Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine, ktoré iniciovali USA, sa uskutočnilo napriek námietkam Ruska a Číny.
Žiadne oficiálne výsledky — dokumenty a rozhodnutia – prijaté neboli. Spojené štáty, Ukrajina a ich prívrženci v Bezpečnostnej rade opäť vzniesli obvinenia proti Rusku, Rusko ich poprelo.
„Reči o blížiacej sa vojne sú samy o sebe provokatívne. Zdá sa, že po tom voláte, chcete a čakáte, kým sa to stane, akoby ste chceli svoje dohady premeniť na skutočnosť,“ povedal na stretnutí stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja.
Spojené štáty sa posledný mesiac pokúšali získať podporu ostatných členov Bezpečnostnej rady. Ak by ich iniciatívu podporilo menej ako deväť jej členov, zasadanie by sa nekonalo. Výsledkom bolo, že za stretnutie hlasovalo 10 krajín (USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Spojené arabské emiráty, Ghana, Albánsko, Nórsko, Brazília, Mexiko a Írsko), Gabon, Keňa a India sa zdržali, Rusko a Čína boli proti.
Rokovanie prebiehalo na úrovni stálych predstaviteľov (v niektorých prípadoch vystúpili ich zástupcovia). Špekulácie v novinárskych kruhoch o tom, že by niekto z účastníkov mohol byť zastúpený na vyššej úrovni – tým by sa pozdvihla úroveň stretnutia a dodatočne by sa upozornilo na postavenie Ukrajiny – sa nenaplnili.
Hlavní aktéri situácie okolo Ukrajiny – Rusko, USA a samotná Ukrajina – vyhlásili, že vojnu nechcú.
„Nikto z ruských politikov nikdy nepovedal, že máme v úmysle zaútočiť na Ukrajinu. Inou vecou je, že si pamätáme udalosti z roku 2008, keď bývalý prezident Gruzínska [Michail] Saakašvili vydal zločinný rozkaz zasiahnuť v Cchinvali, kedy boli zabití civilisti, naši mierotvorcovia, my sme boli nútení reagovať,“ povedal Vasilij Nebenzja, stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN.
Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová zašla až tak ďaleko, že obvinila Rusko z hrozby použitia sily. Stály predstaviteľ Ukrajiny Sergej Kislica tvrdil, že na hraniciach jeho krajiny je už asi 130 000 ruských vojakov. Pravda, spresnil, že hrozba „invázie“ zostáva zatiaľ iba „možná“ a nie „nevyhnutná“. Vyhlásil, že Kyjev neplánuje ofenzívu „ani na Donbase, ani na Kryme, ani nikde inde“.
Čína na zasadnutí Bezpečnostnej rady jednoznačne podporila Rusko. Čínsky stály predstaviteľ pri OSN Zhang Jun zdôraznil, že Peking nevidí, odkiaľ pochádzajú tvrdenia Západu o hroziacej vojne. Zároveň dodal, že treba brať do úvahy ruské bezpečnostné obavy.
Štáty, ktoré stretnutie podporili, vzniesli väčšinou rovnaké obvinenia ako Spojené štáty. V prejave stáleho predstaviteľa Francúzska Nicolasa de Rivière odznelo množstvo rôznych vyhlásení. Konkrétne uviedol, že „ak sa zvolí cesta dialógu a spolupráce, Európska únia je pripravená rozvíjať vzťahy s Ruskom na základe jednotného, dlhodobého a strategického prístupu“. Upozornil tiež na potrebu čo najkompletnejšieho zapojenia Európskej únie do riešenia situácie okolo Ukrajiny. Napokon de Rivière poukázal na dôležitosť riešenia konfliktu na východe Ukrajiny na základe Minských dohôd, o ktorých sa napríklad stály predstaviteľ USA vôbec nezmienil.
Nebenzja pri odchode zo sály Bezpečnostnej rady na stretnutie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom o predsedníctve Ruska vo februári naznačil, že ciele stretnutia zostávajú Rusku nejasné.
„Neviem, prečo vôbec organizujeme toto stretnutie. Niektorí fantazírujú, že Rusko už spáchalo agresiu proti Ukrajine, aj keď sa tak nestalo,“ povedal.
Spojené štáty, ktoré stretnutie iniciovali, uviedli, že odpovede na svoje otázky nedostali.
„Toto stretnutie sme zvolali, aby nám Rusi vysvetlili svoje činy. Veľa sme toho nepočuli, nedali nám odpovede, aké sme dúfali, že nám poskytnú,“ povedal americký veľvyslanec.
Stály predstaviteľ Ukrajiny vyjadril názor, že hlavným účelom diskusií bolo šírenie informácií o situácii. Na otázku, či je spokojný s výsledkami stretnutia, ukrajinský diplomat neodpovedal.
Rusko však neodmieta využiť platformu Bezpečnostnej rady na riešenie otázok spojených s Ukrajinou. 17. februára má Ruská federácia v úmysle zorganizovať stretnutie o implementácii dohôd z Minska. Sú zakotvené v rezolúcii Bezpečnostnej rady 2202, takže monitorovanie ich implementácie je zodpovednosťou Bezpečnostnej rady.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Bezpečnostná rada OSN rokovala o Ukrajine
Bezpečnostná rada OSN rokovala o Ukrajine
Bezpečnostná rada OSN rokovala o Ukrajine