Slovenská advokátska komora (SAK) hovorí o ohrození povinnosti mlčanlivosti, ktorá je jedným zo základných princípov advokácie a dá sa prirovnať k spovednému tajomstvu.
Predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas sa obráti na generálneho prokurátora Maroša Žilinku pre ohrozovanie mlčanlivosti orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK). Informovala o tom hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.
Povinnosť mlčať je podľa komory právo klienta a nemôže byť svojvoľne porušované OČTK. SAK zaznamenala ďalší prípad, keď bola povinnosť mlčanlivosti nimi ohrozená. “V advokátskej kancelárii advokáta P. S. vykonali prehliadku v súvislosti so zastupovaním klienta, ktorý je podozrivý z páchania trestnej činnosti,” uviedla Donevová.
Priblížila, že advokátovi pri prehliadke zabavili počítač s údajmi všetkých klientov, s osobnou aj pracovnou korešpondenciou, ako aj spisy klientov, ktoré s vecou nijako nesúviseli.
Povinnosť mlčanlivosti je ako spovedné tajomstvo
V správe na webe SAK z piatka 26. novembra komora uviedla, že v prípade prehliadky nebytových priestorov advokáta – advokátskej kancelárie, je na miesto vyslaný aj zástupca Slovenskej advokátskej komory.
“Jeho úlohou je dohliadať na správny výkon prehliadky smerom k zachovávaniu advokátskych predpisov, predovšetkým povinnosti mlčanlivosti. Povinnosť mlčanlivosti je jedným zo základných princípov advokácie, dá sa prirovnať k spovednému tajomstvu, ktoré je kňaz povinný dodržiavať, ide o právo spovedajúceho sa veriaceho. Podobne sú na tom advokáti, kedy komunikácia s klientom, aj všetky záležitosti o ktorých sa advokát dozvie pri zastupovaní klienta, podliehajú tejto povinnosti. Ide teda o právo klienta a musí byť rešpektovaná ako súčasť ústavného práva na spravodlivý súdny proces a ochranu súkromia,” podčiarkla v správe komora.
Prokurátor nebol ochotný veci vyselektovať
K aktuálnemu prípadu, o ktorom informovala hovorkyňa SAK, v správe advokátska komora napísala: “Zaznamenali sme ďalší príklad, kedy povinnosť mlčanlivosti bola ohrozená (ak nie priamo porušená) orgánmi činnými v trestnom konaní. V advokátskej kancelárii advokáta JUDr. P.S. vykonali prehliadku v súvislosti so zastupovaním klienta, ktorý je podozrivý z páchania trestnej činnosti. Pri prehliadke advokátovi zabavili počítač s údajmi všetkých klientov, s osobnou aj pracovnou korešpondenciou, ako aj spisy klientov, ktoré s vecou nijako nesúviseli. Tento postup bol priamo počas prehliadky namietaný, advokát bol ochotný požadované dokumenty súvisiace s trestnou vecou vydať, ale prokurátor aj napriek tomu nebol ochotný veci vyselektovať a rozhodol zobrať všetko. Porušenie mlčanlivosti nemôže byť odôvodnené ťažkosťami oddeliť informácie dôležité pre trestné konanie nachádzajúce sa na nosiči informácií od iných informácií nesúvisiacich s konaním, ktoré sú navyše chránené povinnosťou mlčanlivosti.”
Nie je to prvý takýto prípad, tvrdí komora
Ako komora ďalej pripomenula “v obdobnej záležitosti už Ústavný súd (III. ÚS 68/2010 -62) judikoval porušenie práv advokáta, kedy vyjadril, že ak aj je príkaz na prehliadku zákonný, ale jeho prevedenie zasahuje do povinnosti mlčanlivosti advokáta, ide o zásah do ústavného práva na súkromie, listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností.”
Zdroj: ereport.sk
NAKA, nepochybne ďalší z krokov fašistickej morálky našich úradníkov. Nič im nie je dostatočne odporné v ich konaní. .