Slovanské Noviny

23. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spravidla deti reagujú na dôveru rovnako, a ak v niektorých prípadoch klamú, potom tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nerozumejú.

Dajte dieťaťu vedieť a cítiť, že mu veríte.

Napríklad, ak u svojho dieťaťa spozorujete agresivitu alebo bojovnosť a pred odchodom na ulicu zopakujete: „Skús to, bojuj dnes!“, „Nech sa na teba dnes sťažujú!“ – to tvorí stereotyp správania a vy, ako to bolo, nevedome vyvolávate tieto činy. V týchto prípadoch je lepšie povedať: „Správaj sa pokojnejšie a zdržanlivejšie.“ Je dôležité, aby vám dieťa mohlo dôverovať: dodržte slovo, ktoré ste mu dali. Ale ak zrazu nie je možné splniť sľub, vysvetlite dôvod a ospravedlňte sa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vysvetlite, že pravda „drží svet“ v detskom jazyku: je užitočná. Ľudia žijú v harmónii, ak si navzájom dôverujú.

Skúste si spoločne predstaviť spoločnosť, kde sa všetci navzájom klamú. Opíšte situácie klamstva a nečestných ľudí: falšovateľov, podvodníkov atď. Vysvetlite, že nečestní ľudia vo všeobecnosti prehrávajú: neverí sa im, nie sú rešpektovaní.

Nevytvárajte situácie na klamanie. Vyhnite sa dvojzmyselným otázkam, keď je ľahšie klamať ako povedať pravdu.

Ak dieťa rozbilo pohár a vy o tom viete alebo hádate, nepýtajte sa ho: „Rozbil si pohár?“ – ale radšej povedzte: „Viem, že si rozbil pohár, povedz mi, ako sa to stalo.“ Takáto istota vylučuje možnosť podvodu zo strany dieťaťa. Navyše, ak ste v tejto chvíli benevolentná, nie je potrebné, aby klamal.

Príliš prísne tresty v domácom prostredí, prílišné nároky a silný nátlak rodičov svedčia o nepochopení povahy dieťaťa, jeho vekových vlastností a krízových stavov. To môže viesť k tomu, že dieťa začne klamať zo strachu z problémov. Niekedy dieťa klame, cíti sa bezmocné urobiť všetko, čo od neho rodičia vyžadujú.

Nezapájajte sa do ponižujúcich výsluchov.

Ak sa dieťa hneď nepriznalo, tak naliehať a vypočúvať ho je zbytočné. Spravidla v tomto prípade dochádza k potýčke. „Nie, to nie som ja!“ – „Nie, nie ja,“ atď. Je lepšie vysvetliť, že takéto konanie je neprijateľné a ako sa dá zo situácie adekvátne dostať. V závislosti od svojich rodičovských zásad ho môžete potrestať. Ale ak si nie ste istí, že to vaše dieťa urobilo, v tomto prípade je lepšie povedať: „Dúfam, že to, čo hovoríte, je pravda. Ak nie, budem veľmi naštvaná.“

Odmeňte poctivosť. Ak sa vám vaše dieťa priznalo, ukážte mu svoju radosť: „Som rada, že si čestný človek, pretože si povedal pravdu.“

Tu však nastáva najťažšia situácia: keď sa dieťa priznalo, čo by sa malo urobiť s trestom za nesprávne správanie? Ak ho potrestáte, nabudúce sa nemusí priznať. Ak nebudete trestať, potom nemusí pochopiť, že urobil zakázané. Je jasné, že v tomto prípade by mal byť trest podmienečný. Dajte mu šancu zlepšiť sa. Najdôležitejšie je ukázať negatívne dôsledky jeho činu a vysvetliť, ako sa mu vyhnúť. Nechajte dieťa pochopiť, že vás to veľmi rozčuľuje a dúfate, že vás už nebude rozčuľovať.

Dajte príklad čestnosti.

Malé deti nerozumejú dvojitým štandardom. Ak sa vám stala takáto delikátna situácia a deti sa stali svedkami, tak im určite vysvetlite pozadie udalosti. Priznajte, že ste urobili chybu tým, že ste klamali, že je to veľmi nepríjemné, ale niekedy sa to v živote stáva.

Slovanské učenie

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.