Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návrh programu pre vládu sľubuje „plné pristúpenie“ Talianska k integrácii do EÚ, pričom sa usiluje o zmeny v dohode o fonde na obnovu, píše portál POLITICO.

Talianske pravicové strany sú pripravené opustiť protieurópsku politiku, podľa uniknutého plánu moci, ktorý má upokojiť medzinárodné trhy a spojencov.

V návrhu spoločného vládneho programu pravičiarov, na ktorom sa v stredu dohodli zástupcovia strán a ktorý videla POLITICO, sa uvádza, že Taliansko je „plnoprávnou súčasťou Európy“ a zaviazalo sa k „plnej priľnavosti“ k európskej integrácii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V dokumente sa tiež uvádza, že ak bude budúca talianska vláda zvolená, bude hľadať zmeny v podmienkach dohody o fonde na obnovu pandémie s EÚ, keďže vojna na Ukrajine a inflácia výrazne zmenili kontext.

Proeurópsku deklaráciu pravdepodobne vo všeobecnosti uvítajú investori a európski politici, ako aj úradníci v Bruseli, pričom prieskumy verejnej mienky ukazujú, že aliancia pravičiarov vedená Giorgiou Meloniovou je na ceste k získaniu moci vo voľbách 25. septembra.

Obchodníci s dlhopismi a európske vlády sa obávali, že pád koalície premiéra Maria Draghiho by vyvolal obdobie otrasov, keď by vládu prevzala nová, nevyskúšaná pravicová koalícia.

Historicky krajne pravicová strana Liga zastávala pozície nepriateľské voči Európe, čo naznačuje, že Taliansko by malo opustiť euro, zatiaľ čo jej spojenec, Meloniovej Bratia Talianska, bol nejednoznačnejší. Ďalší hlavný partner v koalícii, stredopravá Forza Italia Silvia Berlusconiho, bola tradične proeurópska.

Ešte minulý rok Liga a Baatia podpísali s ostatnými populistickými stranami v Európe deklaráciu, v ktorej EÚ nazvali „nástrojom radikálnych síl, ktoré by chceli uskutočniť kultúrnu, náboženskú transformáciu a v konečnom dôsledku beznárodnú výstavbu Európy“ a vyzvali na reformu EÚ so „súborom nedotknuteľných kompetencií“, ktoré si ponechajú členské štáty.

Ale keďže voľby 25. septembra vyzerajú takmer s istotou, že prinesú k moci pravicovú koalíciu, lídri sa snažia uistiť finančné trhy a medzinárodných spojencov tým, že dajú explicitne najavo, že akékoľvek predtým protieurópske sklony sú už minulosťou.

Návrh volebného programu odsúhlasili predstavitelia strany pred očakávaným zverejnením tento víkend. Stredopravý insider povedal, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa to zmenilo.

V manifeste sa zaviazal „rešpektovať medzinárodné spojenectvá a posilniť diplomatickú úlohu Talianska v geopolitickom kontexte. Rešpektovanie záväzkov NATO vrátane výdavkov na obranu. Podpora pre Ukrajinu tvárou v tvár invázii ruskej [federácie].“

Prisľúbila tiež, že plne využije zdroje z plánu EÚ na hospodársku obnovu po pandémii, z ktorého je Taliansko najväčším príjemcom.

Manifest však tiež signalizoval, že nová pravicová vláda, aj keď zostane oddaná eurozóne a EÚ, môže presadiť reformy.

Zaviazala sa k plnému pristúpeniu k procesu európskej integrácie „s perspektívou politickejšej a menej byrokratickej EÚ“, ako aj k ochrane národných záujmov a reforme daňových pravidiel Paktu stability a rastu s cieľom väčšej flexibility vo výdavkoch.

Volebný program sa tiež zaviazal zrevidovať plán obnovy Talianska po dohode s Európskou komisiou vzhľadom na „potreby a priority zmenených podmienok“.

Lorenzo Castellani, profesor politických dejín na Univerzite Luiss v Ríme, uviedol, že výslovná podpora Európy v manifeste predstavuje „veľkú zmenu“ v populistickej nacionalistickej rétorike, cituje portál POLITICO.

Meloniová, líderka Bratov Talianska, si „uvedomila, že ak chcete vládnuť v Taliansku, nemôžete zastávať euroskeptické pozície,“ povedal a dodal, že najmä na to, aby mohla vládnuť s Ligou, „musí pôsobiť umiernene“.

Pravica sa podľa neho musí javiť ako dôveryhodná a pripravená vládnuť vo vnútri aj na medzinárodnej úrovni. „Prezident Sergio Mattarella, ktorý udelí mandát budúcemu premiérovi, nie je pohyblivý v medzinárodných alianciách Talianska.“

Viera v Taliansku

Nacionalistický, euroskeptický postoj „je vo vláde problémom, pretože zvyšuje [náklady] na obsluhu verejného dlhu, keďže trhy menej dôverujú Taliansku“. To môže spôsobiť politické problémy, pretože to ponecháva malý priestor na míňanie, čo vedie k strate podpory, ako sa to stalo Berlusconimu počas dlhovej krízy v roku 2011, keď bol nútený odísť z vlády, povedal.

„Lídri sa snažia dostať pred tento problém a dať jasne najavo, že pozícia Talianska v Európe nie je spochybnená.“

Aj keď stále existuje nacionalistická časť voličov, pandémia a obnovenie vzťahov s EÚ za Draghiho vlády boli podľa neho „prelomové“ momenty.

Pandémia pomohla voličom uvedomiť si, že veľké problémy si vyžadujú medzinárodné odpovede. Pomohla aj reakcia európskeho establishmentu prideleným Taliansku takmer 200 miliárd eur na jeho plán hospodárskej obnovy po pandémii a program ECB na nákup štátnych dlhopisov. „Verejná mienka teraz väčšinou považuje európsku integráciu za nevyhnutnú a pozitívnu,“ dodal.

 Hannah Roberts

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.