Predstaviteľom štátov EÚ sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o novom balíku sankcií voči Rusku, keďže Maďarsko je naďalej proti zákazu dovozu ruskej ropy.
Zákaz dovozu ruskej ropy, ktoré navrhuje Európska komisia podľa Norberta Ruckera, vedúceho ekonomického oddelenia a výskumu novej generácie švajčiarskej agentúry Julius Baer, len zvýši príjmy Moskvy z predaja ropy.
Vplyv zákazu na Rusko je „diskutabilný“, uviedol analytik v rozhovore pre švajčiarsky spravodajský portál 20 Minuten a dodal, že EÚ by mohla mať lepšie alternatívy na oslabenie Ruska, napríklad vysoké dovozné clá.
Začiatkom tohto týždňa Európska únia predstavila plán na zákaz dovozu ruskej ropy pre všetkých svojich 27 členských štátov. Toto opatrenie, ktoré má zasiahnuť ruskú ekonomiku, je súčasťou bezprecedentnej sankčnej kampane, ktorú Západ spustil proti Moskve v súvislosti s jej vojenskou operáciou na Ukrajine.
„Veľkou otázkou teraz je, či Západ vyvíja tlak na Čínu a Indiu; potom by embargo malo oveľa väčší účinok,“ povedal Rucker a dodal, že takýto krok by energeticky bohatému Rusku sťažil hľadanie odberateľov pre jeho ropu na celom svete.
Podľa odborníka sa očakáva, že ropné sankcie ešte viac zvýši jej svetové ceny, ktoré sa v marci v jednom momente vyšplhali až na 120 USD za barel, čím pomohli sankciami postihnutému Rusku zvýšiť jeho príjmy z ropy.
„Embargo sa Švajčiarska dotýka len nepriamo,“ povedal Rucker a dodal, že krajina získava väčšinu ropy z európskych rafinérií, ktoré už podporili prechod na alternatívne zdroje.
„Ďalší rast cien ropy v dôsledku embarga by však pocítilo aj Švajčiarsko,“ dodal.
Maďarsko blokuje sankcie EÚ na ruskú ropu
Predstaviteľom štátov EÚ sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o novom balíku sankcií voči Rusku, keďže Maďarsko je naďalej proti zákazu dovozu ruskej ropy, informovala v nedeľu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami.
EÚ už prišla s piatimi kolami sankcií, ktoré sa zavádzajú v reakcii na pokračujúcu vojenskú ofenzívu Ruskej federácie na Ukrajine.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leydenová začiatkom minulého týždňa potvrdila, že návrhy šiesteho balíka sankcií zahŕňajú postupné zavedenie úplného embarga na ruskú ropu. Ide zrejme o doteraz najtvrdšie opatrenie pre samotnú EÚ vzhľadom na to, že podľa údajov Eurostatu v roku 2021 blok ako celok získaval 25 % svojho dovozu ropy z Ruska.
Uznávajúc námietky Maďarska a Slovenska, ktoré sú vo veľkej miere závislé od ruského dovozu, EÚ udelila obom štátom, ako aj Českej republike, výnimku do roku 2024. Ostatné krajiny majú prejsť na alternatívne dodávky najneskôr začiatkom budúceho roka.
Ako však tvrdia zdroje agentúry Bloomberg, tento ústupok nestačil na to, aby presvedčil Maďarsko, ktoré v nedeľu počas stretnutia veľvyslancov 27 členských štátov EÚ dohodu naďalej blokovalo. Dva dni predtým maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že zákaz ťažby ropy by bol pre ekonomiku jeho krajiny „jadrovou bombou“, a od EÚ v tejto súvislosti žiada, aby Maďarsku dala päť rokov na nahradenie ruskej ropy.
Zákaz ťažby ropy však zrejme nie je jedinou problematickou časťou sankčného balíka. Navrhovaný zákaz poskytovania plavidiel a služieb potrebných na prepravu ruskej ropy do tretích krajín vzbudil pozornosť v Grécku a na Cypre, ktoré podľa agentúry Bloomberg túto časť balíka „stále brzdia“.
Medzi ďalšie navrhované opatrenia patrí vyradenie viacerých ruských bánk z platobných systémov SWIFT a zákaz ruským subjektom a jednotlivcom kupovať nehnuteľnosti v EÚ.
Všetky opatrenia musí jednomyseľne schváliť 27 členských krajín bloku.
Koncom marca sa ruský prezident Vladimir Putin vyjadril k bezprecedentným západným sankciám – tak k tým, ktoré už boli uvalené, ako aj k tým, o ktorých sa stále diskutuje. Kritizoval správanie niektorých politikov, ktorí podľa Putinových slov vyzývajú vlastných občanov, aby „menej jedli, viac sa obliekali a menej kúrili, menej cestovali – pravdepodobne v prospech ľudí, ktorí požadujú tento druh dobrovoľného odriekania ako prejav akejsi abstraktnej severoatlantickej solidarity“.
Zdroj: rt.com (1), (2)
Preklad: InfoVojna
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Rusko môže profitovať z ropného embarga. Energetické sankcie EÚ na ruskú ropu ešte viac zvýšia jej cenu, tvrdí švajčiarsky analytik
Rusko môže profitovať z ropného embarga. Energetické sankcie EÚ na ruskú ropu ešte viac zvýšia jej cenu, tvrdí švajčiarsky analytik
Rusko môže profitovať z ropného embarga. Energetické sankcie EÚ na ruskú ropu ešte viac zvýšia jej cenu, tvrdí švajčiarsky analytik