Milan Uhrík, predseda hnutia Republika, odovzdal na centrále Smeru Robertovi Ficovi 45 797 tisíc vyzbieraných podpisov na petičných hárkoch k referendu za predčasné voľby.

Referendum o demisii súčasnej vlády a zmene ústavy je podľa Roberta Fica jedinou demokratickou cestou ako vyriešiť hlbokú vládnu krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná koalícia.
Zmenu dosiahneme len spoločne konštruktívnou a kultivovanou opozičnou spoluprácou
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
uviedol Milan Uhrík na spoločnom stretnutí s R.Ficom a dodal, že práve preto sa hnutie Republika pridala k zberu podpisov.
Dúfajú, že prezidentka referendum nezmarí
Predseda Smeru zdôraznil, že takmer pol milióna občanov žiada prezidentku, aby referendum čo najrýchlejšie vyhlásila. Fico verí, že sa hlava štátu opäť nespreneverí svojmu úradu a nepokúsi sa všeľudové hlasovanie zmariť.
Politické strany v opozícii podľa neho majú jasno v tom, že samotná koalícia sama predčasné voľby nevyvolá. Poďakoval sa preto každému občanovi aj každej politickej strane za účasť na petičnej akcii aj v náročných podmienkach letných horúčav.
Šéf Smeru-SD na záver konštatoval, že hnutie Republika prispela takmer 50-tisícmi podpisov a potvrdila, že je za demokratické a právne riešenie vládnej krízy.
Opoziční poslanci sa sami o benefity nepripravia
M.Uhrík chápe, že ľudia sú unavení a politiky majú toho už plné zuby. Zdôraznil však, že mlčaním a nečinnosťou sa nič na Slovensku nezmení. Je presvedčený, že poslanci koalície sami za predčasné voľby a skrátenie svojich benefitov nezahlasujú.
„Preto ich musí opozícia demokratickou cestou k tomuto kroku dotlačiť“, povedal.
Aj on odkázal prezidentke Čaputovej, že zozbierané podpisy sú jasným dôkazom, že občania chcú o budúcnosti rozhodovať sami a politici im v tom nesmú brániť.
Na záver Milan Uhrík vyzval všetkých politikov, aby toto právo na referendum rešpektovali.
-red3
Video zo spoločného vystúpenia Milana Uhríka (Republika) a Roberta Fica (Smer-SD):
Informačný servis k téme referenda o skrátení volebného obdobia
V roku 2004 sa už uskutočnilo referendum o skrátení volebného obdobia s otázkou „Ste za to, aby poslanci NR SR prijali ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do NR SR konali v roku 2004?“
Keby bola účasť nad 50%, tak by bolo zrejme platné, pretože za predčasné voľby sa vyslovilo 86,78% hlasujúcich občanov. Tých však k urnám prišlo len 35,86%, takže to nemalo na výsledok vplyv a plebiscit bol tak neúspešný.
Doteraz jediným referendom, ktoré splnilo podmieku 50-percentného kvóra bolo o vstupe SR do EÚ. To sa konalo v roku 2003 a zúčastnilo sa ho 52,15% voličov aj preto, lebo koalícia a opozícia spolu vyzývali občanov na účasť.
Na Slovensku boli aj dve referendá, ktoré sa neuskutočnili. V roku 1997 bolo tzv. zmarené referendum s odklonom od pôvodných otázok.
Všeľudové hlasovanie o skrátení tohto volebného obdobia sa malo na základe vyzbieraných takmer 600 tisíc podpisov uskutočniť už v roku 2021. Referendum 2021 však prezidentkou nebolo vyhlásené, pretože sa obrátila s pochybnosťou na Ústavný súd, ktorý 7.júla 2021 rozhodol, že referendum o predčasných voľbách by údajne nebolo v súlade s Ústavou. A to napriek faktu, že v roku 2004 sa už takého hlasovanie realizovalo.
Opozícia preto tento akt prezudentky označila za ďalšie zmarené referendum.
Referendová otázka v roku 2021 znela: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?
Ostatné rozhodnutie ÚS SR sa týka aj možných petícií v budúcnosti. Ústavný súd však naznačil, že po zmene Ústavy by sa referendá o predčasných voľbách konať mohli. Ivan Fiačan, predseda Ústavného súdu sa k rozhodnutiu vyjadril takto: „Sporný predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, pretože so silou ústavného zákona by v jednom konkrétnom prípade obchádzal ústavou zakotvené pravidlá týkajúce sa tvorby a fungovania Národnej rady.“
Sudcovia takto rozhodli napriek jasnej formulácii ústavy (Čl.2), že „štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“
Referendum na Slovensku môže byť iniciované na základe petície aspoň 350 000 občanov alebo na základe uznesenia NR SR poslancami. Podmienkou uskutočnenia referenda je jeho vyhlásenie prezidentom alebo prezidentkou republiky.
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Uhrík odovzdal Ficovi 45 797 podpisov za predčasné voľby: Poďme spolu zachrániť Slovensko, poďme do referenda, povedal
Uhrík odovzdal Ficovi 45 797 podpisov za predčasné voľby: Poďme spolu zachrániť Slovensko, poďme do referenda, povedal
Uhrík odovzdal Ficovi 45 797 podpisov za predčasné voľby: Poďme spolu zachrániť Slovensko, poďme do referenda, povedal