Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európska únia pracuje na zákone, ktorý by prinútil mimovládne skupiny, poradenské spoločnosti a akademické inštitúcie zverejniť akékoľvek financovanie mimo EÚ v rámci zásahu proti zahraničnému vplyvu v bloku. Pre POLITICO to potvrdili tri zdroje. Tak tomuto sa hovorí gól do vlastnej bránky, okomentoval novinku politický analytik Eduard Chmelár. Len pred pár dňami totiž Gruzínci rázne odmietli podobný návrh zákona. Demonštranti tvrdili, že ten zákon im zabráni vstúpiť do EÚ – tej EÚ, ktorá pracuje na tom istom.

Plánovaná legislatíva, ktorá je vo veľmi ranom štádiu, odráža podobné zákony v Austrálii a Spojených štátoch. V USA zákon o registrácii zahraničných agentov vyžaduje, aby sa lobisti pracujúci v mene zahraničných vlád od roku 1938 registrovali u federálnej vlády.

Podľa jedného úradníka Európskej komisie, ktorý si neželal byť menovaný, je nepravdepodobné, že by sa verzia EÚ zamerala na jednotlivcov, ale prinútila by komerčné aj neziskové organizácie z celého bloku odhaliť financovanie mimo EÚ týkajúce sa transakcií, ako je napríklad platba za akademické štúdium. Zákon má byť dokončený koncom mája.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Európa sa v posledných rokoch potýka s množstvom operácií zahraničného vplyvu – od ruských kampaní zameraných na „hack and-leak“, ktorých cieľom je zmeniť výsledky volieb, cez čínske granty pre univerzity, ktorých cieľom je formovať rétoriku o ľudských právach, až po – najnovšie – korupciu v Katare, čo je škandál, ktorý otriasol Európskym parlamentom.

Zákon podľa ruského vzoru

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen ohlásila balík „obrany demokracie“ počas svojho prejavu o stave Únie v septembri minulého roka. Ten odštartoval prácu na návrhu zákona o zahraničnom vplyve vedenom podpredsedníčkou Komisie pre spravodlivosť Věrou Jourovou.

Kritici však načasovanie označujú za nepríjemné. EÚ zintenzívnila prácu na návrhu práve v čase, keď v Gruzínsku prepukli protesty proti podobnému návrhu zákona, ktorý by prinútil organizácie zaregistrovať sa ako „agenti cudzieho vplyvu“, ak by viac ako 20 percent ich financií pochádzalo zo zahraničia. Tento návrh zákona, všeobecne vnímaný ako pokus o sprísnenie vládnej kontroly podľa ruského vzoru, bol po masívnych protestoch minulý týždeň stiahnutý.

Chúlostivá záležitosť

„Je to očividne chúlostivá záležitosť,“ povedal úradník Komisie. „Stále sme v počiatočných fázach zhromažďovania informácií od širokého spektra zainteresovaných strán, aby sme sa uistili, že zastávame správny prístup.“ Mimovládne organizácie dokazujú, aká citlivá táto záležitosť je, a lámu si hlavu nad predbežným dotazníkom zaslaným v mene Komisie, ktorý má slúžiť ako podklad pre hodnotenie vplyvu. Hodnotenie sa má uzavrieť v apríli ako súčasť prípravy zákona. Od respondentov už žiada, aby podrobne informovali o svojich zdrojoch financovania mimo EÚ.

EÚ vs Soros?

Legislatíva „vystrašila“ ľavicové charitatívne organizácie a mimovládne organizácie, pretože by od nich vyžadovala zverejnenie akéhokoľvek medzinárodného financovania v snahe znížiť zahraničný vplyv, píše americký portál Breitbart.

Táto otázka týkajúca sa financovania „zaskočila veľa ľudí,“ povedal Nick Aiossa, vedúci politiky a advokácie v Transparency International. Aiossa, ktorého organizáciu finančne podporujú nadácia otvorenej spoločnosti globalistického miliardára Georga Sorosa, ako aj zahraničné vlády mimo EÚ, ako sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada, Taiwan, a iné, dodal: „Navrhované hlavné otázky hodnotili, či Transparency International predstavuje hrozbu pre demokraciu.“

Orbán dosiahne svoje!

Niektoré mimovládne organizácie vyjadrili obavy, že ak Európa pristúpi k vlastnej verzii zákona o registrácii zahraničných agentov ako je v USA, mohli by ju podporiť silní muži, ako je maďarský premiér Viktor Orbán, aby zatlačili na „prodemokratické sily“ v ich krajine.

Orbán sa už dlho snaží preveriť mimovládne organizácie financované zo zahraničia, o ktorých tvrdí, že často pracujú v mene liberálnych vlád v Spojených štátoch, aj keď  za bývalého prezidenta Donalda Trumpa boli pozastavené.  Postavy ako maďarsko-anglo-americký miliardár George Soros boli obviňované zo zasahovania do maďarskej politiky s cieľom presadzovať body globalistickej agendy, ako je migračná politika otvorených hraníc, proti ktorej sa Orbán aktívne postavil.

ko uviedol Breitbart London v roku 2017, líder Fideszu povedal : „Tieto teórie otvorených hraníc vznikli v dielni Sorosa a tiež infiltrovali množstvo medzinárodných inštitúcií. Tieto bitky musíme vybojovať. Musíme proti nim argumentovať. Musíme urobiť ich operácie transparentnými a musíme objasniť, že často nejde o princípy ľudských práv, ale o chamtivosť a biznis s migrantmi.“

Konzervatívci v iných krajinách EÚ, najmä v Taliansku, sa tiež dostali do sporu s medzinárodnými mimovládnymi organizáciami, z ktorých niektoré v skutočnosti sponzorovali lode na vyzdvihnutie migrantov z Afriky unášaných v Stredozemnom mori.

Jedna z takýchto organizácií, Lekári bez hraníc – ktorá tiež dostávala Sorosove peniaze – bola začiatkom tohto roka obvinená z porušenia vládneho nariadenia talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktoré zakazuje takéto mimovládne „migrantské taxi“.

Operácie taxislužieb pre migrantov financované mimovládnymi organizáciami už v minulosti obvinila hraničná agentúra Európskej únie Frontex z toho, že slúžia ako „ťahač“ nelegálneho prisťahovalectva do bloku. Organizácie boli tiež obvinené z  priamej spolupráce s operáciami prevádzačov ľudí,  ako aj z toho, že viedli k väčšiemu množstvu úmrtí migrantov na otvorenom mori. 

Prečo sú slovenské mimovládky odrazu ticho?

„Tak tomuto sa hovorí gól do vlastnej bránky,“ okomentoval nový zákon politický analytik Eduard Chmelár.

Pikantné podľa historika na tom je najmä to, že EÚ zintenzívnila prácu na tomto návrhu práve v čase, keď v Gruzínsku prepukli protesty proti podobnému návrhu zákona, ktorý by prinútil organizácie zaregistrovať sa ako „agenti cudzieho vplyvu“, ak by viac ako 20 percent ich financií pochádzalo zo zahraničia.

„Demonštranti tvrdia, že ten zákon im zabráni vstúpiť do EÚ – tej EÚ, ktorá pracuje na tom istom. O neustálej kritike Ruska za podobnú legislatívu ani nehovoriac. Potrebujete ešte viac dôkazov o extrémnom pokrytectve Západu? Som naozaj zvedavý, čo na to povie náš tretí sektor,“ uzavrel Chmelár

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.