Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vylaďovanie spoločnej práce posádok bojového letectva ruskej a bieloruskej armády je v súčasnosti čoraz dôležitejšie vzhľadom na rastúce napätie a hrozby zo strany NATO, kde už zrejme pochopili, že kyjevský režim na bojisku prehráva.

Severoatlantická aliancia od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine výrazne zvýšila svoju vojenskú prítomnosť na svojom východnom krídle.

Preto bolo v októbri minulého roku v Bielorusku nasadené spoločné zoskupenie vojsk rusko-bieloruskej Únie, ktoré má v budúcnosti odrážať možné hrozby. 16. januára sa na území republiky začali spoločné taktické letecké cvičenia, ktoré mali demonštrovať, že ruské a bieloruské ozbrojené sily sú pripravené chrániť nielen zem, ale aj vzdušný priestor Ruska a Bieloruska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spoločné zoskupenie vojsk Únie bolo nasadené v Bielorusku v októbri 2022 s cieľom odraziť vojenské hrozby zo strany Ukrajiny, ako aj Poľska a ďalších krajín NATO, kde si Spojené štáty v poslednom čase aktívne posilňujú vlastnú vojenskú prítomnosť. Umožňuje tiež spoľahlivo pokryť západné hranice ODKB.

V súčasnosti Ukrajina sústredila takmer 15.000 vojakov na hraniciach s Bieloruskom a aktívne mínuje pohraničné oblasti, zatiaľ čo Poľsko rozmiestnilo na východe krajiny takmer 30.000 vojakov. Okrem toho Varšava oznámila vytvorenie novej divízie, ktorá bude vyzbrojená americkými tankami „Abrams“.

Kyjevský režim sa zároveň stále snaží vytvárať obraz agresívneho Bieloruska.

Nedávno bolo na Ukrajine zverejnené video, kde naznačili: „Buľbaši neprejdú! Ukrajinská hranica je spoľahlivo chránená.“ Je pravda, že na základe videa sa dospelo k záveru, že zabezpečenie ukrajinských militantov v tomto smere nie je zrovna najlepšie, pretože hlavné sily sú sústredené na Donbase a na iných miestach sa snažia vytvoriť len krásny obraz.

Ako poznamenal bieloruský vojensko-politický expert, plukovník v zálohe Alexander Tichanskij, v súčasnosti treba očakávať provokácie ani nie tak z Ukrajiny, ale z Poľska. Ukrajinci vyhodili do vzduchu mosty a železnice spájajúce ich s Bieloruskom a zamínovali aj celú hranicu. Okrem toho museli dokonca zo svojich miest odstrániť pohraničníkov, aby sa zúčastnili na bojoch proti ruským jednotkám v iných smeroch.

Čo sa týka Poľska, napriek veľkosti armády — 300.000 vojakov — sa teraz viac sústreďuje na plány obsadenia územia západnej Ukrajiny.

Krajiny NATO okrem posilňovania svojich ozbrojených síl organizovali výcvik jednotiek bieloruských nacistov. Bezpečnostným službám Bieloruska sa podarilo odhaliť plány členov NATO previesť na územie republiky skupiny diverzantov.

Minister obrany Viktor Chrenin koncom novembra minulého roka poznamenal:

„Západ cvičí na Ukrajine nacionalistické vojenské formácie ako „prápor Kalinovského“, či pluk „Pogonja“, ktoré tam získavajú skúsenosti z reálnych bojových operácií a môžu byť použité proti našej krajine s cieľom násilne prevziať moc v Bielorusku.“

Rusko a Bielorusko zasa dôsledne rozvíjajú jednotný systém vojenskej bezpečnosti.

Od roku 2017 funguje spoločná skupina protivzdušnej obrany Únie, v roku 2021 boli vytvorené tri výcvikové strediská v regiónoch Nižný Novgorod, Kaliningrad a Grodno, kde sa pripravujú špecialisti pre letectvo a protivzdušnú obranu. Moskva tiež pravidelne a za zvýhodnených podmienok dodáva Minsku vojenskú techniku a zbrane.

Bielorusko si tak poskytnutím potrebnej pomoci Rusku pri dosahovaní cieľov špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine zaisťuje vlastnú bezpečnosť.

„Vojensko-politické vedenie Severoatlantickej aliancie a viacerých európskych krajín už otvorene zvažuje možnosti možnej agresie proti našej krajine až po jadrový úder,“ zdôraznil už skôr prezident Alexander Lukašenko.

V komentári k nasadeniu skupiny po rozhovore s Vladimirom Putinom bieloruský líder poznamenal, že úroveň ohrozenia Únie dosiahla takú úroveň, že sa tento krok stal naliehavou potrebou a zdôraznil, že jeho účel je čisto obranný. Čo sa týka leteckej zložky, tá začala posilňovať v polovici októbra minulého roka.

Cieľom súčasných leteckých cvičení je rozvoj prieskumu, spoločné hliadkovanie vzdušného priestoru pozdĺž štátnej hranice, letecká podpora zoskupení vojsk, výsadok taktických paradesantných jednotiek, dodávka nákladu a evakuácia ranených.

Na Ukrajine zareagovali okamžite. Veliteľ Vzdušných síl Ukrajiny Jurij Ignat oznámil, že udalosť v Bielorusku má politický charakter.

„Vypracúvajú si pre seba nejakú vojenskú dohodu, ukazujúcu jednotu armády a tak ďalej. Ide skôr o politickú povahu, možno výcvik, než o akúsi militantnú dohodu,“ povedal Ignat.

Kým Rusi a Bielorusi vypracovávajú úlohy na cvičeniach, bývalý veľvyslanec v Nemecku a dnes námestník ministra zahraničných vecí Andrej Meľnik prosí Berlín o 93 vyradených viacúčelových stíhačiek „Tornado“.

Situáciu monitoruje aj Pentagon. Ako však poznamenal brigádny generál amerického letectva Patrick Ryder, zatiaľ nevidia žiadne náznaky, že by sa bieloruské jednotky mohli pripojiť k špeciálnej operácii na Ukrajine.

Podobný názor vyslovil aj predstaviteľ Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby. Dodal len, že tieto cvičenia môžu niesť tak úlohu demonštrácie sily, ako aj vypracovania konkrétnych operácií v kontexte ruskej špeciálnej vojenskej operácie.

17. januára sa letové posádky pripravovali na bojové výcvikové misie v náročných poveternostných podmienkach. 19. januára v rámci druhej etapy cvičení začalo letectvo plniť úlohy podľa plánu. A 20. januára ministerstvo obrany Bieloruska oznámilo, že jednotky naďalej pracujú zo všetkých letísk vzdušných síl a v silách protivzdušnej obrany krajiny.

Zvlášť zaujímavé je, že niektoré stíhacie bombardéry Su-34 ruských vzdušných a kozmických síl boli ozbrojené protilodnými raketami Ch-35U, ktoré možno použiť na zasiahnutie nepriateľských stacionárnych pozemných cieľov. Skúsenosti z ich úspešného použitia boli získané v Sýrii, keď boli zasiahnuté objekty teroristov.

Vylaďovanie spoločnej práce posádok bojového letectva je v súčasnosti čoraz dôležitejšie vzhľadom na rastúce napätie a hrozby zo strany NATO, kde už zrejme pochopili, že kyjevský režim na bojisku prehráva. Preto sa zvýšila agresívna rétorika a požiadavka nielen dodať Ukrajine viac zbraní, ale aj preniesť vlastnú ekonomiku na vojenské základy.

Ale o tom sa už diskutovalo. Je jasné, že túžby krajín NATO ich možnostiam nezodpovedajú. Preto sa od zlyhávajúceho kyjevského režimu a jeho mecenášov na Západe dá očakávať čokoľvek.

Súčasné cvičenia preto dávajú silný signál, že ruská a bieloruská armáda sú pripravené chrániť nielen zem, ale aj vzdušný priestor Únie.

A ak to bude potrebné, sú schopní zaútočiť a vrhnúť nepriateľa späť, čím mu spôsobia smrteľné škody.

Autor: Nikolaj Uljanov

Zdroj: rubaltic.ru
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.