„Žabomyšia vojna na život a na smrť“ medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom je, zdá sa, na konci. Víťaza ale nemá, teda ak sa ním necíti byť šéf OĽaNO, prípadne líder liberálov, iba porazených. A tými sú najmä občania Slovenska, ktorým sa každým dňom zhoršuje ich životná situácia. Vie to aj Eduard Chmelár, ktorý v statuse napísal, že Slovákov čaká dlhá vlečúca sa kríza s hrozbou rozkladu štátu.
Eduard Chmelár nie je len neúspešný prezidentský kandidát, ale aj historik a politický analytik a komentátor, ktorého slová majú na Slovensku váhu. Ľudia vedia, že on vie, a že to, čo vysloví sa zakladá na historických faktoch a podložených tvrdeniach. Aj tentokrát sa zameral na zhodnotenie aktuálnej situácie na Slovensku, avšak s výhľadom do krátkej budúcnosti. A tá veru nevyzerá pre Slovákov vôbec optimisticky. Ba práve naopak – Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú…
Premiér mal urobiť zásadnú vec, odvolať Sulíka aj Matoviča
Hrdinom žabomyších vojen sa podľa Chmelára pomníky nestavajú. „Eduard Heger sa môže vyhovárať na čokoľvek, ale zlyhal na celej čiare a každým dňom potvrdzuje, že na svoju funkciu nedorástol a nádeje, ktoré do neho pred rokom tak tragikomicky vkladali červené denníčky, boli postavené na vode. V danej situácii mohol urobiť jednu jedinú vec, ktorá by mu zachránila tvár: odvolať tak Igora Matoviča, ako aj Richarda Sulíka z funkcie,“ konštatuje hneď v úvode politický analytik a dodáva, že taká vláda by mu síce dlho nevydržala, ale aspoň by nevošiel do dejín ako nesvojprávny šašo, ktorý predstiera, že je premiérom a svojej stoličky sa drží, aby pomohol ľuďom, hoci doteraz tak na rozdiel od väčšiny členských krajín EÚ neurobil. „No a zatiaľ sa rúca nielen slovenský priemysel, ale už aj šport. Neostáva nič iné, len si zvýsknuť: Sankcie fungujú! Ej, ale sme to tomu Putinovi dali!“ píše sarkasticky Chmelár.
Pod drobnohľad si zobral aj odstupujúceho ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý vraj predstiera podobnú falošnú principiálnosť. „Tvári sa, že jeho „hodnoty“ mu nedovoľujú, aby opustil stranu, ktorá ho do funkcie nominovala, no, musím mu pripomenúť, že vo svojej kariére už slúžil v rôznych štátnych funkciách Mečiarovi, Dzurindovi, Ficovi, Radičovej, Pellegrinimu, Matovičovi i Hegerovi, že opustil HZDS, SDKÚ i SMER, a že určite zvládne aj ďalšiu ideologickú piruetu,“ zhodnotil politický analytik, ktorý vraj v Korčokovom charaktere zaznamenal jedinú zmenu: že z cynického diplomata sledujúceho vlastné záujmy sa stal demagogický politik sledujúci rovnako vlastné záujmy. Naprázdno ale neobišla ani prezidentka Čaputová, ktorá sa vybrala na návštevu Grécka a Severného Macedónska.
Slovensko čaká dlhá vlečúca sa kríza na okraji rozkladu štátu
Podľa Chmelára sa naša madame z paláca vybrala na výlet do teplých krajín predstierajúc, že nemá inú dôležitejšiu robotu, a že od jej zdvorilostnej konverzácie závisí budúcnosť ľudstva. „Čo ona ovplyvniť môže a musí, je riešenie domácej krízy. Neverte táraninám, že ona za nič nemôže a nič nezmôže, pretože má nedostatočné právomoci. Odhliadnuc od toho, že práve ona celý marazmus spôsobila, keď minulý rok vymenovala Igora Matoviča do funkcie ministra financií, falošne sa brániac, že bez neho nebude vláda a nám všetkým vraj musí záležať na úspechu tejto vlády, má celý rad politických nástrojov, ako celú situáciu ovplyvniť,“ konštatuje politológ a dodáva, že prezidentka má právo žiadať od premiéra, aby jej skôr, ako vymenuje nových ministrov, priniesol záruku vládnej väčšiny 76 poslancov, a teda stability vládnutia.
„Kým tak neurobí, môže vymenovanie nových členov vlády odmietnuť, oddialiť, môže demisiu doterajších dokonca neprijať atď. Ale ja nebudem dávať rozumy niekomu, kto arogantne predstiera, že „ja rady nepotrebujem, viem, čo mám robiť“, lebo z toho trčí taká nadutosť a zakomplexovanosť, až je to smiešne,“ vysvetľuje neúspešný prezidentský kandidát, ktorého porazila práve súčasná hlava štátu. Chmelár tvrdí, že jeho hlboké presvedčenie je, že táto mocenská garnitúra ľuďom nepomôže a je úplne jedno, či preto, lebo nevie, alebo preto, lebo nechce. „To podstatné je, že ľudia budú nútení vyjsť do ulíc ak nechcú skončiť sami na ulici,“ tvrdo hodnotí politický analytik.
Ľudia budú podľa neho nútení vyjsť do ulíc aj preto, že Matovičova družina dobrovoľne neodstúpi. „Budú odďaľovať predčasné voľby z číreho strachu, lebo hoci vykrikujú, že Fico je zlodej, sami sa boja basy. Budú kopať, hrýzť, intrigovať, držať sa svojich flekov ako kliešte a predlžovať agóniu moci, kým ich z vládnych budov nevyženie hnev ľudí. Nebude to nič príjemné, čaká nás dlhá vlečúca sa kríza balansujúca na okraji rozkladu štátu, ale takto to vidím,“ dodal na samý koniec Eduard Chmelár.
to je par na pohladanie, ktovie ci aj ked ich zatvoria za vlastizradu , budu sa takto tulit k sebe.