Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

O amerických vojenských biologických laboratóriách na Ukrajine.

Známa bulharská investigatívna novinárka Diljana Gajtandžieva zverejnila nové informácie týkajúce sa činnosti amerických biologických laboratórií na Ukrajine, v Gruzínsku a ďalších krajinách.

Materiály, ktoré získala Gajtandžieva, naznačujú, že Pentagon na pôde svojich laboratórií vykonal experimenty na 4 400 ukrajinských a 1 000 gruzínskych vojenských príslušníkoch. Projekt s experimentmi na ukrajinských vojakoch dostal kódové označenie UP-8: „Šírenie vírusu krymsko-konžskej hemoragickej horúčky (CCHF) a hantavírusov na Ukrajine a potenciálna potreba diferenciálnej diagnostiky u pacientov s podozrením na leptospirózu.“ Projekt sa začal v roku 2017, následne bol predĺžený do roku 2020. V rámci projektu bola odobratá krv 4 400 ukrajinským vojakom vo Ľvove, Charkove, Odese a Kyjeve. Z nejakého dôvodu bolo potrebné otestovať 4000 vzoriek na prítomnosť protilátok proti hantavírusom a 400 na prítomnosť protilátok proti vírusu krymsko-konžskej hemoragickej horúčky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dokument osobitne zdôrazňuje, že účastníci o výsledkoch štúdií informovaní nebudú.

V dokumentoch nie sú žiadne konkrétne informácie o obsahu experimentov, no je tam dôležitá poznámka: „Vážne incidenty, vrátane smrteľných, by mali byť hlásené do 24 hodín. Na všetky úmrtia účastníkov štúdie, ktoré sú podozrivé alebo súvisia s výskumnými postupmi, musia byť upozornené bioetické komisie v Spojených štátoch a na Ukrajine.“ Ak by sme hovorili o jednoduchej štúdii vzoriek krvi, nebolo by potrebné takéto objasňovanie.

Projekt bol financovaný americkou „Agentúrou na zníženie obranných hrozieb“ (DTRA). Jedným z jej partnerov je spoločnosť „CH2M Hill“, ktorá dostala zákazku na rekonštrukciu troch biologických laboratórií: Štátny výskumný ústav laboratórnej diagnostiky a veterinárnej a sanitárnej expertízy (Kyjev) a Štátna služba Ukrajiny pre bezpečnosť potravín, ako aj Regionálna Diagnostické laboratórium na ochranu práv spotrebiteľov (Odesa).

Údaje, ktoré zverejnila Gajtandžieva, sú kusé. Ak sa však porovnajú s informáciami o udalostiach na Ukrajine, ktoré sa odohrali skôr, objavia sa desivé závery.

Pred rokom a pol na problém amerických biologických laboratórií na Ukrajine upozornili poslanci zo strany „Opozičná platforma – Za život“ Viktor Medvedčuk a Renat Kuzmin. V roku 2020 sa obrátili na prezidenta Zelenského, ako aj na vedúcich predstaviteľov vlády, SBU a ministerstva zdravotníctva s otázkami o možnom nebezpečenstve, ktoré pre Ukrajincov predstavujú experimenty amerických vojenských biológov na území Ukrajiny.

Poslanci vo svojej žiadosti poznamenali, že podľa dostupných údajov začali v roku 2005 na Ukrajine fungovať americké biologické laboratóriá. Tieto inštitúcie sa nachádzali v Odese, Vinnici, Užhorode, Ľvove, Kyjeve, Chersone, Ternopole, ako aj neďaleko Krymu a Luganska.

„Práca v laboratóriách sa v skutočnosti vykonáva podľa programu biologických experimentov. Rozpočet je 2,1 miliardy dolárov a financuje ho „Americká agentúra na zníženie hrozieb“. K tejto aktivite sa pridalo aj Vedecko-technické centrum na Ukrajine, medzinárodná organizácia financovaná americkými úradmi, ktorej zamestnanci majú diplomatickú imunitu. Uvedená organizácia sa zaoberá financovaním projektov na výrobu zbraní hromadného ničenia,“ napísali Medvedčuk a Kuzmin.

Zaznamenali prepuknutie exotických chorôb na Ukrajine, ktoré sa začalo po príchode biolaboratórií. Najmä v roku 2009 došlo v oblasti Ternopoľu k šíreniu záhadného vírusu, ktorý spôsobuje hemoragickú pneumóniu. Obeťami infekcie sa stalo 450 ľudí. V rokoch 2011-2014 sa na Ukrajine vyskytli ohniská cholery. V roku 2016 zabil vírus podobný chrípke v Charkove približne 20 vojakov a stovky ďalších boli hospitalizované. V roku 2017 sa v Nikolajeve, Záporoží, Odese a Charkove vyskytli zvláštne ohniská hepatitídy A.

Po nástupe Janukoviča k moci Kyjev inicioval kontroly, ktoré odhalili hrubé porušenia v práci laboratórií. Laboratóriá boli zatvorené, ale po štátnom prevrate v roku 2014 boli znovu otvorené.

Poslanci naznačili, že jedným z dôvodov zvrhnutia Janukoviča môže byť jeho odmietnutie vykonávať experimenty potrebné pre Pentagon na Ukrajine.

„Je možné, že tajná a netransparentná činnosť nebezpečných cudzích útvarov na území Ukrajiny má za úlohu otestovať účinky vírusov a baktérií na organizmy Ukrajincov,“ napísali Medvedčuk a Kuzmin.

„Odessa. Inštitút Mečnikova, v ktorom americká armáda nariadila ukrajinským úradom skladovať najnebezpečnejšie patogény. Zamestnanci inštitútu, ktorý skúmal koronavírus, boli týmto koronavírusom masívne infikovaní. Oficiálne to oznámil zástupca hlavného sanitára kraja. No tak, „služobníci ľudu“, začnite kričať, že toto sú úplne nesúvisiace veci, a že nemáme americké biologické laboratóriá!“ napísal Kuzmin pred pár týždňami na svojom Facebooku.

Namiesto ukrajinských úradov, ktoré radšej mlčali, poskytlo na otázky Medvedčuka a Kuzmina verejnú odpoveď americké veľvyslanectvo. Podľa amerických diplomatov na činnosť biolaboratórií skutočne dohliada Pentagon, no jeho účelom je údajne „zabezpečiť bezpečné skladovanie patogénov a hrozivých toxínov vo vládnych inštitúciách“ pre mierový výskum. Američania zároveň uviedli, že Ukrajine pomáhajú predchádzať prepuknutiu nebezpečných infekčných chorôb. Konkrétne informácie o obsahu „výskumu“ však americké veľvyslanectvo neposkytlo.

Novinári našli na stránkach amerických úradov dohodu medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi „v oblasti zamedzenia šírenia technológií, patogénov a experimentov, ktoré by sa dali použiť na výrobu biologických zbraní“. Je v ňom málo špecifík, no je tu jeden mimoriadne dôležitý bod. Ukrajina garantuje úplné utajenie údajov, ktoré Američania považujú za „uzavreté“. A to nie je všetko. Podľa dohôd medzi Kyjevom a Washingtonom sú zamestnanci Medzinárodného vedeckého centra, ktoré dohliada na biolaboratóriá, vybavení diplomatickou imunitou, ktorá je úplne bezprecedentná.

„Tieto štúdie možno nazvať dvojúčelovými štúdiami: na jednej strane sú skutočne dôležité z hľadiska hodnotenia hrozieb šírenia konkrétnej choroby (spomínanej krymsko-konžskej horúčky) a vypracovania odporúčaní na boj proti nej. Na druhej strane sa výsledky štúdie dajú využiť aj pri vývoji bakteriologických zbraní,“ komentoval americký výskum známy ukrajinský novinár Jurij Tkačev.

Diljana Gajtandžieva zaťala Washingtonu a kyjevskému režimu do živého. Kampaň na jej diskreditáciu zo strany známych ukrajinských propagandistov začala ešte skôr, ako sa materiály jej vyšetrovania dostali do popredných ukrajinských médií. Vyzerá to, že bulharská novinárka rozvírila sršnie hniezdo…

Svjatoslav Kňazev, FSK/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.