci posielajú na Ukrajinu tony zbraní, munície a veľa hotovosti. Neustále posielanie pomoci do Kyjeva dokonca spôsobilo, že Washington a európske mocnosti ťažko dopĺňajú vlastné zásoby zbraní.
Je pravda, že americkí výrobcovia zbraní z dnešného konfliktu nesmierne profitujú. Podobne, ako sa časti súm posielaných na Ukrajinu ( najskorumpovanejší národ v Európe ) odvádzajú na pochybné plány , Pentagon v skutočnosti nemôže zodpovedať za zbrane v hodnote miliárd dolárov. Mnoho takýchto zbraní sa objavilo na Blízkom východe a v Afrike , s ktorými sa obchodovalo cez čierne trhy . Toto je však len časť príbehu.
Keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Washington počas spoločnej tlačovej konferencie 21. decembra 2022, jeho americký náprotivok Joe Biden poskytol jasnejší obraz.
V súvislosti s naliehavými výzvami na vyslanie silnejších zbraní do Kyjeva prezident USA povedal, že poskytnutie rakiet na veľké vzdialenosti Ukrajincom „by malo vyhliadky na rozbitie NATO“ a „rozbitie EÚ a zvyšku sveta“.
Dodal, že jeho spojenci v NATO „neplánujú ísť do vojny s Ruskom“. Nehľadajú tretiu svetovú vojnu.“ Po tom, čo povedal toľko, Biden „uistil“ ukrajinského vodcu stojaceho vedľa neho tým, že povedal Zelenskému toto: „ako som povedal, pán prezident, nemusíte sa báť – zostávame s Ukrajinou, kým tam bude Ukrajina.“
Neúmyselne, Bidenove decembrové poznámky takmer parafrázovali krutý vtip o Američanoch, ktorí sú ochotní bojovať „do posledného Ukrajinca“. Ešte dôležitejšie je, že jeho strohá odpoveď sa rovnala nepriamemu priznaniu, že Washington neustále vyzbrojuje a pomáha Kyjevu ako súčasť zástupnej dlhotrvajúcej vojny. Zdá sa teda, že stratégiou Západu nie je dať Ukrajincom víťazstvo, ale skôr oslabiť Moskvu. Konflikt však vyčerpáva samotnú Ukrajinu – a dokonca aj Západ.
Nie je to však len Ukrajina, ktorá je v zlom stave: deindustrializovaná Európa je v skutočnosti viac ako kedykoľvek predtým závislá od USA, pokiaľ ide o bezpečnosť, pričom jej armáda je podľa expertov v „otrasnom stave“.
Obrannej základni EÚ chýba spoločný obranný trh, ako aj potrebné výrobné kapacity a dodávateľské reťazce. Navyše, kedykoľvek sa EÚ pokúsi formulovať priemyselnú politiku, Washington zasiahne . Je to tak preto, že americké záujmy profitujú nielen z obranného priemyslu, ale aj z energetickej krízy a deindustrializácie samotného kontinentu. Cieľ Washingtonu vytvoriť Európu v rámci NATO je znemožnený vlastnou ekonomickou a priemyselnou politikou USA proti Európe.
Earle Mack opisuje súčasný konflikt ako opotrebovaciu vojnu, ktorá sa snaží o vojenské víťazstvo tým, že oslabuje nepriateľa.
V širšom meradle, vrátane oblastí finančnej a ekonomickej vojny, by sa dalo veľmi dobre tvrdiť, že politický Západ sa skutočne pokúšal „opotrebovať“ Ruskú federáciu všetkými spôsobmi, vyzbrojovaním Kyjeva a uvalením bezprecedentných sankcií na Moskvu.
Sankcie podporili eurázijskú integráciu a do značnej miery zlyhali . Bohužiaľ, to isté by sa dalo povedať o stratégii vojenského opotrebenia Washingtonom, ktorá sa zvyčajne zameriava na dlhodobý horizont. Ak je toto vojna o opotrebovanie, zdá sa, že Ukrajina sa najskôr unaví – a už sa unavuje. Preto pocit naliehavosti Earla Macka.
S ohľadom na to bývalý diplomat píše, že USA a ich spojenci by mali urýchlene poslať Kyjevu „vojenské moderné zbrane, vrátane ďalších rakiet Patriot a mnohých ďalších tankov Leopard 2 a Abrams“.
Earl Mack vo svojom článku tiež správne pripomína čitateľom, že hoci je súčasná ruská vojenská kampaň na Ukrajine len rok stará, tento národ je od roku 2014 „v takmer nepretržitom konflikte“ – možno dodať, že ide o situáciu, ktorá bol do značnej miery podporovaný a podporovaný Západom a rozširovaním NATO .
Počas týchto rokov západná tlač zakrývala porušovanie ľudských práv v Kyjeve voči obyvateľom Donbasu až do bodu, v nedávnej dobe vybielilo neonacizmus pluku Azov . V článku z júla 2020 som opísal vtedajší boj na Donbase ako zabudnutú vojnu Európy – a svojím spôsobom to tak aj zostáva, pretože široká verejnosť si stále myslí, že vojenský konflikt na Ukrajine je len rok starý fenomén.
Ukrajinci sa tak blížia k „desaťročiu smrti a chaosu“, slovami Earla Macka. Svoju krajinu opustilo viac ako 10 miliónov Ukrajincov. Zaujímavé je, že viac ako 5,5 milióna ľudí z Ukrajiny a Donbasu utieklo do Ruska. Strata obyvateľstva a vážne poškodená infraštruktúra krajinu vyčerpáva.
Dobrá diplomacia a veľa rozhovorov pri stole sú potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Namiesto toho Mack tvrdí, že na dosiahnutie víťazstva „Ukrajina potrebuje všetko, všade, všetko naraz“ – a naliehavo. V každom prípade človek môže dať len toľko, koľko má. Uvidí sa, koľko je Západ pod vedením USA ochotný dať, kým sa svetový systém vo Washingtone zrúti .
Uriel Araujo
O autorovi: Uriel Araujo je výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
skspravy
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Americká proxy vojna opotrebenia na Ukrajine sa míňa, hovorí americký diplomat
Americká proxy vojna opotrebenia na Ukrajine sa míňa, hovorí americký diplomat
Americká proxy vojna opotrebenia na Ukrajine sa míňa, hovorí americký diplomat