Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na pandémií najviac profitujú veľké korporácie. Tulsi Gabbard navrhuje, aby boli dodatočne zdanené a peniaze použité na podporu malých podnikateľov, ktorých pandémia likviduje

Scenár, ktorý sa odohráva na celom svete je rovnaký. Veľké korporácie a reťazce na pandémií profitujú, zatiaľ čo malí podnikatelia a rodinné firmy kvôli vládnym opatreniam krachujúTulsi Gabbard,členka snemovne reprezentantov

Malé rodinné firmy sú pritom chrbticou trhovej ekonomiky, zatiaľ čo nadnárodne korporácie toto trhové prostredie deformujú. V USA tvoria malé firmy 42 %HDP a zamestnávajú 47% obyvateľstva.

Na túto deformáciu trhu zareagovala Tulsi Gabbard, členka snemovne reprezentantov (paradoxne z demokratickej strany) ktorá navrhuje, aby sa voči korporáciám, ktoré počas pandémie zaznamenávajú rekordný profit, ako Amazon, Walmart, Apple, Zoom, Facebook, uplatnil zákon, ktorý sa použil počas druhej svetovej vojny. Spoločnostiam, ktoré enormne profitovali na vojne zdanil ich nadmerný zisk, ktorý dosiahli oproti mierovým časom. Rozdiel v ich ziskoch v porovnaní s obdobím pred vojnou, sa zdanil vo výške 95%.  V súčasnej kríze totiž niektoré spoločnosti získali výhodu, kvôli reštrikciám, ktoré uplatnila vláda na malých podnikateľov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Plán Tulsi Gabbardovej by presmeroval nadmerné zisky nadnárodných korporácií, ktoré mohli ostať otvorené aj počas koronakrízy na malé podniky, ktoré boli nútené ukončiť činnosť kvôli vládnym reštrikciám, píše Breitbart.

Gabbard v piatok zverejnila legislatívu známu ako daň z nadmerného zisku z pandémie, ktorá má zabezpečiť, aby spoločnosti ako Amazon, Facebook, Walmart, Zoom a Google nezískavali výhody z ekonomických odstávok, ktoré pomohli vyčistiť trh od ich konkurencie.

„Veľké technologické korporácie a veľkoobchodní predajcovia patria medzi tých, ktorí počas pandémie COVID-19 dosiahli nadmerné zisky, zatiaľ čo malé obchody sú nútené zatvárať kvôli obmedzeniam nariadeným vládou,“ uviedla Gabbard vo vyhlásení.

Takáto legislatíva bola prvýkrát prijatá počas prvej a druhej svetovej vojny

Takáto legislatíva bola prvýkrát prijatá počas prvej a druhej svetovej vojny, s cieľom zabrániť korporáciám profitovať z vojen. Aktuálne by im ustanovila 95-percentnú daň z nadmerných ziskov, vypočítaných porovnaním ich hrubých príjmov v roku 2020 a odpočítaním od ich priemerných hrubých príjmov v rokoch 2016 až 2019, pred pandémiou.

Prebytočné zisky korporácií by potom boli nasmerované na pomoc malým podnikom, ktoré čelia ťažkostiam, pretože boli nútené zavrieť kvôli ekonomickým odstávkam, zatiaľ čo obrovským konglomerátom bolo umožnené vykonávať ich činnosť.  Z tohto dôvodu budú mať tieto veľké korporácie v postpandemickej ekonomike lepšiu pozíciu s konkurenčnou výhodou oproti malým podnikom. Kongres musí obnoviť daň z nadmerného zisku z čias druhej svetovej vojny, ktorá sa v tom čase používala, aby sa zabránilo ziskom počas vojny, a zhromaždené prostriedky venovať na pomoc malým podnikom na zotavenie, uviedla Gabbard.

„Malé podniky sú chrbtovou kosťou našej ekonomiky a boli obeťami tejto krízy, musíme ich podporiť a zabezpečiť, aby boli schopné prosperovať a konkurovať.“

Zatiaľ čo medzi februárom a septembrom tohto roku bolo v USA zatvorených až 317 000 malých podnikov v dôsledku lockdownov, výkonní riaditelia najväčších korporácií v krajine – ktorí mohli zostať otvorení – dosiahli za posledný rok obrovské zisky.

Napríklad majiteľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos tento rok zvýšil svoje bohatstvo na takmer 72,5 miliárd dolárov a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg na 26,3 miliárd dolárov. Maloobchodní predajcovia ako Walmart, Target, Home Depot a Wayfair zaznamenali prudký nárast ziskov, pretože ich konkurencia musela zavrieť. Oveľa väčšie zisky však zaznamenali v Číne, kde všetky nadnárodne korporácie majú presunutú svoju výrobu. Čína v súčasnosti zaberá uvoľnené miesta na trhoch a jej HDP vzrástlo o päť percent.

Závratným tempom tam pribúda aj miliardárov. Od vzniku pandémie ich pribudlo takmer tristo. Zatiaľ čo minulý rok ich bolo len okolo šesťsto, dnes ich je už 878. Pribudlo tiež dvetisíc ľudí s čistým imaním cez tristo miliónov dolárov.

Ivan Blahohttps:

https://twitter.com/TulsiGabbard/status/1339957325499691009?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1339957325499691009%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.hlavnespravy.sk%2Fna-pandemii-najviac-profituju-velke-korporacie-tulsi-gabbard-navrhuje-aby-boli-dodatocne-zdanene-a-peniaze-pouzite-na-podporu-malych-podnikatelov-ktorych-pandemia-likviduje%2F2385788

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.