Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hovorí známy odborník na IT bezpečnosť Igor Ašmanov.

– Hovorí sa, že všetko vybavenie s fotoaparátmi – notebooky, tablety, telefóny – nás sleduje, fotí a natáča, kedy sa mu zachce. Je to pravda?

– Áno. Váš telefón vás vždy „počúva“, vždy rozpozná vašu polohu a neustále sa na vás pozerá fotoaparátom – aj keď sa zdá, že je neaktívny. Telefón zároveň chápe, či bol obrázok odfotený vo vrecku a obrazovka je tmavá. Obrázky s tvárami, ľuďmi, niektorými situáciami, zariadeniami, sa posielajú na „centrálne servery“ – kto je príjemcom týchto informácií, možno len hádať… K údajom zo zariadení z OS Android majú prístup nielen výrobcovia telefónov, ale aj na NBÚ, ktorému je vlastník OS povinný dať údaje podľa zákona.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

– Ukazuje sa, že je potrebné vypnúť telefón, keď ho nepoužívate? Ste známy odborník v oblasti digitálnej bezpečnosti – ukážte aký telefón používate. 

– Nie som odborník, prepáčte. Mám jeden z najnovších kórejských smartfónov. A kamera nie je zalepená, pozrite sa. Odpočúvanie a sledovanie prináša bezprostredné riziko pre ľudí, ktorí sa zaoberajú nejakými tajomstvami. Ide o politikov, predstaviteľov špeciálnych služieb, veľkopodnikateľov a zločincov. Servery zhromažďujú dátové polia bez toho, aby ma špecificky identifikovali ako osobu (zatiaľ). Je pravdepodobné, že výrobca telefónov a NSA nesledujú osobné vzostupy a pády môjho života. V každom prípade sa snažím nepoužívať telefón v špecifických situáciách: na rokovaniach, v saune, v spálni atď.

– To znamená, že báť sa, že niektorá žena sa dozvie o nevere, pretože telefón jej manžela je sledovaný, nestojí to za to?

– Nuž, manželka väčšinou nemá prístup k údajom, ktoré smartfón odoslal do USA. Pre manželku je jednoduchšie vziať manželov smartfón a prečítať si, čo a s kým si tam píše. Ale tie tajné služby, ktoré zbierajú údaje, samozrejme môžu jej manžela vydierať. Ak manžel za to stojí.

– Hovorí sa, že aplikácie ako Telegram, WhatsApp, Viber, šifrujú informácie – a na rozdiel od SMS a e-mailu sú bezpečnejšie. Je to pravda?

– Nie som si istý. Nikto to nemôže vedieť s istotou. Toto je marketing. Je šifrovací algoritmus spoľahlivý, na ktorých serveroch a v akej forme je uložená vaša korešpondencia? Jednoduchý príklad: viete, že verejná pošta (napríklad Google) „číta“ obsah vašich e-mailov? Ponúka vám inzerát na to, o čom sa v správach hovorilo. A Google je zo zákona povinný poskytnúť údaje spravodajským službám. Všetky komunikačné služby sú usporiadané podobne: samozrejme, nečítajú ich skutoční ľudia, ale umelá inteligencia s lingvistickou analýzou. Operačný systém Windows-10 v prvej dodávke má vstavaný keylogger, ktorý odosiela všetky vaše stlačenia klávesov spoločnosti Microsoft.

– Veľa ľudí zverejňuje fotky detí na sociálnych sieťach, označujú svoju polohu – nakoľko je to bezpečné?

– Naša rodina mala takú skúsenosť – manželke uniesli syna. Všetci ľudia potom hlásili, že všetko o sebe zverejnil na sociálnych sieťach. A hoci to tak nebolo a syna ukradli na objednávku, z informácií o deťoch v digitálnom priestore sme mimoriadne nervózni a našim dcéram to nedovoľujeme. Ak je možné na internete vidieť, ako naše deti vyzerajú a kam chodia, znamená to, že ich neskôr možno spoznať na ulici, v parku, na pieskovisku.

– Na sociálnych sieťach sa neustále zdieľajú testy: ako sa budete mať v starobe, aký ste pes… Aby ste dostali výsledok, musíte poskytnúť prístup k profilovým údajom. Je to bezpečné? 

– Môžete si tiež stiahnuť verejný profil s externými programami. Nebezpečenstvo testov je podľa mňa inde. Ide o masívny tréning ľudí, ktorý ich učí robiť niečo na príkaz. Mechanizmus je jednoduchý: väčšina ľudí nemá dostatok pozornosti na seba, ale tu hovoria, že ste talentovaný kuchár alebo vyzeráte ako celebrita. Príjemne! Aké zviera si, kým si bol v minulom živote – milión idiotských výsledkov, ktoré každý zdieľa so svojimi priateľmi. Školenie spočíva práve v „zdieľaní“. Flash moby majú rovnaký význam: poliať sa vodou, alebo napísať, ako ste boli znásilnený. Takto trénujú bezmyšlienkovité masové správanie ako lemmings. Oni mi hovoria – ja to vykonávam: všetci bežia, aj ja bežím. Ten, kto zhromažďuje takéto údaje, zaznamenáva: títo používatelia sú naklonení k masovému správaniu. Práca je to v podstate rovnaká ako v „skupinách smrti“ (ktoré zďaleka nie sú tým najhorším, čo je teraz na sieti). Trénované masy ľudí môžu dostávať úlohy čoraz ťažšie a oni ich ochotne splnia…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.