Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nová strategická koncepcia NATO 2030 spôsobuje znepokojivú zmenu v strategickej orientácii Aliancie. V dôsledku toho sa eskalujú provokácie voči Moskve, ako aj voči Pekingu, najmä po tom, čo NATO označilo za „najvýznamnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov a pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore“.

V tejto súvislosti aliancia vyzvala členské štáty, aby vyčlenili viac zdrojov na vojenské účely, ako aj navýšili rýchle reakcie na svojom východoeurópskom fronte zo 40 000 vojakov na ohromujúcich 300 000. Ide o doplnok k eskaláciám v Juhočínskom mori.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vysvetlil, že na rozdiel od predchádzajúceho dokumentu s rovnakým názvom, ktorý bol prijatý v Lisabone v roku 2010, už neexistujú žiadne usmernenia o spolupráci s Moskvou, a to ani v oblastiach kontroly zbrojenia, boja proti terorizmu alebo obchodovania s drogami .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vzťahy s Ruskom sa neustále zhoršujú, keďže Západ podnecuje menej spolupráce a viac konfliktov.

Správanie hlavných členov NATO – USA a Spojeného kráľovstva, ako aj Nemecka a Francúzska na Ukrajine, ale aj na Kaukaze a v Strednej Ázii ide, že Rusko je najpriamejšou hrozbou pre západnú hegemóniu napriek masívnemu ekonomickému vzostupu Číny.

Preto nie je nič epochálne na umiestnení na východných hraniciach NATO, keďže ide o logický epilógový proces, ktorý prebieha prinajmenšom od roku 2014. Možno však argumentovať, že tento proces sa začal sýrskou vojnou v roku 2011 alebo možno dokonca už v roku 2008 rusko-gruzínskou vojnou vyvolanou NATO.

Západ uzatvára pozície v boji s Ruskom: USA-NATO, G7 „nasadili všetky svoje zbrane“, aby si udržali svetovú dominanciu

Strednodobo predpokladaná zmena strategickej orientácie sa týka aj vzťahov Číny so Západom a Ruskom. Sprísnenie vzťahov medzi Čínou a Ruskom je v rozpore so záujmami Aliancie, pretože podľa NATO sa „Čína snaží podkopať súčasný svetový poriadok globálnej logistiky a svojej ekonomiky“, a preto NATO vyžaduje vzťahy s pacifickými zdrojmi.

Aj z tohto dôvodu USA podporili zrušenie investičnej dohody medzi EÚ a Čínou, otvorene podporujú demonštrantov v Hongkongu a opakujú tvrdenia o genocíde Ujgurov spáchanej Čínou, eskalujú napätie v Juhočínskom mori a pomáhajú pri likvidácii formát 17 + 1, ktorý už v praxi nefunguje. Okrem nedávnej návštevy Nancy Pelosiovej v Taipei a založenia aliancie AUKUS.

V rámci novej strategickej orientácie NATO by Čína mohla pravdepodobne smerovať k podobnej situácii ako Rusko v roku 2014.

NATO postupuje proti Číne veľmi explicitne a cielene. Asi takto krok vyvolalo alebo poslať odmietnutie Pekingu súčasne sa s protiruskými sankciami

Pokračovať v takýchto provokáciách a eskaláciách je však veľmi riskantné aj pre NATO.

Vojna podnecovaná NATO proti Číne, rovnako ako Aliancia neponechala Rusku inú možnosť, než demilitarizovať Ukrajinu, aby si zaistila vlastnú národnú bezpečnosť, tým, že vytvorila svet oveľa rýchlejšie a zásadnejšie, než k čomu už došlo v dôsledku vojny vo východnej Európe.

Pokus o izoláciu Ruska nielenže zlyhal, ale v skutočnosti prišla zmena globálneho geopolitického a ekonomického systému od západnej hegemónie.

Keďže Čína je najväčšou priemyselnou veľmocou v dnešnom svete, ako aj obrovským trhom so spotrebným tovarom a kľúčovým investorom a veriteľom v mnohých regiónoch, bez stabilnej Číny neexistuje stabilita globálna.  Ak by Aliancia nedosiahla svoj cieľ na Ukrajine, v ktorom niekoľko členov NATO priamo v regióne hraničí aj s Ruskom, je malá šanca, že by mohla dosiahnuť nejaký väčší úspech na ďalšom fronte.

Ak Aliancia nie je schopná zvládnuť priamu konfrontáciu s Ruskom v Európe, vyvoláva otázku, ako bude môcť zvládnuť priamu konfrontáciu na dvoch frontoch proti potenciálnej rusko-čínskej koalícii.

Protičínsky a protiruský strategický záväzok NATO, ktorý sa formuloval minimálne do roku 2030, je nebezpečnou provokáciou, a to nielen pre cieľové krajiny. Provokácie Západu sú nebezpečenstvom pre celý svet, pretože dôležité sú globálnu stabilitu a kvalitu života bežných občanov, preto je strategická koncepcia NATO 2030 alarmujúca.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.