Známy historik, národniar, exposlanec Anton Hrnko pravidelne napráva nezrovnalosti v našom verejnom priestore. tentoraz si cez sociálnu sieť zobral na mušku glosovanie vedomostných súťaží verejnoprávnej televízie RTVS. Jeho blog prinášame v pôvodnom znení:

Televízne vedomostné súťaže. Z môjho pohľadu niečo, čo je zaujímavejšie ako iné programy, ktoré slúžia nie na pobavenie a poučenie divákov, ale na ich ohlupovanie. Preto si občas niektoré pozriem.
V STV (podľa ich označenia RTVS Jednotka) sa mi najviac pozdáva DUEL. Človek sa tam má možnosť dozvedieť veľa zaujímavosti a vidieť aj veľa schopných, ale aj na počudovanie nepripravených ľudí, ktorí sa netrafia podľa môjho názoru ani do najtriviálnejších otázok. Ale také sú už súťaže. Niekedy ma napáli, že odpoveď neuznajú, hoci je evidentne správna.
Napríklad na otázku, ako sa povie štandardizovanému množstvu jedla, neuznali súťažiacemu odpoveď dávka, lebo je to vraj porcia. Vedel by mi autor odpovede povedať, aký je v prípade jedla rozdiel medzi dávkou a porciou (v zmysle štandardizácie). Pamätám si, že na vojne sme dostávali „kádečko“ (KD), čo bola konštantná dávka, teda porcia jedla pre vojaka na 24 hodín. Nie sú náhodou dávka a porcia v prípade jedla synonyma?
Po Novom roku začala STV vysielať novú reláciu, ktorá nahradila obľúbenú reláciu 5 proti 5. Volá sa Traf to. Neviem, či bude tak zábavná, ako tá predošlá, ale však treba občas aj niečo nové. Uvidíme.
Zarazilo ma však nie nevedomosť súťažiacich o veciach, ktoré človek považuje na Slovensku za chronicky známe (napr. pre koho mali v Skalici šibenicu), ale nevedomosť tzv. odbornej poroty už v druhej časti relácie.
Podujala sa vysvetľovať, podľa čoho sa kremžská horčica volá kremžská. To, že to nevedel súťažiaci, asi ani tak neprekáža. Ale že ona nevie, ako sa správne po slovensky volá rakúske mesto Krems an der Donau, ma trochu prekvapilo a aj trochu nahnevalo.
Tak vážená poradkyňa, žiadne mesto nemalo a nemá názov Kremž. Neviem, či vám bolo ťažko priznať, že nemecký názov je odvodený od pôvodného slovenského (ak sa vám lepšie počúva slovanského) názvu Kremža, preto ste si vymysleli Kremž.
Ale nemali by ste z televíznej obrazovky šíriť bludy. Slovenský názov tohto mesta, ktorý sa uvádzal na našich mapách až do 60. rokov minulého storočia, bol Kremža. A myslím, že aj zostal.
Preto máme aj kremžskú, nie kremskú horčicu, ako by to bolo správne, keby sme názov odvodzovali z aktuálneho názvu dotyčného rakúskeho mesta. Veci by ste mali mať riadne naštudované.
To, že názov Krems je sekundárny v nemčine, svedčí aj to, že názov tejto horčice v nemčine je Kremzer Senft, nie Kremser, čo by bolo podľa súčasného názvu mesta správne. Asi vznikol ešte pred súčasnou verziou názvu isto zaujímavého rakúskeho mestečka.
Anton Hrnko
skspravy.sk
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
A. Hrnko: Vedomostné ohlupovanie v RTVS
A. Hrnko: Vedomostné ohlupovanie v RTVS
A. Hrnko: Vedomostné ohlupovanie v RTVS