Severoatlantická aliancia odmieta požiadavku Ruska stiahnuť svoje jednotky z východnej Európy.

V piatok 21. januára to oznámila predstaviteľka aliancie Oana Lungescu novinárom v Bruseli.
„NATO sa nevzdá svojej možnosti vzájomne sa chrániť a brániť, vrátane prítomnosti jednotiek vo východnej časti aliancie,“ povedala Lungescu. „Požiadavky Ruska rozdelia členov NATO na štáty prvej a druhej kategórie, čo nemôžeme akceptovať. Nikdy nebudeme súhlasiť s obnovením sfér vplyvu v Európe.“
Dodala, že NATO „vždy bude reagovať na zhoršenie svojej bezpečnosti posilnením kolektívnej obrany“.
Ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo 17. decembra 2021 návrhy dohôd s USA o bezpečnostných zárukách, ako aj dohôd o opatreniach na zaistenie bezpečnosti Ruska a členských štátov NATO. Z nich vyplýva okrem iného odmietnutie rozširovania NATO na východ, ako aj uvalenie obmedzení na rozmiestňovanie útočných zbraní, najmä jadrových. Rusko-americké konzultácie o týchto otázkach sa uskutočnili 10. januára v Ženeve, 12. januára v Bruseli zasadnutie Rady Rusko – NATO a 13. januára zasadnutie Stálej rady OBSE vo Viedni.
Odpovede ruského ministerstva zahraničných vecí na otázky médií zverejnené v piatok naznačujú, že Bulharsko a Rumunsko neboli od roku 1997 členmi NATO, preto ruská požiadavka na stiahnutie cudzích síl, techniky a zbraní sa týka týchto štátov.
24. december u Slovanov
Zelenského 20 bodov navrhovaného „mierového plánu“
Elektromobily sú na brutálnom ústupe. Prečo o nich klesá záujem raketovým tempom?
Všetci vtedy obvinili Rusko. Po štyroch mesiacoch Estónsko muselo priznať, že dron, ktorý spadol na jeho územie bol ukrajinský
Predpoveď slávneho generála sa napĺňa: Európa sa pripravuje na veľkú vojnu
V. A. Nebenzja na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o situácii okolo Venezuely
„Ruský jazyk je silnejší ako ukrajinizácia,“ tvrdí bulharský politik
Ruský systém protivzdušnej obrany S-500 dokáže odhaliť stíhačky F-35
Miroosnova
Vysoké ceny ropy ako nástroj americkej finančnej politiky
Prírodná sila
Keď spoločenstvo mlčí, nastupuje manipulátor
Britská policie pilotně zavádí systém umělé inteligence pro sledování „podezřelých“ jízd řidičů
Revolta proti Bruselu: Von der Leyenová utrpela historické poníženie
48 hodín pre Kyjev. Odpočítavanie sa začalo: Toto je začiatok konca?
POZOR! Z obchodov sťahujú kávu, olej, mäso aj múku
Novela Trestného zákona podpísaná! Opozícia kvíli
Ruská odplata za vraždu generála si bude vyžadovať chladnokrvnosť
Ďalší americkí žoldnieri boli zničení ruskou armádou
VIDEO: „Konšpirátor je človek, ktorý rozmyšľa a neriadi sa väčšinovým názorom. Mladí ľudia túžia po pravde,“ tvrdí Jozef Banáš.
zo sekcie
NATO odmieta požiadavku Ruska stiahnuť jednotky z východnej Európy
NATO odmieta požiadavku Ruska stiahnuť jednotky z východnej Európy
NATO odmieta požiadavku Ruska stiahnuť jednotky z východnej Európy