Slovanské Noviny

24. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Zelenskyj oznámil podpísanie deklarácie o členstve v NATO s Českou republikou

Zelenskyj: Podpísaná deklarácia o členstve v NATO s cieľom urýchliť integráciu s Českou republikou

Volodymyr Zelenskyj na svojom kanáli Telegram uviedol, že s českým premiérom Petrom Fialom podpísali spoločnú deklaráciu o členstve Ukrajiny v NATO s cieľom urýchliť integráciu do aliancie.

Fiala a viacerí členovia českého kabinetu včera pricestovali do Kyjeva na rokovanie s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Dnes bolo podpísaných niekoľko dôležitých dokumentov. Osobitne by som chcel poznamenať našu spoločnú deklaráciu o členstve v NATO. Toto je prvý takýto dokument, ktorý prijímame s cieľom urýchliť našu euroatlantickú integráciu,“ povedal Zelenskyj.

Touto deklaráciou sa podľa neho podarilo zafixovať ďalšie posilnenie spolupráce na zabezpečenie štandardov NATO na Ukrajine. Hlava štátu poznamenala, že Kyjev sa bude snažiť podpísať takéto dokumenty s inými krajinami.

Zelenskyj už skôr oznámil, že urýchlene žiada o členstvo v NATO. Jeho vyhlásenie zaznelo po tom, čo Vladimir Putin a hlavy DĽR, LĽR, Záporožského a Chersonského regiónu podpísali dohody o pripojení regiónov k Rusku.

Podľa asistenta prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana je teraz postup na prijatie Ukrajiny do vojenského bloku predčasný. Jens Stoltenberg, generálny tajomník organizácie, zasa prisľúbil, že aliancia sústredí svoje úsilie na pomoc kyjevským úradom brániť sa.

Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Rusko túto situáciu pozorne sleduje. Poznamenal tiež, že práve orientácia Ukrajiny na vstup do NATO a „potvrdenie jej budúceho členstva v aliancii sa stali jedným z dôvodov špeciálnej vojenskej operácie“.

skspravy