Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tí, ktorí sa zahrávajú s ohňom, pri ňom zahynú – povedal Si Ťin-pching Bidenovi

Spojené štáty a ich vazali už mesiace robia všetko, čo je v ich silách, aby vyprovokovali Čínu svojím zasahovaním do vnútorných záležitostí ázijského giganta, najmä do otázky Taiwanu. Napriek opakovaným varovaniam Pekingu, aby to nerobili, USA stále tlačí.

Plánovaná návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane sa zdá byť novým bodom sporu medzi Čínou a USA natoľko, že líder Číny Si Ťin- pching varoval Washington DC „pred zahrávaním sa s ohňom“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Si Ťin-pching, zvyčajne veľmi zdržanlivý, opatrný a diplomatický vo svojich vyhláseniach, bol v posledných mesiacoch veľmi priamy, čím signalizoval hlbokú frustráciu Pekingu z neustálych eskalačných akcií Ameriky namierených proti Číne, či už ide o otázku Taiwanu, Hongkongu alebo Sin-ťiangu a mýtického „Ujguru“.

„Tí, ktorí sa zahrávajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ citovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí Si Ťin-pchinga, ktorý povedal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi vo svojej piatej výzve ako vodcovi.

„Dúfame, že USA budú mať v tejto veci jasné oči,“ uviedla agentúra Reuters . Počas hovoru, ktorý trval viac ako dve hodiny, čínsky líder tiež uviedol, že Peking očakáva, že Washington DC bude dodržiavať „politiku jednej Číny“, ktorú uznávajú aj samotné USA , a zdôraznil, že je rozhodne proti nárokom Tchaj-pej na nezávislosť a zasahovaniu zo zahraničia.

Prezident USA uviedol, že zahraničná politika Washingtonu DC týkajúca sa Taiwanu „ zostáva nezmenená “ a že USA „ silne nesúhlasia s jednostranným úsilím zmeniť status quo alebo podkopať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive“ podľa tlače Bieleho domu. uvoľniť.

Vláda v Tchaj-peji poďakovala USA za podporu Joea Bidena a uviedla, že „bude pokračovať v prehlbovaní svojho bezpečnostného partnerstva so Spojenými štátmi,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení jej ministerstva zahraničných vecí.

Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že „dlho naplánovaný hovor bol súčasťou úsilia administratívy o prehĺbenie komunikačných liniek s Čínou a zodpovedné zvládnutie našich rozdielov.“ Toto vyhlásenie však možno len ťažko považovať za pravdivé, keďže USA a ich satelitné štáty neustále testujú trpezlivosť Číny  s otvorene nepriateľskými akciami zameranými na oslabenie pozície Pekingu na Taiwane, ako aj inde v obrovskom a stále dôležitejšom ázijsko-tichomorskom regióne.

Čínska reakcia bola zatiaľ veľmi rezervovaná, keďže ázijský gigant sa snaží vyhnúť eskalácii. Čína však dôsledne buduje svoje sily, aby zabezpečila, že žiadna vonkajšia moc nemôže ohroziť jej bezpečnosť. Hoci kroky Pekingu boli väčšinou reakciou na agresívne kroky USA, ako napríklad vyzbrojenie vlády v Tchaj-peji , Čína sa s veľkou pravdepodobnosťou stane aktívnejšou, aby v budúcnosti od takýchto politík odradila.

Nemenovaný vysoký predstaviteľ USA uviedol, že americký prezident Joe Biden a čínsky vodca Si Ťin-pching diskutovali o možnosti usporiadať prvé osobné stretnutie ako lídri a nariadili svojim tímom, aby túto možnosť preskúmali.

„[Biden] zdôraznil dôležitosť udržiavania komunikačných liniek na Taiwane a obaja tiež diskutovali o oblastiach, kde existuje potenciál na rozšírenie spolupráce, vrátane klimatických zmien, zdravotnej bezpečnosti a boja proti narkotikám,“ uviedol predstaviteľ.

Predstaviteľ tiež novinárom povedal, že „čínsky líder už predtým používal podobný jazyk o Taiwane“ a uviedol, že „dve strany uznali rozdielne názory, ktoré existujú už 40 rokov“.

„Rozhovor medzi týmito dvoma o Taiwane bol priamy a úprimný,“ povedal, pričom odmietol poskytnúť konkrétnejšie podrobnosti o odkaze Joea Bidena Si Ťin-pchingovi.

Okrem reakcie Číny na zasahovanie do jej vnútorných záležitostí sú USA frustrované aj ráznym odmietnutím Pekingu odsúdiť ruskú protiofenzívu proti agresii NATO.

Vzhľadom na mnohé paralely medzi politikou USA voči Rusku a sebe samej, okrem mnohých iných krajín, je Čína odhodlaná pokračovať v partnerstve s Moskvou. Zdá sa, že Washington DC chce potrestať „nedodržiavanie pravidiel“ Číny v súvislosti s Ruskom pokusom o eskaláciu napätia na Taiwane.

USA sa veľmi pravdepodobne snažia naznačiť, že môžu spôsobiť vážne problémy Číne, podobne ako to urobili Rusku vo východnej Európe a v postsovietskom regióne. Čínske vedenie si však uvedomuje nebezpečenstvo prejavu akejkoľvek slabosti alebo nedostatku odhodlania tlačiť späť.

V súčasnosti sa Čína stále najviac zameriava na riešenie ekonomických dopadov pandémie COVID-19. Na druhej strane, USA zažívajú 40-ročný vrchol inflácie, ktorý fakticky zatlačil ich ekonomiku do recesie. Avšak namiesto toho, aby riešili svoje početné vnútorné problémy, vrátane rasizmu, násilia so zbraňami, nedostatku detskej výživy, imigrácie atď., USA sa neustále snažia odvrátiť pozornosť od týchto problémov a zameriavajú sa na rozpútanie vojen a konfliktov po celom svete . T

ento prístup zahraničnej politiky bol prinajmenšom katastrofou. Výsledkom je, že USA sú teraz uzavreté v (novej/druhej) studenej vojne s Ruskom a Čínou súčasne.

Drago Bosnic 

O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.

 Pôvodným zdrojom článku je InfoBrics/SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.