Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zvoniace kamene sú kamene, ktoré po údere kladivom zvonia ako zvony. Kamene sa nachádzajú na rôznych miestach po celom svete, ale najznámejšie lokality sa nachádzajú v juhovýchodnej Pennsylvánii Stone Garden (Haycock, Bucks County), Devil’s Speedway (Franklin County), ďalšie v regióne South Mountains a Pottsdowne a Bell Ridge. Rock v Západnej Austrálii a v Rusku (Kandalakša, Murmanská oblasť).

Pri náraze na kameň zvyčajne očakávate, že budete počuť tupý zvuk, v extrémnych prípadoch cvaknutie, nie však zvonenie. Zvoniace skaly však v prírode existujú: v Parku zvoniacich skál na území 128 akrov ležia obrovské balvany – jedinečný prírodný fenomén. Ak narazíte kladivom na akýkoľvek kameň, zazvoní.

Americkí osadníci sa o kameňoch dozvedeli od Indiánov v roku 1700. Toto zvonenie je zvuk tak neočakávaný, že sa zdá, akoby kamene boli kovové a duté. Už dlhé roky máta vedcov a geológov zvláštny fenomén. Na kameňoch bolo vykonaných niekoľko experimentov, ale povaha javu zostala nejasná. Pennsylvánsky geológ Richard Faas v roku 1965 skúmal v laboratóriu niekoľko takých kameňov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zistil, že pri údere každý jednotlivý kameň vydáva zvuk na nízkych frekvenciách, ktorý ľudské ucho nevníma, no viaceré kamene na seba vzájomne pôsobia a človek je už schopný tento zvuk počuť. Kamene sú tvorené vulkanickou látkou nazývanou diabas. Nie je na tom nič zvláštne: je to zmes železného kameňa a iných tvrdých hornín, ako všetky kamene. Niektorí vedci sa domnievajú, že za zvonenie je zodpovedný tlak horniny vo vnútri kameňov.

Je tu aj ďalšia zvláštnosť. Väčšina kamenných polí vzniká zrútením hory a zosuvom pôdy. Zvoniace kamene však nie sú na úpätí hory a dokonca ani tak často na svahu, ale zvyčajne na samom vrchole. Ľadovce tu nikdy neboli. Ako sa kamene dostali na vrchol hory, zostáva záhadou.

V tejto oblasti tiež nie je takmer žiadna vegetácia ani zvieratá – medzi cinkajúcimi kameňmi nežije ani hmyz. Niektorí ľudia tvrdia, že na tomto mieste prestávajú fungovať kompasy, no nenašli sa tu žiadne stopy po vysokom žiarení, anomálnych magnetických poliach či podivnej elektromagnetickej aktivite.

V Kandalaše v Rusku je kopec Volosjanaja, ktorý turistov láka zvoniacimi kameňmi – unikátnym prírodným objektom, okolo ktorého kolujú legendy.

Tu sa vedci domnievajú, že zvuk vzniká vďaka mikrotrhlinám, ktorými sú posiate kamene. Kvôli nim dochádza k rezonancii kmitov a určitému bzukotu celého monolitu. Národy, ktoré obývali polostrov Kola stovky rokov, verili, že duchovia žijú v kameňoch a sú obdarení magickými vlastnosťami. Preto sa takéto kamene našli aj na starovekom Sámskom chráme.

Pri skúmaní sa zistilo, že skala zvoniaceho kameňa obsahuje ultrabázické minerály, konkrétne olín, ako aj malé percento kovov niklu. Teraz sú kamene ohrozené. Ničia ich zrážky a mráz, vďaka čomu rastú mikrotrhlinky a drobia kamene.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.