Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jednou z nejmladších obětí byl teprve devítiměsíční kojenec a nejstarší bylo v době zneužívání dvacet let.

V novozélandských státních a církevních ústavech bylo mezi lety 1950 až 2019 zneužito na čtvrt milionu dětí, mladistvých nebo zranitelných dospělých. Fyzickému či sexuálnímu zneužívání nejčastěji čelily děti od pěti do 17 let. Informovala o tom novozélandská vyšetřovací komise.

Zaměstnanci v některých psychiatrických zařízeních například nutili pacienty, aby znásilňovali pacientky, cituje zprávu agentura Reuters. Zneužívali rovněž lékařské procedury jako jsou elektrické šoky, které prováděli na genitáliích nebo nohách obětí. Zpráva dále zmiňuje nevhodná vaginální vyšetření, ale i urážky a rasově motivované verbální útoky.


> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Komise odhaduje, že obětmi zneužívání se stalo až 250 tisíc lidí, což je skoro 40 procent z celkového počtu 655 tisíc osob, které od 50. let minulého století prošly na Novém Zélandu ústavní péčí, jako jsou sirotčince, domovy pro postižené či psychiatrické léčebny. Jednou z nejmladších obětí byl teprve devítiměsíční kojenec a nejstarší bylo v době zneužívání dvacet let.

„Někdy jsem podstupovala léčbu šoky dvakrát denně. Záznamy (říkají), že jsem oslepla, a večer jsem pak podstoupila další šokovou terapii,“ svěřila se autorům zprávy žena jménem Anne, která v roce 1979 ve svých sedmnácti letech pobývala v psychiatrické léčebně.

Nejvíce trpěly maorské děti

Průběžná zpráva dále praví, že nejvíce pravděpodobně trpěly maorské děti – vychází z faktu, že 81 procent zneužitých dětí v ústavní péči jsou právě Maorové a maorské děti tvoří 69 procent obyvatel ústavů. Představují přitom jen 16 procent novozélandské pětimilionové populace. Některé nábožensky orientované instituce se snažily „očistit“ kulturní identitu Maorů ve své péči skrze sexuální a fyzické zneužívání, popisuje Reuters.


List The Guardian zároveň upozorňuje, že mezi oběti patří už tak znevýhodněné a marginalizované skupiny obyvatel, kromě Maorů také děti z chudých poměrů, postižení lidé či ženy a děti. „Zpráva zjistila, že mnoho dětí bylo odebráno z domova kvůli problémům spojeným s chudobou, ale vrátili se z ústavní péče těžce traumatizovány,“ píše deník.

Skutečný rozsah je zřejmě ještě větší

Zpráva také hovoří o tom, že celkový rozsah zneužívání v ústavní péči byl nejspíše větší, než se kdy podaří odhalit. A konstatuje, že k problému přispělo například nedostatečné prověřování zaměstnanců zařízení, chabý trénink a malý dohled vedení. Vyšetřovací komisi dosud kontaktovalo 1 900 lidí, kteří čelili zneužívání v novozélandské ústavní péči, přičemž komise očekává, že další tisíce lidí se ještě se svým svědectvím přihlásí.

„Je to závažný a dlouhotrvající sociální problém, který musí být řešen,“ uvádějí autoři zprávy. Upozorňují zároveň, že zneužívání lidí v ústavní péči se děje i dnes. Královskou vyšetřovací komisi pověřila šetřením situace v roce 2018 premiérka Jacinda Ardernová se slovy, že země musí konfrontovat „temnou kapitolu“ své historie. Reagovala tím na tlak ze strany lidskoprávních organizací i OSN.

Zdroj: idnes.cz

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.