Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z programu aktuálnej schôdze parlamentu už zostalo málo, iba niekoľko bodov. Tie však stoja za to: zákon o Ústavnom súde SR a ústavné zákony o rozpočtovej zodpovednosti a o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu

nrsr pohľad

Do druhého čítania sa dostal vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde SR a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 413/2019 Z. z. Tento mimoriadne kontroverzný návrh nebol podrobený verejnej diskusii, neprešiel štandardným medzirezortným pripomienkovým konaním a protestuje proti nemu množstvo odborníkov, vrátane nového predsedu Ústavného súdu.

Nečudo: okrem iného obsahuje nesmierne nebezpečné narušenie jedného zo základných princípov právneho štátu, tzv. systému bŕzd a protiváh, keď odoberá Ústavnému súdu právo posudzovať ústavnosť zákonov prijatých Národnou radou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Trojdelenie moci na zákonodarnú (parlament), súdnu a výkonnú (vláda) prijatím tohto zákona dostáva vážnu trhlinu, keď vláda, ktorá prakticky ovláda parlament prostredníctvom poslušných hlasovacích „vriec zemiakov“ zozbieraných „na ulici“, už nebude kontrolovaná ani Ústavným súdom a môže si presadiť naozaj ľubovoľný zákon v rozpore s Ústavou a základnými ľudskými právami: jednoducho jej v tom už naozaj nikto nebude môcť zabrániť. Napríklad teoreticky by mohla zrušiť voľby, schváliť povinné čipovanie obyvateľstva, či prijať akúkoľvek inú nedemokratickú vec…

Zákon o rozpočtovej zodpovednosti – alebo o výhovorke prečo nedávať peniaze na sociálnu sféru?

Do druhého čítania sa dostal aj vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti. Aj tento návrh je široko kritizovaný. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť napríklad nepovažuje za vhodné, aby sa nástroje fiškálnej zodpovednosti obsiahnuté v ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti dopĺňali o mechanizmus daňovej brzdy, ktorý by mohol v budúcnosti oslabiť účinnosť fiškálnych nástrojov.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť je toho názoru, že tento zákon by mal sledovať výlučne svoj hlavný cieľ, ktorým je dlhodobá udržateľnosť verejných financií, a preto považuje za dôležité, aby bol prijatý čo najširším konsenzom. Z toho dôvodu by predkladaný návrh nemal obsahovať ustanovenia, na ktorých nie je široký politický konsenzus, alebo také veci, ktoré s ním vecne nesúvisia, medzi ktoré patrí aj zavedenie tzv. daňovej brzdy či výdavkové limity.

Bianko šek na zavádzanie „núdzového stavu“ kedykoľvek sa to vláde bude hodiť

A do tretice sa do druhého čítania dostal aj vládny návrh, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Ďalší škandál, ďalší z ústavných zákonov, ktorý má byť bezdôvodne prijatý v skrátenom legislatívnom konaní bez toho, aby ho verejnosť mohla spripomienkovať.

Podľa tohto návrhu by vláda mohla predlžovať núdzový stav donekonečna vždy o 40 dní. Síce k tomu bude potrebovať súhlas parlamentu, ale len spätne do 20 dní, čo jej pri aktuálnom stave parlamentu dáva pohodlnú možnosť fungovať neobmedzene v núdzovom stave. Ľudia sa chytajú za hlavu, vidiac, že toto by boli pomery zodpovedajúce nejakej banánovej republike, ale určite nie sú štandardné v Európe 21. storočia. Svoje by k podobnému zákonu mohli povedať napríklad Nemci, keďže v hitlerovskom Nemecku práve núdzový stav umožnil nacistom totálne sa zmocniť moci.

Zažijeme vo štvrtok vraždu právneho štátu v priamom prenose?

Vo štvrtok teda môžeme v parlamente očakávať brutálny masaker štandardov právneho štátu, niečo podobné ako Noc dlhých nožov, počas ktorej Hitler v roku 1934 definitívne zúčtoval s demokraciou. Mimochodom, slniečkari za slovenskú Noc dlhých nožov označujú ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR z roku 1994, na ktorej Mečiarova vláda urobila kádrový „reštart“ štátu, podobný ako urobila táto vláda – len s tým rozdielom, že Mečiar to urobil otvorene a za jednu noc, kým súčasná vládna junta reční o transparentnosti, objektívnosti a trvalo jej to nie jednu noc, ale ten proces ešte stále celkom neukončila. (Len úplne na okraj, jediným opozičným poslancom, ktorý vtedy v roku 1994 vydržal v sále s 83 poslancami vtedajšej koalície celú noc, bol vtedajší podpredseda Strany demokratickej ľavice Robert Fico.)

Čo urobí vo štvrtok vládna junta? Odloží rozhodnutie o týchto legislatívnych paškviloch, ktorými sa snaží urýchlene prevziať v krajine totálnu moc, aby pred Vianočnými sviatkami udržala teplotu v kotli nálad verejnosti pod bodom výbuchu? Alebo naopak, využije (zneužije) situáciu a schváli si tieto škandalózne návrhy tesne predtým, ako spustí „lockdown“ a ľudia budú doma pozatváraní ako zajace, až kým po Novom roku ich emócie nevychladnú?

Ivan Lehotský

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.