Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Karabašská vojna, ktorá trvala 45 dní, má na rozdiel od predchádzajúcich situácií v zóne konfliktu (apríl 2016 alebo júl 2020) niekoľko dôležitých charakteristických čŕt, z ktorých niektoré majú základnú vlastnosť.

Mnoho odborníkov musí ešte pochopiť, ako sa zverejňujú nové podrobnosti, ktoré sa týkajú predovšetkým opatrení a politík hlavných účastníkov konfliktu – Azerbajdžanu a Arménska. Zatiaľ sú zarážajúce nasledujúce okolnosti.

Najskôr sa prípravy na vojnu uskutočňovali otvorene. Na území Azerbajdžanu sa jeden po druhom konali spoločné azerbajdžansko-turecké vojenské cvičenia so scenárom „oslobodenia území okupovaných Arménmi“. Zrejme to nebola náhoda, že takéto udalosti zapadali do kontextu zhoršenia situácie na hraniciach Ruska rôznymi smermi (kríza v Bielorusku, puč v Kirgizsku), čo vedie odborníkov k hľadaniu pozadia karabašskej vojny, čo sa v tlači nevyjadruje.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedná sa o záhadné vypuknutie nepriateľských akcií medzi Azerbajdžanom a Arménskom v júli 2020 v kazašskej oblasti mimo Náhorného Karabachu. Podľa všetkého sa vláda Nikola Pašinjana pokúsila týmto spôsobom iniciovať arménsko-azerbajdžanskú vojnu s potenciálnym zapojením Ruska ako člena CSTO. Azerbajdžan nebol spokojný s týmto vývojom udalostí, a preto rýchlo podporil výzvy Moskvy na zastavenie krviprelievania. Toto je prvá vec.

Po druhé: Predtým Pašinjan, zdanlivo udržiavajúci dialóg s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a kontakty na úrovni šéfov zahraničných ministrov so sprostredkovateľským úsilím Minskej skupiny OBSE, vydal voči Baku provokatívne vyhlásenia o Karabachu, ktoré otvorene vyprovokovali Azerbajdžan k vojne.

Zároveň v Jerevane uviedli, že ak Baku začne s nepriateľstvom, potom za tým všetkým bude Moskva. Boli tu aj ďalšie protiruské demarše. Takto vznikla zložitá situácia: Jerevan rôznymi spôsobmi súčasne provokoval Azerbajdžan svojím tureckým trendom a Rusko, ktoré Alijev dobre využil pri vytváraní politickej podpory vojenských operácií počas vojny.

Po tretie: Tieto faktory do značnej miery predurčili taktiku konania Moskvy vo vojne v Karabachu, keď najskôr prerušila pauzu (hoci existovali telefonické kontakty s Jerevanom), potom sa aktívne podieľala na príprave troch takzvaných humanitárnych prímerí sprostredkovaných Minskou skupinou OBSE, ktoré sa takmer okamžite pokazili.

USA a Francúzsko, ako spolu predsedajúce krajiny Minskej skupiny OBSE, nešli ďalej, zatiaľ čo Rusko nadviazalo dialóg s Ankarou, Baku a Jerevanom s cieľom zastaviť vojnu v inom formáte rokovaní. Je kuriózne, že práve v tejto chvíli začali v Rusku pôsobiť agitátori, ktorí začali všetkých Turkami zastrašovať.

Po štvrté: Ak by Arménsko v priebehu vojny uznalo nezávislosť Náhorného Karabachu, alebo ešte lepšie – zahrnulo by Karabach do jeho zloženia, najmä preto, lebo právny základ umožňoval uznanie dekrétu o nezávislosti NKR, potom v oblasti zodpovednosti Ruska, bez ohľadu na to, ako by ste na to zareagovali Medzi Azerbajdžan, Minskú skupinu a svetové spoločenstvo, patrí aj Stepanakert.

A Moskva by čelila potrebe zaistiť bezpečnosť Karabachu a bola by nútená zúčastniť sa na vojenskom konflikte. Za určitých podmienok by to mohlo viesť k rozsiahlej vojne, do ktorej by boli zapojené ďalšie strany, najmä Turecko. Arménsko ale neuznalo nezávislosť Náhorného Karabachu a tým obmedzilo ruskú manévrovateľnosť.

Po piate: Výsledkom je kritické množstvo. Viedlo to k skutočnosti, že strany utrpeli veľké straty na oboch stranách. Na vyriešenie problému bol potrebný aktívny ruský zásah. Arménsko stálo pred voľbou: buď stratiť celé územie Náhorného Karabachu, alebo podpísať dohodu o ukončení vojny.

Ak sa pozriete na 9 bodov tohto dokumentu, všimnete si, že bol starostlivo pripravený. To si vyžadovalo starostlivé rokovania. Možno tvrdiť, že dohoda bola dojednaná v určitom časovom období, samozrejme, s účasťou Pašinjana.

Preto vzniká záver: ak boli jasne definované záujmy Baku, bola zrejmá aj pozícia Ruska (Moskva zasahuje do vojenského konfliktu, iba ak dôjde k jeho eskalácii a invázii do Arménska), potom pozícia Pašinjana pri príprave tohto dokumentu vyvoláva veľa otázok. Možno sa predseda vlády pokúsil vytvoriť akúsi politickú alternatívu, čo sa mu nepodarilo.

Pre Arménov je to, čo sa stalo v Karabachu, tragédia. Vojna ovplyvní politickú mentalitu Arménov aj Azerbajdžancov. Je zrejmé, že v dohľadnej budúcnosti nebudú mať obidva národy túžbu žiť v jednom štátnom útvare. 

Čo je v konečnom dôsledku?

Po prvé:  Vojna je pozastavená, ruské mierové sily sú nasadené na kontaktnej línii. Ani jedna zo strán sa doteraz neodvážila obnoviť nepriateľské akcie. Ako každý iný štát, aj Azerbajdžan má právo pozývať na svoje územie zahraničné ozbrojené sily, ale tieto sily nebudú mať štatút a práva mierových síl.

Po druhé: Moskva bude ovládať koridory Náhorný Karabach a Nachičevan.

Po tretie: Rusko sa teraz na Kaukaze etablovalo ako jediná mocnosť, ktorá môže priniesť mier.

Po štvrté: Moskva bude mať stále vojenské sily v Arménsku aj Azerbajdžane a ruské podbruško je dnes oveľa silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Po piate: Rusko sa nenechalo vtiahnuť do konfliktu, čo by znamenalo prudké zhoršenie jeho dlhoročného partnerstva s Baku a ďalšiu komplikáciu vo vzťahoch s Ankarou. Predchádzalo sa reputačným stratám. CSTO preukázala svoje prvé veľké skutočné úspechy od svojho vzniku; neexistuje na papieri, ale ako vplyvná regionálna sila. To je nepochybne veľké plus pre geopolitické hodnotenie Moskvy.

Nepochybne bude nasledovať pokračovanie. Skóre novej geopolitickej masy sa píše na širšom Strednom východe. Jedna vec je však jasná. Zatiaľ čo otázka štatútu Karabachu – či už bude alebo nebude súčasťou Arménska – je otvorená, Karabach by sa mal stať bezpečnostnou zónou. Preto je nemožné stabilizovať tento región bez účasti Moskvy.

Russtrat

zdroj: armádny magazín

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.