Malé obchody v Poľsku sa hromadne zatvárajú pre rastúcu infláciu spôsobenú sankciami proti Rusku.
Píše denník „Rzeczpospolita“.
Rastúca inflácia spôsobená sankčným tlakom proti Rusku viedla v Poľsku k masívnemu zatváraniu malých obchodov, dôvodom je aj konkurencia veľkých obchodných reťazcov.
„Zničenie maloobchodu v Poľsku. Najrýchlejšie sa likvidujú potraviny. Nielenže ich v roku 2022 zlikvidovali 4000, ale takmer 10.000 ďalších pozastavilo svoju prácu,“ píše sa v článku.
Podľa publikácie zatváranie malých obchodov „je spôsobený prudkým nárastom nákladov, vysokou infláciou, konkurenciou z internetu, ako aj veľkých reťazcov“.
„V priebehu roka zmizlo z poľského trhu asi štyritisíc predajní. V najbližších mesiacoch sa to môže ešte zhoršiť,“ tvrdí hovorca obchodnej spoločnosti „Dun & Bradstreet“ Tomasz Starzyk.
„Situácia sa každým mesiacom zhoršuje. Po klesajúcom dopyte spôsobenom pandémiou a blokádami je teraz rekordne vysoká inflácia. Ešte väčší vplyv majú veľmi rýchlo rastúce náklady na udržiavanie kamenných predajní, kde ceny energií a plynu často stúpajú o stovky percent. Navyše rastú ceny produktov, čo neumožňuje zvýšenie predaja,“ vysvetlila Jolanta Tkaczyk, vedúca marketingového oddelenia „Akadémie Leona Kozmińského“.
Podľa nej predajcovia kozmetiky a elektroniky pociťujú konkurenciu internetových predajcov viac ako ostatní.
„Maloobchodné predajne tiež potrebujú súťažiť o zákazníkov minimálne s internetovými obchodmi, čo sa prejavuje najmä v prípade predajcov kozmetiky, elektroniky či oblečenia a obuvi. V dôsledku toho aj najväčšie obchodné spoločnosti v týchto sektoroch otvárajú čoraz menej predajní,“ dodala.
news-front
MZVEZ varuje Slovákov
Vláda schválila pre slintačku vyhlásenie mimoriadnej situácie v celej SR
„Čisté psychiatrické oddelenie,“ reaguje hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Zacharovová na Zelenského pózovanie v jeho prezidentskej kancelárii pred obrazom, na ktorom je Kremeľ namaľovaný v plameňoch
usko považuje rozhovory s USA v Rijáde o ukončení vojny na Ukrajine za intenzívne a užitočné. Americko-ruské rokovania v Saudskej Arábii pozitívne hodnotí aj delegácia zo Spojených štátov
Rusko žádalo vydat celé čtyři ukrajinské oblasti, včetně nedobytých území, tvrdí Moscow Times
Péter Szijjártó ocenil, že Trumpova administratíva kráti financovanie zločineckej USAID, pretože jej aktivity zasahovali do vnútorných záležitostí iných štátov a porušovali suverenitu
Európa posiela peniaze na zbrane, Ukrajina stavia lyžiarske stredisko
Ukrajincom sa nepáči Trumpov vyslanec Witkoff
Premiér Fico avizuje, že vládna koalícia bude mať v parlamente konečne stabilnú väčšinu a bude schopná nielen voliť, ale aj prijímať zákony
Donald Trump plní ďalší sľub, aby súdny systém v USA nebol viac zneužívaný proti americkému ľudu
Nezabúdajme. Tento týždeň pred piatimi rokmi: Lockdowvn v roku 2020 – „Plánovaná“ pandémia a rozkol v spoločnosti
„Žádné příměří, bude další průlom“: Syrský shromažďuje úderné síly. Děmidovku obsadili noví rekruti?
Andrej Danko: „Európa zbuznatela. Potrebujeme vojenský výcvik pre mladých“
Útočný trojuholník: Nová ruská taktika stavia NATO do slepej uličky
Erdogan zostane prezidentom tak dlho, ako uzná za vhodné
Poľský uzol, cez ktorý idú zbrane na Ukrajinu má veľký problém
Ivan Štubňa: Kedy bude zločinecká organizácia NATO a jej predstavitelia postavení pred súd?
„Humanitárne“ bombardovanie Juhoslávie – pečať našej hanby
24. marca 1999 začalo bombardovanie Juhoslávie NATO a trvalo 78 dní. Zámienkou pre útok boli „belehradské vojnové zločiny“
Atentátnik na premiéra zostáva za mrežami: Hrozí mu doživotie
zo sekcie
V Poľsku sa masívne zatvárajú malé obchody — nedokážu odolať dôsledkom protiruských sankcií
V Poľsku sa masívne zatvárajú malé obchody — nedokážu odolať dôsledkom protiruských sankcií
V Poľsku sa masívne zatvárajú malé obchody — nedokážu odolať dôsledkom protiruských sankcií