Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Gazprom nebude transportovať plyn cez Poľsko cez plynovod Jamal, pretože Poliaci uvalili sankcie na ruskú firmu prevádzkujúcu časť plynovodu na ich území

Plynovod Jamal obvykle prepravuje ruský plyn do západnej Európy, v posledných týždňoch, ale väčšinou fungoval v obrátenom režime, takže dodával plyn z Nemecka do Poľska.

Ruský koncern Gazprom uviedol, že už nebude prepravovať plyn cez Poľsko cez plynovod Jamal. Dôvodom sú sankcie, ktoré Moskva uvalila na spoločnosť EuRoPol GAZ, ktorá prevádzkuje poľskú časť plynovodu Jamal. Ten vedie z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.

„Implementovali sme zákaz transakcií a platieb firmám, na ktoré platia sankcie,“ uviedol Gazprom vo svojom vyhlásení. „Pre Gazprom to znamená zákaz používať plynovod, ktorý vlastní EuRoPol GAZ, na prepravu ruského plynu cez Poľsko.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Plynovod Jamal obvykle prepravuje ruský plyn do západnej Európy, v posledných týždňoch, ale väčšinou fungoval v obrátenom režime, takže dodával plyn z Nemecka do Poľska.

Nemecký úrad pre reguláciu energetického trhu sa domnieva, že zastavenie dodávok plynovodom Jamal cez Poľsko neohrozí energetickú bezpečnosť Nemecka.

„Už týždne týmto potrubím do Nemecka takmer žiadny plyn neprichádzal,“ uviedol hovorca úradu. „Väčšina plynu smerovala do Poľska,“ dodal.

Rusko koncom apríla zastavilo dodávky plynu do Poľska, keďže Varšava odmietla požiadavku týkajúcu sa platieb v rubľoch. Európska únia tvrdí, že platobný mechanizmus navrhovaný Moskvou znamená porušenie sankcií.

Poľsko však údajne našlo spôsob, ako získať ruský plyn. Podľa hovoru ruského plynárenského koncernu Gazprom Sergeja Kuprijanova ho dostáva od spojencov. Tento plyn, ktorý si objednávajú odberatelia v Taliansku a Francúzsku, sa transportuje plynovodmi vedúcimi cez poľské územie.

Gazprom predtým varoval, že obmedzí dodávky krajinám, ktoré budú dodávať plyn Poľsku. Zatiaľ nie je jasné, ako chce ruský koncern zareagovať na súčasnú situáciu.

Poľsko dostáva ruský plyn vďaka takzvanému virtuálnemu reverznému toku, uviedol Kuprijanov. Dodal, že Varšava ho využíva na plnenie zásobníkov, ktoré sú už naplnené na 80 %.

Niektoré európske krajiny stále hľadajú spôsob obídenia tohto problému, aby mohli včas zaplatiť za ruský plyn bez porušenia sankcií.

Slovensko má spotrebu zemného plynu vyše päť miliárd kubických metrov ročne. Zásoby má do začiatku ďalšej vykurovacej sezóny, takže približne do novembra.

Dovoz skvapalneného zemného plynu, takzvaného LNG, nepokryje potreby zemného plynu pre Slovensko.

„Objem jedného takéhoto tankera je 140 000 kubíkov stlačeného zemného plynu. Po premene na klasický zemný plyn to znamená približne 90 až 93 kubíkov. Spotreba Slovenska je 5,2 miliardy. Takže keď si to prepočítame, tak ročne by sme potrebovali takýchto tankerov asi 60,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek (SaS).

Podnikatelia v priemysle preto zdôrazňujú, že Únia a predovšetkým Slovensko by mali veľmi opatrne nakladať s rétorikou o odpojení sa od ruského plynu.

„Treba sa zachovať pragmaticky. Myslím, že celá Európa sankcie robí preto, aby poškodila nepriateľa, nie aby poškodila seba,“ povedal prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu Tomáš Malatinský.

Priemyselníci združení v Klube 500 sú presvedčení, že ak sa štáty Európskej únie predsa len dohodnú, že nebudú podporovať ruskú ekonomiku a od plynu sa odpoja, Slovensko by malo takéto rozhodnutie vetovať.

„Slovensko je krajina, ktorá je najviac závislá od dodávok ruského plynu a slovenská ekonomika nedokáže fungovať bez ruského plynu. Bez plynu bude štátna pokladnica prázdna,“ dodal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zdroj: spravy.rtvs.sk (1)(2)(3)


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.