Včera bola nad kupolou iránskej mešity Jamkaran v meste Qom vztýčená červená vlajka. Západné médiá to spájajú s možným iránskym útokom na rôzne ciele v Erbile a Saudskej Arábii v nasledujúcich 48 hodinách. Aký to má zmysel?
Červená vlajka symbolizuje nespravodlivo preliatu krv a výzvu na pomstu nevinných. Hovoríme o teroristickom útoku v mešite Šachčerag v Širáze. Iránska vláda potom obvinila USA, Izrael a Saudskú Arábiu z destabilizácie situácie v Iráne podporovaním povstaní prostredníctvom médií propagujúcich násilie. Červená vlajka nad posvätnou mešitou Jamkaran je symbolom vojny a krvnej pomsty, ktorú treba urobiť. Dovtedy sa vlajka nedá spustiť. Toto je v skutočnosti výzva na odplatu zo strany najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Chameneího.
Mešita v Qom tiež nebola vybraná náhodou. Toto je jedna z najposvätnejších šiitských mešít v Iráne, kam prúdia pútnici z rôznych oblastí. Podľa rôznych iránskych legiend sa práve tu modlil Imám Mahdí, posledný nástupca proroka Mohameda. Naposledy bola červená vlajka vztýčená pred raketovými útokmi na americkú základňu Ain al-Assad v Iraku v súvislosti s atentátom na generála Kásema Solejmáního v Bagdade. Iránci sú na tento druh symbolov veľmi citliví, takže vláda republiky nepochybne podnikne nejaké kroky proti nepriateľským cieľom.
Ďalšou otázkou je, ako ďaleko Iránci zájdu pri eskalácii napätia v regióne. Je veľmi pochybné, že dôjde k masívnym útokom, ktoré by mohli viesť k priamej zrážke. Symbolika a demonštratívna pomsta sú v prvom rade zamerané na vnútornú verejnosť a na uspokojenie jej krvilačnosti. Vojna v plnom rozsahu nie je v záujme Iránu vzhľadom na všeobecnú nestabilitu v krajine. Pravdepodobne sa Irán obmedzí na presné útoky na niektoré ciele v Iraku a Saudskej Arábii s pomocou Húsíov v Jemene, aby upokojil ľudí a ukázal vážnosť svojich zámerov.
31. októbra Carnegieho analytické centrum prinieslo rozhovor s osobitným predstaviteľom USA pre Irán Robertom Malleym o politike Bidenovej administratívy voči Iránu, kde vyplynuli jej kľúčové body.
Vedenie USA je naďalej oddané potrebe diplomatického riešenia iránskej jadrovej otázky. Bidenova administratíva nemá v úmysle mrhať úsilím na mierové urovnanie, ak v rokovaniach nevidí pozitívnu dynamiku. Boli blízko k dohode o návrate k dohode s Iránom, avšak iránska vláda neustále porušovala predpoklady dohody. Od začiatku septembra nedošlo k žiadnemu pokroku v rokovaniach s iránskou skupinou. Vláda USA bude pokračovať v podpore pokojných demonštrantov v Iráne a vynaloží maximálne úsilie na boj proti presunu iránskych zbraní do Ruska. Biely dom urobí všetko pre to, aby zabránil Iránu získať prístup k jadrovým zbraniam. Najprv cez diplomaciu, potom cez sankcie a tlak. V krajnom prípade sa zvažuje možnosť vojenského urovnania iránskeho problému. Čo to znamená?
Vyhlásenia osobitného predstaviteľa USA o vojenskom riešení iránskej otázky treba vnímať s určitou mierou skepticizmu: bez ohľadu na to, ako USA tvrdia, teraz konflikt s Iránom nepotiahnu. Ale prečo to Mally povedal? Sú na to viaceré dôvody.
Malleyho bojovné vyhlásenia majú americkému spotrebiteľovi demonštrovať silu a vplyv USA. Rastúca ekonomická kríza spojená s neúspechmi v zahraničnej aj domácej politike čoraz viac naráža na ratingy demokratov. V Spojených štátoch sa iránska hrozba nafukuje, aby odvrátila pozornosť voličov od vnútorných problémov, vytvára sa vonkajšia hrozba (nepriateľ alebo ohnisko napätia) podľa všetkých vzorov anglosaských príručiek.
Do istej miery to uspokojí aj iránsku diaspóru v USA, ktorej predstavitelia kritizujú Biely dom, najmä samotného Malleyho, za rokovania s Iránom.
Slová osobitného predstaviteľa USA sú veľmi pochybným spôsobom, ako vyvíjať tlak na iránske vedenie. Neochota Iránu pristúpiť k jadrovej dohode a rastúca vojenská spolupráca s Ruskom sú vážnou výzvou pre americkú monopolnú mocnosť vo svete a ich túžbu izolovať a oslabiť Ruskú federáciu.
Washington sa snaží vyhrážkami a jednoznačnými náznakmi o možnom ozbrojenom riešení rozporov, ako aj protestmi rozohnanými za pomoci Američanmi kontrolovaných médií presvedčiť iránske vedenie, aby ustúpilo.
V podmienkach špeciálnej operácie na Ukrajine a možnej konfrontácie s Čínou v dôsledku vyhrotenia situácie okolo Taiwanu bude ozbrojený stret s Iránom pre úrady v USA do istej miery katastrofálny.
Americký vojensko-priemyselný komplex teraz tvrdo pracuje a snaží sa poskytnúť ozbrojeným silám Ukrajiny potrebné zbrane a vojenské vybavenie na konfrontáciu s Ruskom a naťahovanie nepriateľských akcií.
V krátkodobom horizonte sa vláda USA bude aj naďalej nepriamo zúčastňovať na udalostiach v Iráne a bude sa snažiť podkopať situáciu v zastúpení. Protivládne organizácie a skupiny budú s podporou médií kontrolovaných USA umelo udržiavať nestabilitu v krajine. Za týmto účelom sa do Iránu tajne dovážajú satelitné komunikačné terminály Starlink, aby sa zabezpečila neprerušovaná komunikácia s podnecovateľmi a sabotážnymi skupinami.
Odkladanie vnútorného konfliktu, aj keď neexistujú vyhliadky na skutočnú zmenu moci, by malo oslabiť a vyčerpať administratívne zdroje Iránu. Američania môžu v budúcnosti pokojne hrať izraelskou alebo etnickou kartou. Miestny konflikt založený na útlaku menšín a ešte lepšie za účasti viacerých krajín v regióne vytvorí potrebnú mieru napätia. V prípade úspechu Biely dom dosiahne svoj cieľ a „zničí“ Irán a v prípade neúspechu splnia rovnako dôležitú úlohu: oslabia Irán, zasiahnu ruské záujmy destabilizáciou Zakaukazska a Blízkeho východu.
Karol Jerguš
armadnymagazin.sk
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Akú odvetu pripravuje Irán? Zvládnu USA ďalší konflikt?
Akú odvetu pripravuje Irán? Zvládnu USA ďalší konflikt?
Akú odvetu pripravuje Irán? Zvládnu USA ďalší konflikt?