Vláda SR v stredu vzala na vedomie informáciu o hodnotiacej správe USA o obchodovaní s ľuďmi. Zákon Spojených štátov amerických (USA) z roku 2000 o ochrane obetí obchodovania s ľuďmi (TVPA) ukladá ministrovi zahraničných vecí USA povinnosť predložiť každoročne výročnú Správu o obchodovaní s ľuďmi (tzv. Trafficking in Person Report [TIP]) Kongresu USA.
Cieľom tejto TIP správy je podnecovať aktivitu a vytvárať medzinárodné partnerstvá v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Prístup vlády USA k boju proti obchodovaniu s ľuďmi je v súlade s Protokolom o prevencii, potláčaní a trestaní obchodovania s ľuďmi, najmä so ženami a deťmi, ktorý dopĺňa Dohovor Organizácie spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu.
Každá krajina, na ktorú sa vzťahujú minimálne štandardy TVPA, musí byť zahrnutá do výročnej správy a priradená k jednej z troch úrovní alebo na zoznam sledovaných krajín. Správa o obchodovaní s ľuďmi 2022 hodnotí úsilie 188 vlád, vrátane vlády USA, v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
- krajiny hodnotené ako tie, ktoré spĺňajú minimálne štandardy TVPA na elimináciu obchodovania s ľuďmi, sú umiestnené na úrovni 1.,
- krajiny, ktoré tieto minimálne štandardy nedosahujú, no vynakladajú značné úsilie na ich dosiahnutie, sú zaradené na úroveň 2 alebo na zoznam sledovaných krajín na úrovni 2. a 3. krajiny, ktoré minimálne štandardy nespĺňajú a zároveň nevynakladajú týmto smerom úsilie, sú zaradené do úrovne 3.
Súčasťou správy je aj odporúčaný akčný plán načrtávajúci kľúčové oblasti k dosiahnutiu minimálnych štandardov pre potláčanie obchodovania s ľuďmi vymedzených v TVPA.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky je gestorom problematiky obchodovania s ľuďmi.
Ministerstvo prijalo od zastupiteľstva USA informáciu o vydaní Správy o obchodovaní s ľuďmi 2022, ktorá bola zverejnená 19. júla 2022 Ministerstvom zahraničných vecí USA.
Hodnotenie Slovenskej republiky
Podľa TIP správy Slovensko zatiaľ nespĺňa minimálne štandardy pre potláčanie obchodovania s ľuďmi, no intenzívne sa snaží o ich dosiahnutie.
V porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím náš štát celkovo vyvíjal väčšiu snahu, s prihliadnutím na negatívny vplyv pandémie COVID-19 na jeho kapacity v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi.
Slovensko aj preto zostáva zaradené na úrovni č. 2. Snaha našich štátnych orgánov sa prejavila aj stíhaním a odsúdením väčšieho počtu obchodníkov s ľuďmi ako v predchádzajúcom roku. Došlo tiež k sprevádzkovaniu pätnástich miestností určených na výsluch obetí po celej krajine a bol schválený nový národný akčný plán.
Štátnym orgánom sa však nepodarilo dosiahnuť minimálne štandardy vo viacerých kľúčových oblastiach.
Súdy naďalej vynášali mierne rozsudky, v dôsledku čoho bolo v roku 2021 až 71 percent osôb obvinených z obchodovania s ľuďmi odsúdených len na podmienečné tresty.
Znižuje sa tým snaha vyvodiť zodpovednosť odsúdených, klesá odrádzajúci charakter trestu, vzniká potenciálne bezpečnostné riziko pre obete a tresty nezodpovedajú závažnosti skutku, argumentuje americká správa kritické výhrady.
Štátne orgány v porovnaní s predchádzajúcim rokom tiež viedli vyšetrovanie v menšom počte prípadov v tejto oblasti a identifikovali menej obetí.
Identifikácia obetí obchodovania zostáva nedostatočná a štátne orgány nevyvíjajú primeranú a aktívnu snahu na identifikáciu obetí obchodovania na území krajiny, či ide o slovenských alebo zahraničných štátnych príslušníkov.
Štátne orgány tiež stále nezaviedli dostatočné právne záruky na ochranu obetí pred možným postihom za nezákonné skutky, ku ktorých spáchaniu ich donútili obchodníci s ľuďmi.
Nie sú informácie o tom, že by štát zabezpečil adekvátnu odbornú prípravu prokurátorov a sudcov o problematike obchodovania s ľuďmi. Takisto nebolo zaznamenané, že by súdy uložili povinnosť nahradiť škodu obetiam obchodovania, a štátne orgány len zriedka priznávali odškodnenie.
Hlavná vec, že exministerka spravodlivosti je naďalej tím líderkou SaS a minister vnútra ustál už siedme odvolávanie z funkcie.
skspravy
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Hodnotiaca správa USA o obchodovaní s ľuďmi Hegerovu vládu nepotešila: nespĺňame ani minimálne štandardy
Hodnotiaca správa USA o obchodovaní s ľuďmi Hegerovu vládu nepotešila: nespĺňame ani minimálne štandardy
Hodnotiaca správa USA o obchodovaní s ľuďmi Hegerovu vládu nepotešila: nespĺňame ani minimálne štandardy