Chudobnejšie krajiny požadujú pozastavenie patentov na vakcíny proti koronavírusu, ale EÚ to blokuje. Medzinárodné združenie zdravotníckych pracovníkov teraz podalo sťažnosť na OSN. To by malo ukončiť „očkovací apartheid“, píšenemecký Der Spiegel.

Ani dva roky po vypuknutí koronavírusu v čínskom Wuchane nie je pandémia v mnohých krajinách sveta pod kontrolou. Variant B.1.1.529 z Južnej Afriky vzbudzuje obavy, že to bude ešte nejaký čas pokračovať. Očkovanie sa stále považuje za najúčinnejšiu zbraň proti pandémii, ale v mnohých krajinách je vakcín príliš málo. Preto sa teraz zdravotnícki pracovníci z celého sveta obrátili na Organizáciu Spojených národov (OSN) so sťažnosťou proti Európskej únii a štyrom ďalším krajinám.
Očkovací apartheid
Podstatou obvinenia je, že vlády vytvárajú „očkovací apartheid“ a blokovaním dohody TRIPS bránia sprístupneniu vakcín celému svetu. To sa rovná porušovaniu ľudských práv. Dohoda TRIPS chráni duševné vlastníctvo, a teda aj patenty na vakcíny proti koronavírusu.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Za sťažnosťou stojí združenie „Global Nurses United„, ktoré zastupuje viac ako 2,5 milióna zdravotných sestier z celkovo 28 krajín. V sieti sú okrem iných aj odbory z USA, Španielska a Grécka, ale žiadna organizácia z Nemecka. Sestry obviňujú členské štáty EÚ, ako aj Veľkú Britániu, Nórsko, Švajčiarsko a Singapur.
Sťažnosti na porušovanie ľudských práv môžu Organizácii Spojených národov podávať jednotlivci aj organizácie. Sťažnosť musí byť založená na overiteľných skutočnostiach, musí byť závažnej povahy a má poukazovať na systematické porušovanie ľudských práv.
Porušovanie ľudských práv
Združenie „Global Nurses United“ adresovalo svoju sťažnosť Tlalengovi Mofokengovi, osobitnému spravodajcovi pre otázky zdravia v Rade OSN pre ľudské práva. „Tieto krajiny porušili naše práva a práva našich pacientov,“ uvádza sa v sťažnosti na EÚ – „a spôsobili stratu nespočetných životov“. Takto sa porušujú ľudské práva na celom svete. Len v zdravotníctve prišlo v dôsledku koronavírusu o život viac ako 115 000 ľudí.
V októbri 2020 India a Južná Afrika navrhli Svetovej obchodnej organizácii (WTO) získať výnimku z patentovej ochrany pre všetky technológie súvisiace s COVIDom-19. V súčasnosti túto myšlienku podporuje viac ako sto vlád vrátane USA a Francúzska.
Merkelová proti uvoľneniu patentov
Nemecko, kde sídlia priekopníci mRNA, spoločnosti Biontech a Curevac, je však proti. Výrobcovia chcú svoje patenty chrániť za každú cenu. Angela Merkelová (CDU), úradujúca nemecká kancelárka, je v tomto prípade na ich strane.
„Global Nurses United“ argumentuje, že uvoľnenie patentov je naliehavo potrebné. Viac ako 45 percent ľudí na celom svete ešte nie je zaočkovaných. Bohaté krajiny si dokážu vakcíny zabezpečiť, zatiaľ čo chudobné krajiny zostávajú voči COVIDu nechránené, uzatvára Der Spiegel.
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Ukrajina zaútočila, Rusko reagovalo! Výsledok: Ukrajina má deväť mŕtvych, v Rusku hlásia 3 obete
Nord Stream: prečo je pre poisťovne výhodný ako páchateľ Zelenský a „ukrajinská stopa“?
Irán vyhlásil víťazstvo nad americko-sionistickým nepriateľom. Trump potvrdil dohodu
Kyjev, Charkov a Odesa sú pod masívnym útokom. Ukrajincom nevyšiel štart rakiet na Krym
Lode sveta, naštartujte motory. Nech tečie ropa, vyhlásil Trump. USA oznámili dohodu s Iránom
VIDEO: Mazurek v emotívnom prejave- Musíme zachrániť Európu a poraziť zradcov!
Na Slovensko pricestoval indický premiér
Kanada bude vyrábať drony pre ukrajinských nacistov
Čierny trh je presýtený: v Európe požadujú ukončenie dodávok zbraní do Kyjeva
Brusel by mal od Kyjeva požadovať vysvetlenie týkajúce sa biolaboratórií
Súčasný Západ je postavený na kostiach miliónov obetí
Falošné pokuty už chodia do mobilov. Takto vás chcú obrať o peniaze
Putin v rozhovore s Trumpom zhodnotil dopad útokov Kyjeva na ukrajinské ozbrojené sily
NATO panikári: Rusko odhaľuje „červené tlačidlo“ vo vesmíre. Obloha v priebehu niekoľkých sekúnd „oslepne“. Nová zázračná zbraň
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Zdravotnícki pracovníci z celého sveta obviňujú EÚ z porušovania ľudských práv
Zdravotnícki pracovníci z celého sveta obviňujú EÚ z porušovania ľudských práv
Zdravotnícki pracovníci z celého sveta obviňujú EÚ z porušovania ľudských práv