Čína je tiež pripravená „posilniť komunikáciu a koordináciu“ s Ruskom v rámci medzinárodných organizácií a vyvinúť tlak na „medzinárodný poriadok a globálne vedenie k rozumnejšiemu vývoju.
Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Uviedol to v stredu čínsky prezident Si Ťin-pching počas telefonátu s ruským náprotivkom Vladimorom Putinom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„(Čína) je ochotná aj naďalej podporovať (Rusko) pri záležitostiach, ktoré sa týkajú jeho základných záujmov a hlavných obáv, ako napríklad suverenity a bezpečnosti,“ citovala čínska televízia CCTV slová Si Ťin-pchinga.
Na vyriešení krízy na Ukrajine by podľa čínskeho prezidenta mali pracovať „zodpovedným spôsobom“ všetky strany. Si Ťin-pching zároveň zopakoval, že jeho krajina je ochotná pomôcť situáciu vyriešiť, píše denník The Guardian.
Podľa CCTV čínsky prezident vyzdvihol pozitívny vývoj čínsko-ruských vzťahov, ku ktorému prišlo od začiatku tohto roka v situácii poznačenej „globálnymi nepokojmi a zmenami“. Peking je zároveň podľa prezidenta ochotný „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.
Čína je tiež pripravená „posilniť komunikáciu a koordináciu“ s Ruskom v rámci medzinárodných organizácií a vyvinúť tlak na „medzinárodný poriadok a globálne vedenie k rozumnejšiemu vývoju“, dodal Si Ťin-pching.
Medzi čínskym a ruským prezidentom sa v stredu uskutočnil v poradí druhý telefonát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. Peking pritom odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní.
Rusko a Čína sa zhodli na posilnení ekonomickej spolupráce
Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas stredajšieho telefonátu dohodli na posilnení vzájomnej ekonomickej spolupráce. Vo vyhlásení to uviedol Kremeľ s tým, že sa tak deje v čase „nezákonných“ sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu pre inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Dohodli sme sa na rozšírení spolupráce v energetickej, finančnej, priemyselnej, dopravnej oblasti a ďalších sférach. Vzali sme do úvahy situáciu v globálnej ekonomike, ktorá je komplikovanejšia v dôsledku nezákonnej sankčnej politike Západu,“ uviedol Kremeľ.
Prezident Číny predtým v stredu uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“. Čína je zároveň podľa jeho slov ochotná „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami“.
Kremeľ tiež uviedol, že Putin a Si Ťin-pching hovorili aj o situácii na Ukrajine, píše agentúra DPA. Čínsky prezident podľa Kremľa údajne zdôraznil „legitimitu opatrení Ruska na ochranu základných národných záujmov vzhľadom na výzvy čo sa týka (ohrozenia) jeho bezpečnosti zo strany vonkajších síl“.
Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní. Čína spoločne s Indiou patria medzi ekonomické mocnosti, ktoré voči Moskve pre ofenzívu na Ukrajine neprijali sankčné opatrenia.
Čínski predstavitelia tvrdia, že Európania podporujú Ukrajinu na podnet Spojených štátov, čo je podľa nich v rozpore s ich vlastnými záujmami, keďže z Ruska dovážajú zemný plyn.
Čína a Rusko, ktoré boli počas studenej vojny rivalmi, v posledných rokoch posilnili spoluprácu, aby čelili – ako tvrdia – globálnej dominancii USA, poznamenáva AFP. Obe krajiny sa zblížili napríklad v politickej, obchodnej či vo vojenskej sfére.
USA varovali Čínu pred ďalšou spoluprácou s Ruskom
Spojené štáty v stredu upozornili Čínu, že krajiny, ktoré v rusko-ukrajinskom konflikte stoja na strane ruského prezidenta Vladimira Putina, sa ocitnú „na nesprávnej strane histórie“. Vo vyhlásení to uviedla kancelária hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí v reakcii na prehlbujúcu sa spoluprácu medzi Čínou a Ruskom. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
„Čína tvrdí, že je neutrálna, ale jej správanie jasne ukazuje, že stále vynakladá úsilie na udržanie úzkych vzťahov s Ruskom,“ uviedol vo vyhlásení americký rezort diplomacie.
„Krajiny, ktoré stoja na strane (prezidenta) Vladimira Putina sa nevyhnutne ocitnú na nesprávnej strane dejín… Toto nie je čas na vyčkávanie, čo sa stane ďalej. Je totiž jasné, čo sa deje,“ stálo vo vyhlásení.
Americké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo niekoľko hodín po tom, ako čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu počas telefonátu so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti“.
Čína naďalej odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a je obviňovaná z poskytovania diplomatického krytia pre Rusko. Kancelária hovorcu amerického Štátneho departmentu uviedla, že Washington „úzko monitoruje aktivitu Číny“. Podľa USA sa však Čína v kľúčových záležitostiach už rozhodla.
Zdroj: veci-verejne.sk / pluska.sk / info.sk
Petícia za vyhlásenie referenda: SHO informuje o plánovaných aktivitách v mesiaci november
VIDEO: Vojaci z NATO prenikli na územie Ruska. Zlikvidovali ich
Rusi ukoristili americké Abramsy. Poliaci majú hlavybôľ
Nerobme z Kisku martýra, je právoplatne odsúdený podvodník
Zväz Sovietskych Socialistických Republik. Štátny fond Josifa Visarionoviča Stalina od 01. novembra 2024 začína s vyplácaním kompenzačných platieb
VIDEO: Romana Tabaková označila Rudolfa Huliaka za zradcu, ktorý chce vydierať Ficovu vládu.
Výbor OSN označil situáciu na severe Pásma Gazy za apokalyptickú: „Všetkým obyvateľom bezprostredne hrozí smrť!“
Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete
Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?
Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu
Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine
Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb
Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť
Zelenskyj žiada nasadenie rakiet s dlhým doletom proti vojakom severokórejskej armády nachádzajúcich sa na území Ruska
VIDEO: „Čína sa oprávnene obáva nezvládnutej eskalácie konfliktu na Ukrajine a hrozby jadrového konfliktu. Zatiaľčo orgány EÚ pokračujú vo vojenskej rétorike, v Číne rezonuje téma mieru,“ vyhlásil Fico po rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
BRICS Summit 2024 Brazília, Rusko, India, Čína, a Južná Afrika
Ruský raketový útok na mosty- varovanie pre Západ!
Čína posúva vzťahy so Slovenskom do roviny strategického partnerstva
VIDEO: Baránek o zločincoch v bielych plášťoch, ktorí počas covidizmu páchali zverstvá voči vlastným občanom, o katastrofálnej sociálnej situácii na Slovensku
Huliak vs. Danko alebo kde sa dvaja bijú, progresívci víťazia?
zo sekcie
Rusko s Čínou ešte viac poslinia ekonomickú spoluprácu. Peking zároveň vyjadril podporu Moskve pri ochrane suverenity a bezpečnosti štátu. USA zúria a varujú Čínu pred spoluprácou s Ruskom
Rusko s Čínou ešte viac poslinia ekonomickú spoluprácu. Peking zároveň vyjadril podporu Moskve pri ochrane suverenity a bezpečnosti štátu. USA zúria a varujú Čínu pred spoluprácou s Ruskom
Rusko s Čínou ešte viac poslinia ekonomickú spoluprácu. Peking zároveň vyjadril podporu Moskve pri ochrane suverenity a bezpečnosti štátu. USA zúria a varujú Čínu pred spoluprácou s Ruskom