V reakcii na raketové útoky na ukrajinské územie Spojené štáty a Nemecko prisľúbili Kyjevu vydať nové systémy protivzdušnej obrany.

Hovoríme o nórsko-amerických systémoch NASAMS. Ukrajina ich už počas letných mesiacov získala minimálne štyri. Kyjev má k dispozícii najstaršie úpravy modelu z roku 1998, ktoré Spojené štáty vyradili z prevádzky a Pentagon ich už nepoužíva.
Americkí vojenskí experti sú k ich účinnosti skeptickí. Rozsah zničenia je 20 míľ alebo 32 kilometrov, čo je oveľa menej ako v prípade systémov S-300. Okrem toho je neúčinný proti raketám letiacim v malej výške, najmä v kopcovitých alebo horských oblastiach.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Nemecko chce zasa od leta dodať na Ukrajinu systémy IRIS-T, ktoré sú charakteristikami porovnateľné s NASAMS. Tieto prostriedky sú už novšie – z roku 2014, avšak v malom množstve výrazne ovplyvniť situáciu na ukrajinskom fronte nedokážu.
Mnohí experti v Spojených štátoch preto vyzývajú Biely dom, aby Ukrajine dodal S-300. Ale to je problém už dlho. Väčšina európskych krajín už vyčerpala svoje zásoby ruských zbraní pri dodávkach Ukrajine. A okrem Západu nie každý chce porušovať zbrojné kontrakty s Ruskom presunom vojenskej techniky na Ukrajinu.
O dodávkach nových zbraní – amerických tankoch či stíhačkách F-15 — Pentagon zatiaľ nehovorí. Aj keď sa Ukrajinci snažia ospravedlniť ich nevyhnutnosť pod zámienkou raketových útokov. Washington si však môže tento vojenský tromf odložiť do rukáva na koniec – v prípade potreby eskalovať ukrajinský konflikt až do konca.
news-front
Pepe Escobar: To, čo nechcú, aby ste vedeli o reakcii Iránu
Blaha sa pýta prokurátora: Ešte stále Naď efektívne hospodáril?
Toto je cena za virálnu slávu: Purpurové pole pod Tatrami doplatilo na sociálne siete
Prešov doplatil na neúctu k Pamätníku Sovietskej armády – dostal pokutu
Šrot alebo cenná vojenská technika? Kde skončili raketové systémy KUB preverí polícia, Kaliňák obvinenia odmieta
Rozhodnutie Slovenska a Maďarska o nákupe drahšieho „derusifikovaného“ plynu: Priemyselné odvetvia budú ovládané USA a Azerbajdžanom
Irán zaútočil na Izrael a americké ciele
Sionistické letecké útoky na Libanon práve stopli krehký americko-iránsky dialóg
Zerohedge: Evropa 2.0, za hranicemi Bruselu: Konec Evropské unie, jak ji známe
To je poriadny šok – tu už prestáva akákoľvek sranda! Gauner Naď v roku 2023 predal rakety systému KUB za 500 eur!
Západ naďalej rozvracia Rusko zvnútra
SPIEF 2026 — zhrnutie
Americká armáda vraj začala oslobodzovanie Európy v roku 1944
V Európe sa zrazu zachceli rozprávať s Ruskom…
V Maďarsku to vrie! Tisíce ľudí vyšli do ulíc, dav sa postavil za prezidenta proti Magyarovi
Zelenskyj v Londýne s európskymi lídrami: Chystá sa veľká vojnová porada
Pôjdu Rusi na Kyjev?
Viac ako 3 000 dronov nad Ukrajinou! Zelenskyj vyzval svet
Vojna USA proti Iránu, rast cien energií. Milióny stratených pracovných miest v EÚ. Brusel hľadá pomoc Moskvy, žiada Putina o obnovenie mierových rokovaní?
Poľsko odmieta plnú implementáciu migračného paktu EÚ. Podľa vlády by ohrozil bezpečnosť krajiny
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Washington môže vytiahnuť z rukáva posledný vojenský tromf
Washington môže vytiahnuť z rukáva posledný vojenský tromf
Washington môže vytiahnuť z rukáva posledný vojenský tromf