Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V dôsledku prudkého nárastu cien plynu a následným vyvolaním možnej katastrofickej energetickej krízy v Európe je namieste otázka, koľko času zostáva do okamihu, keď do ulíc západných hlavných miest vyjdú do ulíc davy ľudí postihnutých energetickou chudobou.

Článok v americkom týždenníku „Times“ má názov: „Rusko stále vyhráva energetickú vojnu“„Rusko už dlho uznáva účinnosť energie ako nástroja zahraničnej politiky… pretože je to energetická a zdrojová superveľmoc,“ píše časopis. „Ak je vojna rozšírením diplomacie inými prostriedkami, potom je energetická vojna najväčším diplomatickým nástrojom zo všetkých.“

Uvedomujúc si ruské víťazstvo v tejto vojne, publikácia predpovedá, že prudký nárast cien plynu by mohol spôsobiť „katastrofickú energetickú krízu v Európe“. A Spojené štáty, ktoré sa nezaobídu bez ruského uránu, dovážajú z Ruska viac ako 16% uránových surovín potrebných pre americké jadrové elektrárne a trpia aj prudkým skokom v cenách jadrového paliva. Preto množstvo amerických energetických spoločností (Duke Energy Corp, Exelon Corp), ako aj „Americký inštitút pre atómovú energiu“, žiadajú Biely dom, aby neuvalil sankcie na dodávky ruského uránu, a to aj napriek návrhu zákona, ktorý bol predložený Kongresu USA jeho dovoz zakázať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Američanov mimoriadne hnevá, že na pozadí najprísnejších sankcií začalo Rusko zarábať oveľa viac ako pred začiatkom operácie „Z“. Za dva mesiace špeciálnej vojenskej operácie „Európa kúpila ruské energetické zdroje za 46 miliárd dolárov“, čo je viac ako dvojnásobok ceny ruských energetických nosičov dovážaných krajinami EÚ v rovnakom období minulého roka – rozhorčuje sa CNN.

Európska únia má v úmysle v najbližších dňoch odsúhlasiť šiesty balík sankcií proti Rusku, ktorý zahŕňa odmietnutie dovozu ropných produktov z Ruska. Analytici „Európskeho centra pre výskum energie a čistého ovzdušia“ (CREA) však uvádzajú, že z krátkodobého hľadiska krajiny EÚ nemajú čím ruské zdroje energie nahradiť.

„Európska únia bude jediná, koho sa dotkne uvalenie embarga na dodávky ruských energetických nosičov, keďže ázijské trhy sú Moskve stále otvorené. Energetické sankcie voči Rusku by sa mohli obrátiť proti EÚ, keďže Rusko má rozsiahlu sieť ropovodov, aktívnych aj plánovaných, ktoré ho spájajú s Áziou,“ píše britský denník „The Daily Express“.

V ekonomicky najsilnejšej krajine Európskej únie, Nemecku, narastá panika, už bola pri vláde vytvorená špeciálna pracovná skupina, ktorá určí, ktorým podnikom a domácnostiam vypnú plyn ako prvým, a ktorým trochu neskôr.

„Tri pracovné skupiny, z ktorých každá pozostáva z tucta odborníkov z kľúčových spoločností a priemyselných združení, vypracúvajú kritériá, pomocou ktorých by bolo možné obmedziť alebo zastaviť dodávky plynu do rôznych závodov. V stávke sú právne, technické a finančné otázky, v stávke sú tisíce spoločností, nespočetné množstvo produktov a milióny pracovných miest. Tento problém je taký komplexný, že bude trvať týždne, kým sa vytvorí rozumne zvládnuteľný súbor kritérií, obáva sa jeden zdroj zapojený do rozhovorov,“ píše nemecký týždenník „Der Spiegel“.

Nemeckí politici pripúšťajú, že v krajine bude musieť byť zavedený plyn na prídel, čo vážne zasiahne ekonomiku. A to v najmocnejšej krajine Európy. Čo povedať o zvyšku? „Krehký ekonomický rast Európy je ohrozený recesiou potom, čo Rusko prerušilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Ukázalo to, čo môže región očakávať,“ píše „Bloomberg“.

Nemecký think-tank „Sentix Investor Confidence“ zverejnil štúdiu, v ktorej sa uvádza, že dôvera investorov v eurozónu je momentálne na najnižšej úrovni od prvých dní pandémie v júli 2020, a že Európa bude najviac zasiahnutá prichádzajúcou globálnou recesiou.

V Amerike to nie je o nič lepšie. Sotva Biden oznámil uvoľnenie milióna barelov ropy zo strategických zásob denne na trh, Spojené štáty začali unáhlene nakupovať ropu na voľnom trhu v obave z vyčerpania svojich zásob. V Spojených štátoch sa ceny zemného plynu v máji za tri dni vyšplhali o viac ako 18% na najvyššiu úroveň za takmer 14 rokov. Ešte v apríli cena plynu vzrástla o 30%. A za posledný rok vzrástli ceny plynu v USA o 168,5%.

Na krajiny EÚ už doľahla takzvaná „palivová chudoba“. Napríklad v Spojenom kráľovstve viac ako štvrtina domácností, čo predstavuje 15 miliónov ľudí, trpí palivovou chudobou, keďže účet za elektrinu sa za posledné roky zvýšil o 50%.

„Deti vyrastajúce v chladných, vlhkých a plesnivých domoch s nedostatočným vetraním majú nadpriemerný počet infekcií dýchacích ciest a astmy, chronických chorôb a invalidity,“informuje televízia „Sky News“.

Podľa oficiálnych údajov Európskej komisie v roku 2020 približne 36 miliónov ľudí v EÚ nebolo schopných zabezpečiť si vo svojich domovoch dostatočné teplo. A to ešte pred rekordným skokom cien energií a elektriny spôsobeným protiruskými sankciami. EÚ zároveň uznáva, že opatrenia prijaté na boj proti palivovej chudobe sú úplne nedostatočné.

„Napriek miliardám eur na pomoc občanom EÚ, ktorí sú najviac postihnutí palivovou chudobou, závratne vysoké ceny energií podporujú infláciu a podnecujú sociálnu nespokojnosť v Európe,“píše agentúra „Reuters“.

Analytici z „Copenhagen Business School“ nazvali palivovú chudobu „novou pandémiou“, no neponúkli žiadny spôsob, ako proti nej bojovať. V najbližších rokoch šance na pokles cien energií nie sú. Začala sa éra drahých prírodných zdrojov a ich nedostatku. A všetky myši plačú, dopichané, no ďalej hryzú kaktus.

Zaujímalo by ma, koľko času zostáva do okamihu, keď davy postihnuté palivovou chudobou vyjdú do ulíc západných hlavných miest?!

Odpočítavanie začalo…

Autor: Vladimír Prochvatilov – expert Vojenskej akadémie vied Ruskej federácie

Zdroj: vz.ru
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.