Komentátor Dag Daniš v Postoji analyzoval niektoré kroky prezidentky Zuzany Čaputovej. Tie prezrádzajú súvislosť s proaktívnou činnosťou v prospech kedysi domovskej strany Progresívne Slovensko. Platí jej výrok, že je prezidentkou všetkých občanov?
Dalo by sa súhlasiť s prezidentkiným tvrdením, že vo vláde by mal byť rozhodnejší premiér. Ona sama však tlačila na odstúpenie Igora Matoviča z premiérskej funkcie. Popritom pracovala na tom, aby sa k jej požiadavke pridala okrem Sulíkovej SaS aj Kolíkovej „progresívna skupina“ v strane Za ľudí. Matovič napokon odstúpil a ona vymenovala „náhradnú“ vládu napriek tomu, že ju upozorňovali na riziká.
Náhradný premiér, nie líder
Zmena vlády rok po voľbách je podľa Daniša riziková. Prekresľuje volebný mandát a vysúva dopredu nového „lídra“, ktorý nemusí mať dostatočne silné páky na rozhodovanie. Náhradný premiér ťažko ponúkne silnejšie líderstvo, čoho dokladom je Heger.
„Zmenilo sa len to, že Matovič už nemá také dominantné postavenie vo vláde a v koalícii ako pred rokom. Prišiel o silné ústavné právomoci. Svoje chabo premyslené nápady už nemôže zverejňovať ako rozhodnutia. Musí ich presadzovať cez partnerov aj cez dosadeného premiéra.
Napokon, to bol jeden z hlavných cieľov zmeny vlády: oslabiť Matoviča ako lídra, ktorý svoju „politiku“ pretláčal aj bez súhlasu partnerov, kľúčových ministrov, poradných tímov vlády… Rozhodoval o otváraní a zatváraní škôl, kostolov, obchodov, rozhodoval o plošnom testovaní. A nakoniec chcel svojvoľne rozhodnúť aj o nákupe a používaní ruskej vakcíny, čím preskočil z domáceho pieskoviska do arény geopolitiky,“ píše Daniš.
Nový premiér nemá osobnostné ani politické predpoklady. Nemôže byť v presadzovaní rozhodnutí aj slabší, aj silnejší, ako si to zrazu želá prezidentka. Koaličná väčšina však pokračuje pod oslabeným vedením. Ak s tým má prezidentka problém, tak asi nedomyslela následky svojich krokov z marca – keď tlačila na pád Matoviča a súhlasila s inštaláciou Hegera do funkcie premiéra.
Premyslené politické kroky Čaputovej. V prospech „svojej“ strany
Môže však byť za tým aj to, že prezidentka koná politicky, dokonca stranícky. Hegera nekritizuje len v nutných prípadoch a primerane, ale pri každej príležitosti a pomerne tvrdo. Štylizuje sa do úlohy kritika opozície aj vlády. Alebo hovorí o predčasných voľbách. V nádeji, že tým rozšíri priestor pre alternatívu – progresívcov. Je to strana, v ktorej prezidentka začínala ako podpredsedníčka. A ktorá jej financovala prezidentskú kampaň.
Prezidentka v prospech progresívcov zasiahla už viackrát: Prvýkrát, keď spochybnila Andreja Kisku. Nahlas špekulovala o tom, že by ho asi nevymenovala do vlády, ak by bol obžalovaný z daňových podvodov. V čase, keď koalícia PS-Spolu padala k hranici zvoliteľnosti (jej hlavným rivalom bola Kiskova strana).
Druhýkrát prezidentka ukázala prehnanú aktivitu pri tlaku na odstavenie Matoviča. Tretie kolo prezidentky môžeme vidieť pri snahách programovo spochybňovať Hegera a jeho vládu.
Progresívci zamrzli
Efekt zásahov prezidentky je však veľmi malý. Progresívci, do ktorých sa tak veľa investovalo a od ktorých sa tak veľa očakávalo, zamrzli. Ani tu si nevieme predstaviť líderstvo. Ani silnejšie, ani slabšie, uzatvára komentátor Dag Daniš.
Cukrovinky z čias nacizmu predáva pekáreň v Nemecku. Veľkonočné zajačiky jazdia na tankoch či strieľajú z diel
“Bude to prospešné pre oba naše národy”: Ukrajina sa dohodla na predaji svojich zdrojov so Spojenými štátmi
VIDEO: Německá televize natočila reportáž z utajeného výcvikového kempu Ukrojugend na Ukrajině, kde velitelé podle vzoru elitních škol “SS Napola” cvičí děti ve věku 10 let a starší k boji proti Rusům.
Prímerie na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
VIDEO: Tibor Gašpar kritizoval podprahovú manipuláciu TA3 na podporu politických mimovládok, ktoré majú problém dokladovať vynaloženie obrovských finančných prostriedkov na svoj politický aktivizmus
Zelenskyj vyzval na vytvorenie tlaku na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.
Taká sláva tu ešte nebola!
Z biča na sorošove mimovládky ostal iba prútik: Poslanci schválili zákon o neziskových organizáciách. Mimovládky aj opozícia reagujú, chcú sa obrátiť na prezidenta
Orbánova vláda schválila návrh „rozpočtu mieru a podpory rodín s deťmi“.
VIDEO: Katarský emir na stretnutí s Vladimirom Putinom vyhlásil, že Izrael nedodržal dohodu o prímerí v Gaze a na jej území obnovil boje
Príklad pre Európu. Rusi vyhodnotili experiment v ktorom všetkým migrantom na letiskách odobrali odtlačky prstov
Prečo sa Američania stiahli z poľského Rzeszowa?
Nemecké rakety Taurus pre Ukrajinu? Británia to rada podporí
Prezident Republiky srbskej: “Teraz sa mám báť nejakej ženy z Bruselu, ktorá niečo bľabotá?”
VIDEO: Niekdajší štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Maroš Záhumenský o slintačke a krívačke ako o bioterorizme
Niekoľko poznámok k schválenej pandemickej zmluve WHO, na ktorej sa progresívci & globalisti evidentne „vybláznili“
VIDEO: „Jsme možná na pokraji něčeho, co bude velmi důležité pro celý svět!,“ prohlásil Trumpův vyjednavač Steve Witkoff
VIDEO: Fínska televízia zverejnila doteraz nepublikované zábery ako terorista Cintula strieľal v Handlovej na premiéra Roberta Fica
„Američania nepotrebujú obskúrnu agentúru, ktorá by ich „chránila“ pred prejavmi tým, že ich umlčí, cenzuruje alebo zakáže.
„Maďarsko podporuje mier, nie Ukrajinu. Brusel chce viesť vojnu,“ vyhlásil šéf maďarského rezortu diplomacie Szijjártó
zo sekcie
Prezidentka nerozumie ľuďom. Iba tým svojim progresívnym
Prezidentka nerozumie ľuďom. Iba tým svojim progresívnym
Prezidentka nerozumie ľuďom. Iba tým svojim progresívnym