Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hlavnou témou rozhovorov je v súčasnosti kríza životných nákladov, ktorá zasiahla v podobe prudko stúpajúcich nákladov na palivo a energiu. K biede, ktorá už zasiahla ťažko pracujúcich mužov a ženy, sa však blíži ďalšia kríza, a to rastúce ceny potravín.

Ukrajina aj Rusko sú náhodou poprednými vývozcami poľnohospodárskych produktov do krajín severnej Afriky a Blízkeho východu. Tieto krajiny sú silne závislé napríklad od obilnín z Kyjeva a ceny chleba a iných základných potravín eskalujú. Väčšina z týchto krajín už čelí vnútorným konfliktom a ich obyvateľstvo zápasí s potravinovou neistotou.

Napríklad približne 80 % pšenice do Libanonu dovezenej v roku 2020 pochádzalo z Ukrajiny. Egypt zase zostáva najväčším svetovým dovozcom pšenice, čo stavia túto severoafrickú krajinu do veľmi chúlostivej situácie: asi 50 percent jeho dovozu pochádza z Ruskej federácie a ďalších 30 percent z Ukrajiny. Líbya dováža 40 % pšenice z Kyjeva a Jemen dováža približne jednu tretinu pšenice z Ukrajiny, zatiaľ čo 8 % pochádza z Ruska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V skutočnosti sú potenciálne škody globálne 45 % ukrajinského vývozu súvisí s poľnohospodárstvom.Je popredným exportérom hydiny, pšenice, jačmeňa a kukurice a veľká časť jej pšenice pochádza práve z východoukrajinských oblastí, kde prebieha väčšina ťažkého konfliktu.

V skutočnosti oblasť Čierneho mora – ovplyvnená súčasnými vojenskými operáciami – vyváža viac ako 12 percent potravín, s ktorými sa celosvetovo obchoduje. Okrem toho má Ukrajina podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) asi jednu tretinu najúrodnejšej pôdy planéty. Kyjev však 9. marca zakázal vývoz obilia a mnohých ďalších potravín, aby zabránil domácej kríze v čase vojny, čím narušil dodávateľské reťazce. To je dosť alarmujúce, pretože sezóna výsadby sa má začať v apríli.

Samotná Ruská federácia je najväčším dodávateľom pšenice na svete a jedným z hlavných výrobcov hnojív. Problémom je, že by to mohlo zastaviť vývoz hnojív ako odpoveď na prísne ekonomické sankcie uvalené na krajinu.

Napríklad v Latinskej Amerike Brazília dováža 95 % svojich dusíkatých hnojív, pričom Moskva je jej popredným dodávateľom (21 % množstva dovážaného Brazíliou pochádza odtiaľ). Brazílsku úrodu značne poškodili suchá od roku 2020. V každom prípade samotný nárast cien palív ovplyvňuje náklady na dopravu potravín, čím ovplyvňuje produktivitu poľnohospodárstva na celom svete.

Dnes je globálna kríza nedostatku energie, ktorá je spôsobená vládnou politikou na celom svete v reakcii na vírus s 0,2% úmrtnosťou a teraz sa zhoršila globálnou krízou dodávateľského reťazca spôsobenou zbytočnými sankciami voči Rusku. V skutočnosti vám vaši vodcovia odrezali nos, aby vám vzdorovali tvár.

V Levante prebiehajú palivové vojny, čo je situácia, ktorú ešte zhoršili americké sankcie – v tomto prípade americký Caesar Act. Irán v rámci svojej ropnej diplomacie dodáva palivo do krajín ako Libanon, Sýria a Venezuela a dochádza k útokom na plavidlá (Damask obviňuje Izrael, že za nimi stojí). Západná Európa už čelila vlastnej energetickej kríze , ktorá bola zhoršená reakciou na pandémiu a oneskorením dokončenia teraz zastaveného plynovodu Nord Stream 2.

S pokračujúcou migračnou a energetickou krízou môže pridanie potravinovej neistoty k tomuto scenáru viesť ku katastrofálnej situácii. Dalo by sa povedať, že podnecovaním ukrajinsko-ruského konfliktu a sankcionovaním Moskvy Západ v skutočnosti trestá sám seba, ale pravda ide ďalej: trestá celý svet.

Riešenie súčasnej slepej uličky závisí od toho, či lídri otvoria kanály komunikácie a dialógu s Moskvou.

Žiaľ, zdá sa, že dnes západný establišment nemá politických lídrov na túto úlohu. Namiesto dialógu s Kremľom sa snažia urobiť z ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského akéhosi západného šoumena a hlásateľa záujmov Severoatlantickej aliancie.

Rokoval s Americkou akadémiou filmových umení a vied, aby sa mohol zúčastniť Oscara – čo sa nestalo – a obracia sa na parlamenty viacerých krajín NATO, aby vyjadril svoje názory (prostredníctvom videokonferencie).

Olej do ohňa tiež len priliala návšteva Joea Bidena v Poľsku.

Aby sme to zhrnuli, západní lídri sú nezodpovední pri ďalšom podnecovaní napätia tým, že posielajú viac vojakov do východnej Európy a nedarí sa im presadzovať dobrú diplomaciu. Musí sa dohodnúť prímerie. Potom však Ukrajina a Západ musia urobiť ústupky. Inak bude celosvetový hlad.

Článok prevzatý z Dailyexpose

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.