Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Komisia zvažuje ukončenie bezpečnostných kontrol, vysledovateľnosti a označovania GMO pre GM potraviny, semená a plodiny.

Európska komisia tajne zvažuje úplnú dereguláciu určitých typov geneticky modifikovaných (GM) plodín – zatiaľ to však verejne nepriznala. Podľa takýchto politických scenárov by deregulácia mohla znamenať zrušenie bezpečnostných kontrol, vysledovateľnosti a označovania GMO, o ktorých sa tvrdí, že môžu prirodzene vzniknúť – a zrušenie označovania GMO pre GM produkty vyhlásené za „udržateľné“.

Podrobné politické plány Komisie na roky 2030 – 2035 sú po prvýkrát odhalené v cielenom prieskume, ktorý sme vo verejnom záujme zverejnili po tom, čo bol zaslaný iba niektorým zainteresovaným stranám.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prieskum vykonávajú konzultanti Komisie. Tieto plány sú základom pre hodnotenie vplyvu, ktoré bude sprevádzať návrh Komisie na zmenu nariadení o GMO, plánovaný na jar 2023.

V reakcii na cielený prieskum skupina Zelení/EFA v Európskom parlamente napísala list Komisii, v ktorej sa sťažovala, že jej „politické scenáre neboli zverejnené, ale iba vybranej skupine jednotlivcov“ prostredníctvom prieskumu.

List pokračuje: „Domnievame sa, že toto nie je vhodný spôsob, ako zabezpečiť, aby účastníci konzultácie mali prístup ku všetkým relevantným informáciám, aby mohli informovane odpovedať, a vyzývame vás, aby ste tento prieskum bezodkladne zverejnili.

Čo povedala Komisia verejne?

Komisia oznámila nový právny rámec pre rastliny získané „cielenou mutagenézou“ (pod ktorou sa zdá, že znamená úpravu génov typov SDN-1 a SDN-2 ) a cisgenézou (genetické inžinierstvo, pri ktorom sa gény umelo prenášajú medzi organizmy, ktoré by sa inak mohli chovať konvenčne).

Komisia uviedla, že chce vytvoriť samostatný regulačný režim pre tieto GM plodiny a vylúčiť ich z existujúcich pravidiel EÚ pre GMO. Chce tiež propagovať údajne „udržateľné“ GM plodiny – tie, o ktorých sa domnieva, že môžu prispieť k cieľom EÚ v rámci Zelenej dohody.

O tomto novom rámci sa doteraz vedelo len málo. Komisia stanovila len určité „prvky politiky“ v takzvanom počiatočnom hodnotení vplyvu uverejnenom v septembri 2021:

  • Požiadavky na posúdenie rizika a schválenie „úmerné príslušnému riziku“
  • Analýza udržateľnosti
  • „Vhodné ustanovenia o vysledovateľnosti a označovaní“
  • Mechanizmy umožňujúce rýchle prispôsobenie prvkov legislatívy.

Tieto „prvky politiky“ nie sú bližšie vysvetlené vo verejnej konzultácii Komisie , ktorá sa končí 22. júla (GMWatch predložila svoju odpoveď).

V súlade s predchádzajúcimi oznámeniami konzultácia hovorí o legislatíve pre GM „rastliny vyrobené cielenou mutagenézou alebo cisgenézou“.

Bez dôkazov a ignorujúc veľkú kopu dôkazov preukazujúcich rozsiahle poškodenie DNA spôsobené úpravou génov predpokladá, že niektoré takéto GM rastliny „mohli byť vyrobené konvenčným šľachtením rastlín alebo klasickou mutagenézou“

„Klasická mutagenéza“ znamená desiatky rokov staré techniky šľachtenia mutagenézou vyvolanou žiarením alebo chemikáliami. Komisia tiež predpokladá, opäť bez dôkazov, že niektoré takéto GM rastliny by mohli mať „vlastnosti prispievajúce k udržateľnosti“ (otázka 7).

Komisia vždy odmietala pojem „deregulácia“. Povedala, že zavedie „vhodný“ a účelný regulačný rámec pre určité GMO plodiny odvodené z nových GM techník, ktoré nazýva „nové genomické techniky“. Uviedla tiež, že nebude robiť kompromisy v oblasti spotrebiteľskej a environmentálnej bezpečnosti.

Podrobné politické scenáre však ukazujú iný obraz – že úplná deregulácia niektorých GM plodín je reálnou možnosťou.

Aké sú plány Komisie?

 Cielený prieskum konzultantov Komisie opisuje sedem politických scenárov , ktoré Komisia zvažuje – ktoré nie sú uvedené vo verejnej konzultácii. Tieto scenáre sú dôležité, pretože tvoria základ pre nadchádzajúce hodnotenie vplyvu regulácie, v ktorom sa porovnávajú rôzne politické scenáre navzájom a so základným scenárom (tj žiadne politické opatrenie).

Sedem politických scenárov, A1 až C2, odhaľuje, že Komisia zvažuje zrušenie všetkých regulačných požiadaviek GMO pre GM plodiny, ktoré „by sa dali získať aj prirodzeným spôsobom alebo konvenčným šľachtením“.

Scenáre ukazujú, že:

  • Komisia chce rozlíšiť dve nové kategórie GM rastlín: GM plodiny, ktoré „by sa dali získať aj prirodzeným spôsobom alebo konvenčným šľachtením“ a GM plodiny, ktoré majú „žiaduce účinky na udržateľnosť“.
  • V prípade geneticky modifikovaných plodín, o ktorých Komisia tvrdí, že by sa dali získať prirodzeným spôsobom alebo konvenčným šľachtením, Komisia zvažuje zrušenie všetkých regulačných požiadaviek GMO (scenáre A2, B3). To zahŕňa požiadavky na
    – hodnotenie bezpečnosti pred uvedením na trh
    – vysledovateľnosť produktu v rámci dodávateľského reťazca
    – metódu zisťovania GMO dodanú výrobcom príslušného GMO
    – označovanie GMO.

Tieto GM plodiny by boli v podstate regulované ako geneticky nemodifikované plodiny, bez ohľadu na akékoľvek riziká pre verejné zdravie a životné prostredie, potrebu geneticky nemodifikovaných výrobcov vylúčiť kontamináciu GM a právo verejnosti vedieť, čo je v ich potravinách.

Komisia navrhuje „možnosť Bayer“

 Provízne scenáre A2 a B3 sú presne to, o čo Bayer verejne požiadal. Vo svojej odpovedi na verejnú konzultáciu Komisie Bayer uviedol , že chce v nariadení vykonať skríningový krok, aby sa rozhodlo, či sú vôbec potrebné nejaké regulačné kroky týkajúce sa GMO.

Bayer povedal, že by mal byť „prvý krok… posúdenie, či zmeny v DNA… sú podobné tým, ktoré by sa dali získať konvenčnými metódami šľachtenia alebo spontánnou mutáciou“. Podľa Bayeru by „produkty s podobnými bezpečnostnými profilmi“ mali „potom podliehať rovnakým marketingovým špecifickým nariadeniam“ – inými slovami, neexistovalo by žiadne nariadenie o GMO pre GMO, o ktorých sa tvrdí, že majú podobné zmeny, aké sa mohli stať prirodzene.

UK Bill

 Nie náhodou ide o presne ten istý deregulačný scenár, ktorý v súčasnosti presadzuje britská konzervatívna vláda vo forme návrhu zákona o genetickej technológii (presného chovu) , ktorý v súčasnosti prechádza parlamentom.

Keďže Spojené kráľovstvo už nie je v EÚ, vláda Spojeného kráľovstva môže prijať tento anglický zákon jednostranne, čím zosúladí Anglicko so slabými normami USA v oblasti regulácie GMO. Európska komisia jednoznačne chce, aby EÚ nasledovala Anglicko v týchto „pretekoch ku dnu“.

Oymoron – „udržateľné“ GMO

 Komisia tiež zvažuje možnosť zrušiť požiadavku na označenie GMO pre údajne „udržateľné“ GM plodiny. Zvažuje tiež zníženie požiadaviek na hodnotenie rizika pre všetky geneticky modifikované plodiny pestované pomocou „cielenej mutagenézy a cisgenézy“ (A1). Tieto informácie opäť neboli prezentované verejne a nie sú dostupné nikomu, kto odpovie na verejnú konzultáciu.

Všetky GM plodiny musia podliehať existujúcim GMO pravidlám

 Zelení vo svojom liste Komisii uvádzajú: „Ako skupina Zelení/EFA sme proti zavedeniu samostatnej legislatívy pre produkty nových techník genetickej modifikácie (GM), ako je cielená mutagenéza (tj SDN-1, SDN-2 a ODM [ oligo riadená mutagenéza]) a cisgenéza. Sme presvedčení, že všetky geneticky modifikované (GM) plodiny musia podliehať existujúcim GMO právnym predpisom s ich požiadavkami na hodnotenie rizika, vysledovateľnosť a jasné označovanie.

Európsky súdny dvor v roku 2018 objasnil, že nové GM techniky nemožno vylúčiť z rozsahu pôsobnosti legislatívy EÚ o GMO, pokiaľ sa bežne nepoužívajú v mnohých aplikáciách a nemajú dlhú históriu bezpečnosti. 

Keďže to nie je prípad techník úpravy génov, ako je CRISPR, tieto techniky by sa mali regulovať v rámci právnych predpisov EÚ o GMO, aby sa nenarušila zásada predbežnej opatrnosti EÚ. Ako Zelení/EFA plne podporujeme rozhodnutie súdu.

Zelení žiadajú pre všetky GMO tri požiadavky: Aby boli podrobené úplnému a dôkladnému posúdeniu rizika; že žiadny prístup na trh by nemal byť povolený bez vysledovateľnosti a metódy zisťovania; a že na konečnom výrobku by malo byť jasné označenie GMO, aby si spotrebitelia mohli vybrať, či si ho kúpia.

Všetky tieto zásady sú zavedené v rámci súčasných právnych predpisov o GMO, ktoré Komisia tajne plánuje zrušiť.

Zelení správne uzatvárajú: „Udržateľnosť nášho potravinového systému nie je záležitosťou jednotlivých produktov. Rastlinný znak izolovaný, bez zohľadnenia poľnohospodárskeho kontextu, v ktorom sa rastlina pestuje, nestačí na vyvodenie akéhokoľvek zmysluplného záveru.

Až do dnešného dňa konvenčné šľachtenie trvalo predbiehalo techniky genetického inžinierstva (staré aj nové) pri produkcii plodín odolných voči stresom, ako sú sucho, záplavy, škodcovia a choroby.

Tvrdenia, že GM rastliny prispejú k zlepšeniu potravinových systémov EÚ, nie sú podporované súčasnými dôkazmi. Európska únia by nemala oslabovať svoje nariadenia o GMO, aby splnila prázdne sľuby o „udržateľných“ GM rastlinách.

Návrhy Komisie znamenajú „katastrofu“ pre sektor bez GMO

 V komentári k odhaleniam v cielenom prieskume Heike Moldenhauer, generálna tajomníčka asociácie priemyslu bez GMO ENGA, uviedla: „Cieľom návrhov na dereguláciu, ktoré predložila Komisia, je odstrániť označovanie nových GMO.

Ak by nový právny rámec zrušil vysledovateľnosť a označovanie, potom by sa nové GMO skutočne stali neviditeľnými…

… a sektor bez GMO by sa vystavil riziku nevedomého a neúmyselného predaja nových GMO produktov. V tomto novom svete neregulovaných GMO si netestované a neviditeľné GMO nájdu cestu na európske polia, regály supermarketov a na taniere spotrebiteľov – nezvratne.

Právo spotrebiteľov vedieťčo je v ich potravinách prostredníctvom jasného označovania, je kľúčovým spoločenským a politickým úspechom, ktorý zaručuje v súčasnosti právne záväzné označenie GMO. Zrušenie tohto alebo jeho nahradenie trvalo udržateľným označením, a teda neviditeľnosť nových GMO, by bol neospravedlniteľným krokom späť a podporilo by to nedôveru: Prečo musia byť nové GMO neviditeľné, aby získali prijatie na trhu?

„Pre sektor potravín bez GMO by tento krok k deregulácii a zrušenie označovania znamenal katastrofu! Účinne odstraňuje predajné miesto sektora, čo znamená masívne finančné neúspechy, ak nie úplný koniec jeho podnikania.“

 Claire Robinsonová

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.