Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Advokáti Norberta Bödöra podali trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu. Fico pripomína, že za rok 2021 Ústavný súd poukázal na 13 takýchto pochybení sudcov NS SR

Predstavitelia Smeru-SD v pondelok predpoludním zvolali tlačový brífing k téme rozhodnutia Ústavného súdu SR (ÚS SR), v ktorom zrušil predchádzajúce rozhodnutia Najvyššieho súdu (NS SR) v prípade väzby podnikateľa Norberta Bödöra. Kvôli nečinnosti Najvyššieho súdu advokáti Marek Para a Peter Gašpar podali trestné oznámenie na dvoch sudcov NS SR

Podľa slov predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, súčasná vládna koalícia zneužíva trestné právo na boj s opozíciou, s nominantmi bývalej vlády a niektorými podnikateľmi. Fico medzi takéto prípady zaradil kauzu stále trvajúcej 18-mesačnej väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

Fico uviedol, že v roku 2021 Ústavný súd SR vydal 13 rozhodnutí, v ktorých konštatoval porušenie základných ľudských práv najmä osôb nachádzajúcich sa vo výkone väzby. “Ak v 13 prípadoch ÚS SR konštatuje, že sudcovi Najvyššieho súdu porušujú základné ľudské práva, tak niečo nie je v poriadku.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Nemôžeme hovoriť o nejakých individuálnych zlyhaniach orgánov činných v trestnom konaní a súdov. Môžeme hovoriť o určitom systéme.”

Šéf Smeru-SD dodal, že ak sa pozrie, konkrétne ktorých sudcoch NS SR sa týkajú takéto rozhodnutia, musí konštatovať, že ide stále o tie isté mená. Fico dodal, že v minulom roku bol opakovane podaný podnet na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi NS NS Klimentovi, ktorý je strýkom prokurátora ÚŠP Ondreja Repu.

“Ústavný súd v prípade pána Klimenta dvakrát konštatoval hrubé porušenie základných ustanovení Ústavy a Európskeho dohovoru o ľudských právach. Dokonca ÚS SR hovoril o svojvôli sudcu Klimenta. Pochopiteľne, tento podnet, ktorý sme poslali ministerke spravodlivosti bol odmietnutý.”

Robert Fico vyhlásil, že aj preto “obdobie roku 2021 bude musieť byť v budúcnosti obdobím, ktoré bude dôrazne preskúmané. Dôsledne treba preskúmať mieru zodpovednosti týchto ľudí,” uviedol.

Prípad Bödör

“Máme na stole jeden šokujúci prípad,” povedal pred novinármi Fico. Ide podľa neho o kauzu “nezákonne obvineného a nezákonne väzobne stíhaného” podnikateľa Norberta Bödöra.

“Aj tento obvinený sediaci vo väzbe už viac ako rok a pol dostal do rúk rozhodnutie ÚS SR, ktoré konštatuje, že jeho základné práva, pokiaľ ide o väzbu, boli hrubo porušené. Dokonca ÚS konštatuje, že na obdobie väzby, ktoré trvalo niekoľko mesiacov neexistuje žiadny právny titul – v podstate sedí vo väzbe bez akéhokoľvek právoplatného rozhodnutia.”

Na prípade je zarážajúce, že ÚS SR poslal toto rozhodnutie Najvyššiemu súdu ešte pred Vianocami, no ten doteraz vo veci nerozhodol a nenapravil nezákonnosti konštatované Ústavným súdom.

V senáte NS SR sa totiž sami vylúčili kvôli zaujatosti dvaja sudcovia. O ich zaujatosti mal rozhodnúť ďalší senát, z ktorého sa opäť vylúčil jeden sudca a tak na rad prišiel tretí senát. Robert Fico a advokáti obvineného Bödöra nazvali tento stav “absurdistanom” a rozhodli sa na Generálnej prokuratúre podať trestné oznámenie na dvoch sudcov Najvyššieho súdu SR.

“Ja osobne považujem za správne, že historicky prvýkrát sa obhajcovia obvineného odhodlali prísť na Generálnu prokuratúru a podať trestné oznámenie na konkrétnych sudcov Najvyššieho súdu SR za podozrenie zo spáchania trestného činu marenia rozhodnutia Ústavného súdu SR. Takýto trestný čin máme v Trestnom zákone zadefinovaný,” vyjadril sa ďalej Robert Fico.

Podľa obhajcu Mareka Paru je prípad Bödör od začiatku založený na obvinení spočívajúcom na jednom nepriamom dôkaze. Po rozhodnutí Ústavného súdu konštatujúcom závažné porušenia práv Norberta Bödöra bolo podľa neho jediným možným následkom to, aby senát NS SR nariadil prepustenie jeho mandanta z nezákonnej väzby.

Najvyšší súd sa mal podľa neho podľa ustálenej praxe s rozhodnutím ÚS SR vysporiadať v priebehu hodín, maximálne dní. V súčasnosti sú to už týždne, kedy Najvyšší súd nekoná.

“Bez akéhokoľvek zákonného titulu držia Ing. Norberta Bödöra ďalej vo väzbe a to tak absurdným spôsobom, že po tom, čo sme dali podnet na vydanie príkazu na prepustenie, bol tento podnet z NS SR postúpený Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS), ten ho postúpil naspäť Najvyššiemu súdu, ten po tom, čo nám oznámil zloženie senátu 4T, ktorý bude rozhodovať a termín, kedy bude rozhodovať (4. januára 2022), hodinu pred neverejným zasadnutím poslal zrušenie tohto termínu. My sme sa dozvedeli, že v tento deň sa namietli dvaja sudcovia a po ich námietke sa namietol aj člen ďalšieho senátu – teda absurdistan pokračuje,” vysvetľuje advokát Marek Para.

Zároveň uviedol, že trestné oznámenie, ktoré v pondelok podal na GP SR sa týka dvoch sudcov Najvyššieho súdu Pavla Farkaša a Martiny Zeleňákovej.

Advokát Peter Gašpar doplnil, že Ústavný súd svojim rozhodnutím povedal senátu NS, že má konať. “Bolo im to doručené 23. decembra. Rozhodnutie ÚS je doručením vykonateľné, čiže mali konať.” Preto sa pýta, prečo sudcovia NS takýmto spôsobom maria rozhodnutie ÚS?”

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.